Kaziuki Wileńskie

Kaziuki Wileńskie

10 marca (sobota), Dom Kultury „Zacisze”

W programie:

godz. 14.00-16.00 Kiermasz kaziukowy – najlepsi rzemieślnicy z Litwy zaprezentowali swoje wyroby: słynne palmy wielkanocne, kraszanki, pierniki i słodycze wileńskie, pieczywo oraz tradycyjne wyroby wędliniarskie – kindziuki i wędzone uszy.

godz. 14.00-16.00 Rodzinne, bezpłatne warsztaty wyrobu palm wielkanocnych wzorowanych na kurpiowskich tradycjach.

Warsztaty poprowadziła artystka ludowa z Kadzidła Wiesława Bogdańska. Specjalizuje się w tworzeniu kwiatów, wycinanek, palm wielkanocnych, pieczywie obrzędowym, kiercach, bukietach, pisankach.

Palmy wykonywane były z wielokolorowych, bibułkowych polnych kwiatów oraz elementów zielonych.

Kurpiowskie palmy są najbardziej charakterystycznym elementem dla tradycji tego regionu. To tu zachował się zwyczaj wykonywania bardzo wysokich palm, wierzono bowiem, że mają one przynieść długie życie ich właścicielom. Do dziś uważa się, że piękna i duża palma przynosi szczęście. Szczególnie piękne są procesje z palmami, które odbywają się w Niedziele Palmową w Łysem.

Tradycja zdobienia kilkumetrowych palm na Kurpiach wiąże się z przekonaniem, że przyniosą one wysokie potomstwo. Poświęconą w kościele palemką wypędzano bydło na pastwiska, a uderzona palmą krowa miała być bardziej mleczna. Rolnicy palmę wkładali za skibę, a do dzisiaj w wielu kurpiowskich chatach poświęcona palemka wtykana jest za obraz. Są też tacy, którzy kultywują zwyczaj zjadania kotków z bazi, co ma uchronić przed chorobami gardła.

godz. 16.00 Koncert „KAPELA ŚWIĘTOJAŃSKA” ze Sużan (Litwa)
Spotkanie poprowadził Dominik Kuziniewicz – Wincuk z Wilna.

„KAPELA ŚWIĘTOJAŃSKA”
Została założona w 1991 roku w Sużanach (rejon wileński) i liczy obecnie 12 osób. W ciągu piętnastu lat działalności artystycznej kapela podbiła serca publiczności nie tylko na Litwie a i poza jej granicami. W 2006 roku „KAPELA ŚWIĘTOJAŃSKA” była niezrównanym uczestnikiem słynnych „Kaziuków” w Kętrzynie, Stawigrodzie, Ostródzie, Węgorzewie i Stargardzie Szczecińskim. Brała udział w XII Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie.
Kierownikiem kapeli jest dyrektor Ośrodka Kultury w Sużanach Jan Szpakow.

ZAPRASZAMY!