Nina Stiller
Friling (Wiosna)
14 października 2007, sala teatralna DK „Zacisze”
Recital Pieśni Żydowskich
Popularne żydowskie melodie i elektroniczne brzmienia
Miraż tradycyjnego piękna i nowoczesności
Scenariusz, reżyseria, choreografia: NINA STILLER
Aranżacje: AGIM DŻELJILJI & MAGIERSKI
Kierownictwo muzyczne: AGIM DŻELJILJI
Światło: MIECZYSŁAW KOZIOŁ
Dźwięk: DARIUSZ WÓJCIK & TOMASZ KLIMKIEWICZ
Fortepian: AGIM DŻELJILJI
Komputery: MAGIERSKI
Trąbka: TOMASZ ZIENTEK
Kontrabas: TOMASZ DOGIEL
Perkusja: ZMAZIK
Gitara: MARCIN PIÓRECKI
Interpretacja wokalno-aktorska: NINA STILLER
Projekt łączy w sobie różne światy. Został stworzony nie tylko dla szerokiego grona miłośników muzyki żydowskiej, ale przed wszystkim z myślą o młodych, fascynujących się nowoczesnymi trendami w muzyce.
Wybrane utwory to szlagiery żydowskie minionych lat, które coraz bardziej odchodzą w niepamięć, a jaka szkoda!
Niosą w sobie przecież tyle różnorodnych treści. Przy pełnym ich poszanowaniu chciałam, zderzając klasykę z nowoczesnością, i jak to się czyni ze standardami jazzowymi, na nowo je zinterpretować.
Udało mi się to osiągnąć dzięki współpracy z czołowymi, kreatywnymi producentami muzyki elektronicznej, silnie związanymi z niezależną sceną hip-hopu: Agimem Dżeljilji & Magierą.
Za sprawą ich oryginalnych aranżacji w stylistyce ciągnącej ku klubowej, wybrane utwory zyskały nową wartość twórczą i estetyczną, o czym mogą się Państwo przekonać osobiście.
Szalom!
O Ninie Stiller: W Polsce jest niewielu artystów zajmujących się sztuką wokalną, którzy mają oryginalny styl i unikalną osobowość.
Z pewnością należy do nich Nina Stiller, piosenkarka, aktorka, tancerka, z równym powodzeniem występującą na scenie teatralnej, estradzie i w filmach. Reżyseruje własne recitale, pisze scenariusze i układa do nich choreografię. Jest wielokrotną laureatką konkursów Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Francuskiej “Paryż-Warszawa-Varsovie-Paris”, Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej oraz Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja 2003”.
Ma w swoim dorobku role w filmach takich twórców jak: Andrzej Wajda, u którego zagrała w filmie „Korczak”, Jerzy Kawalerowicz, który powierzył jej rolę w „Quo Vadis”, Roman Polański w „Pianiście” i Leszek Wosiewicz w dramacie „Cynga”.
Zdumiewająca ekspresja i umiejętność przekazu dramatycznego czynią ją natychmiast rozpoznawalną, natychmiast nawiązującą z widzem i słuchaczem magiczny wręcz kontakt.
Nina Stiller korzysta równie chętnie z dorobku polskich twórców, jak i z repertuaru francuskiego, niemieckiego, oraz z przebogatych źródeł kultury żydowskiej, która w ostatnich latach zdominowała jej artystyczną działalność. Śpiewa w języku jidysz, po polsku, hebrajsku, aramejsku i w dialekcie jemenickim.
Na płycie "Nina Stiller" znajdziemy unikatową mieszankę żydowskiej muzyki ludowej i popularnej, połączonej z nowymi brzmieniami, dzięki którym pieśni o życiu, losach i obyczajach Żydów z różnych krajów diaspory nabierają zupełnie nowych barw. Ten niezwykły mariaż tradycyjnego piękna i nowoczesności sprawia, że po raz pierwszy polskie wydawnictwo fonograficzne zyskuje nową jakość i staje się niecodziennym doświadczeniem nawet dla najwybredniejszych słuchaczy.
Producentami płyty są lider formacji Öszibarack Agim Dżeljilji oraz Tomasz Janiszewski - Magiera - bardzo dobrze znany wszystkim słuchaczom polskiego hip-hopu. W efekcie ich współpracy z Niną Stiller dawne żydowskie brzemienia splatają się wyjątkowo harmonijnie z nowoczesnością, rytmami klubowymi czy nastrojami a la r'n'b. Dzięki nowym aranżacjom utwory ze sztetla nabrały nowego życia nie tracąc zarazem swojej tożsamości. Wrażliwość i wyczucie autorów płyty spowodowały, że nowoczesność nie przytłoczyła przeszłości.