Anna Szałapak

Anna Szałapak

ANNA SZAŁAPAK

23 września 2007 r.

W koncercie udział wzięli:

Konrad Mastyło – fortepian,
Tomasz Góra – skrzypce,
Michał Braszak – kontrabas.

Koncert otworzył wystawę akwarel Sergiusza Grudkowskiego „Pejzaże Mazowsza”.

Anna Szałapak urodziła się ostatniego dnia lata w Krakowie. Zodiakalna Panna, z dużymi wpływami Wagi. Dorastała w centrum Krowodrzy, z domu wyniosła szacunek dla korzeni i tradycji. Stąd też i wybór studiów: Etnografia na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Kiedy poznała zespół Uniwersytetu „Słowianki”, postanowiła, że chce w nim... tańczyć (nie śpiewać, bo nie lubiła być w chórze). No i przetańczyła tam całe studia. Kochała taniec, szczególnie ten o rytmach południowosłowiańskich. Kochała także śpiew - stąd wzięła do ręki gitarę i nauczyła się akompaniować.
Śpiewała w domu – dla samej siebie, dla znajomych. W tym czasie fascynowała Annę czarnoskóra pieśniarka mieszkająca w Londynie - Nadia Catouse, jak również Bułat Okudżawa.

W 1979 roku, po raz pierwszy, dzięki Annie Klimas - koleżance ze "Słowianek", zaprezentowała swe umiejętności wokalne w Piwnicy pod Baranami; "Na własną odpowiedzialność" - jak mawiał Piotr Skrzynecki.

Wkrótce wystąpiła w dyplomowym programie kończącego studia reżyserskie Andrzeja Maja. I tak rozpoczął się okres występów piwnicznych, trwający aż do śmierci Piotra Skrzyneckiego w 1997 r. Śpiewała Pod Baranami regularnie, w każdą sobotę, piosenki skomponowane przez Krzysztofa Rychlika, Zbigniewa Preisnera, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Zbigniewa Raja, Grzegorza Turnaua i czołowego kompozytora piwnicznego - Zygmunta Koniecznego.

Niemal jednocześnie z występami w Piwnicy rozpoczęła pracę w Muzeum Historycznym miasta Krakowa w Dziale Folkloru i Tradycji Miasta, który od wielu lat prowadzi samodzielnie, pełniąc funkcję kustosza. Steruje organizowaniem dorocznych konkursów szopek krakowskich, a także urządzaniem wystaw pokonkursowych tych wyjątkowych dzieł sztuki.
Opiekuje się też Lajkonikiem, który raz w roku - w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała, wyrusza w pochodzie po krakowskich ulicach.

Jednocześnie koncertuje w kraju i za granicą, przedstawiając przygotowane przez siebie spektakle muzyczne: „Z czego składa się świat” [1987], „Koncert kolęd z szopką krakowską w tle” [1990], „Żywa woda” [1997]. Wykonuje utwory najsłynniejszych poetów i kompozytorów polskich, m.in. Agnieszki Osieckiej, Ewy Lipskiej, Czesława Miłosza, Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, Jana Kantego Pawluskiewicza.