Balkan Sevdah

Balkan Sevdah

Koncert połączony z nauką tańca

21 marca godz. 17.00, Dom Kultury „Zacisze”

Program imprezy:
- pokazu prezentacji „Kosowo – ziemia trzech kultur”
- koncert Balkan Sevdah
- warsztaty 3 tańców bałkańskich – makedonsko oro, pravo horo, dajczovo horo, raczenica

Podczas koncertu w Domu Kultury „Zacisze” obok programu muzycznego Balkan Sevdah zaprezentował multimedialny show „Kosowo – ziemia 3 kultur”, który jest efektem podróży muzycznej do Kosowa. Celem jej było nie tylko poznawanie nowych pieśni, ale także obserwacja codziennego życia w tej zapomnianej przez Boga enklawie. Z bogatej dokumentacji zdjęciowej zostały wybrane te, które opatrzone naszymi wrażeniami ułożyły się w subiektywny obraz współczesności tej ziemi i jej mieszkańców. Prezentacja zilustrowana będzie fragmentami muzycznymi pochodzącymi z tradycji tamtych terenów. Dzięki temu obraz i dźwięk połączą się w całość i pozwolą widzowi przenieść się na 20 minut w zupełnie inny, egzotyczny i fascynujący świat.
Skład zespołu: Łukasz Talarek – darabuka, instrumenty perkusyjne, Janek Trojanowski - flety, śpiew, gitara, Robert Lipka – akordeon, śpiew, instr. perk, Marcin Zadronecki – śpiew, buzuki, tambura

Balkan Sevdah – zespół bałkańskiej muzyki folkowej powstał we wrześniu 2004 roku. Jest laureatem głównej nagrody na festiwalu „Mikołajki Folkowe2004”. Wykonuje muzykę inspirowaną folkiem pochodzącym z różnych regionów Półwyspu Bałkańskiego (Macedonia, Bułgaria, Bośnia, Serbia i Kosowo). W repertuarze posiada zarówno nastrojowe sevdalinki – miłosne pieśni z Bośni, jak i żywiołowe i energetyczne utwory wywodzące się z kultury cyganów z Serbii i Macedonii. Pomiędzy tymi skrajnymi nastrojami znajduje się serce muzyki zespołu – Pirin. Pieśni z tego regionu, niezwykle charakterystyczne, wielogłosowe z nietypowymi współbrzmieniami są dla nich źródłem stałej inspiracji. Rytmika i melodyka, a także surowość oryginalnych wykonań pozwalają na różnorodne interpretacje tradycyjnych tematów. Dzięki temu folklor ten staje się bardziej przystępny i nie tracąc przy swoich charakterystycznych cech nabiera transowości.
W sierpniu 2005 zespół wystąpił na największym folkowym festiwalu na Bałkanach – „Kopriwsztica 2005” w Bułgarii. Był jedynym zespołem z Polski, który kiedykolwiek tam zagrał. Spotkał się z bardzo gorącym przyjęciem. Latem tego roku zagrał na festiwalu Art. Forum w Orahovcu w Kosowie. Kolejny raz miał okazję sprawdzić odbiór własnej muzyki u źródła jej pochodzenia.

W ciągu ostatniego roku koncertował prawie stukrotnie w różnych miastach Polski, m. in. w Warszawie (Lapidarium, Maska, Dom Sztuki, NOK, Pracovnia) , Łodzi (Zapiecek), Lublinie (Mikołajki Folkowe 2005), Wrocławiu (Łykend), Toruniu (Pod Aniołem, Zamek), Bydgoszczy (Mózg), Opolu (MOK), Poznaniu (W Starym Kinie), Gdyni (Ucho), Gdańsku (Winda), Zakopanem (Festiwal Ziem Górskich 2006) i Krakowie (Re). Balkan planuje dalszą, intensywną działalność sceniczną w Polsce i za granicą.

W sierpniu 2005 wydał debiutancką płytę „Ramizem”. Od początku lutego jest ona dostępna w sieci salonów muzycznych empik. W ciągu ostatnich miesięcy przygotował nowy repertuar koncertowy, opracowany z myślą o kolejnej płycie, którą zamierza nagrać zimą 2007.

Na zakończenie wieczoru o godz. 19.30 Stowarzyszenie Calendula zaprezentowało pokaz slajdów z regionu pt. "Kosowo".

Wieczór bałkański organizowany w DK „Zacisze” wpisuje się w działania „Balkan Express” Festiwal Kultury Bałkańskiej odbywający się w Warszawie w dniach 9-31 marca. Zapraszamy do eksploracji ciekawych zakątków, muzyki, potraw.

"BALKAN EXPRESS" / 9.03 - 31.03 / FESTIWAL KULTURY BAŁKAŃSKIEJ w pigułce

Zabieramy Was w podróż pełną wrażeń. ,,Balkan Express" przemierzać będzie muzyczne krainy przepełnione żywiołowymi dźwiękami, filmowymi obrazami i reportażami, które ukażą Wam prawdziwe, niespokojne i namiętne oblicze Półwyspu.

Półwysep Bałkański dla wielu ludzi jest zarazem wyzwaniem i inspiracją. To jedno z serc Starego Kontynentu, które wciąż pulsuje. Tutaj od wieków mieszają się style i tradycje jak w kulturowym tyglu. Napiętnowane wydarzeniami lat 90'potrafią przerażać, a przy tym urzekać znanymi i zupełnie zapomnianymi zakamarkami, niepowtarzalnym etnicznym duchem, brutalnością i delikatnością.

To jedyny odjazd w tym roku. Ruszamy w piątek 9 marca 2007r. Oficjalne rozpoczęcie Festiwalu Kultury Bałkańskiej - ,,Balkan Express" odbędzie się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, o godz. 18:00.

W programie cykl wykładów, seminariów i paneli dyskusyjnych, koncerty, pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych, teatr tańca, oraz pokazy slajdów.

- WYKŁADY I PANELE DYSKUSYJNE -

Wspólnie z Collegium Civitas zapraszamy na wykłady i panele dyskusyjne, które obejmują tematykę zarówno polityczną, społeczno-kulturową, religijną, jak i problematykę mniejszości narodowych. Spotkania poprowadzą eksperci Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ośrodka Studiów Wschodnich.
Gościem honorowym cyklu będzie Marek A. Nowicki, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Termin: 12 - 14 marca . Miejsce: Collegium Civitas, Pałacu Kultury i Nauki,pl. Defilad 1.


- CYKL FILMOWY -

W programie kinematografia z regionu: filmy z Archiwum Dokumentu TVP i archiwum Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, oraz filmy konkursowe Przeglądu Filmów Etnograficznych ,,Oczy i Obiektywy".

Termin: 10 - 31 marca 2007r. Miejsca: Collegium Civitas, klub Dobra Karma, Ośrodek Kultury Ochota


- CYKL KONCERTOWO-WARSZTATOWY -

Zapraszamy na warsztaty grupy "Charivari", podczas których przekonamy się jak wyglądają tradycyjne tańce bałkańskie. W krainę muzycznych uniesień przeniesie nas koncert zespołu ,,Balkan Sevdah". Do tańca porwą nas fascynaci muzyki bałkańskiej.

Miejscia: Klub Dobra Karma: "Zdravo Balkany", Klub CDQ: "Balkan -in", Dom Kultury Zacisze: koncert zespołu ,,Balkan Sevdah", Klub Mandala: warsztaty "Chiarivari" oraz impreza z muzyką bałkańska "Ziveli"! - muzyka i slajdy


- SLAJDOWISKA-

W ramach cyklu zaprezentujemy zdjęcia z podróży po Bałkanach. Fotografie okraszone będą opowieściami z drogi. Przy okazji pokazu zasmakujemy potraw z Półwyspu Bałkańkiego.

Termin: 15 - 31 marca 2007r.
Miejsca: Ośrodek Kultury Ochoty, Centralny Dom Qultury, Dom Kultury "Zacisze", Klub Mandala, Bar Uniwersalny

W ramach festiwalu wydawnictwo "Czarne" organizuje wieczory autorskie pisarzy pochodzących z krajów bałkańskich: Jani Virka (Słowenia), Mircea Cartarescu (Rumunia), oraz Fatosa Kogoli (Albania). Pierwsze ze spotkań odbędzie się już 13 marca w klubie ,,Plan B"

Zapraszamy również do udziału w konkursie na artykuł / wywiad, którego głównym tematem będą zagadnienia wielokulturowości bałkańskiej. Organizatorem konkursu jest Magazyn Europejski ,,cafebabel.com" oraz Collegium Civitas. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone i opublikowane na stronie organizatora głównego
festiwalu "Balkan Express" www.calendula.org.pl, witrynie Magazynu
Europejskiego ,,cafebabel.com".
Wydawnictwo ,,Czarne" ufundowało nagrody książkowe dla autorów najlepszych tekstów.

Więcej informacji o konkursie na stronie www.cafebabel.com

Festiwal odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydent m.st. Warszawy, Instytutu Slawistyki PAN, Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej UW, Studium Europy Wschodniej UW.

*Organizatorzy zastrzegają prawo do zmiany programu festiwalu.
*Aktualizacje programu dostępne są na stronie: www.calendula.org.pl