Artystyczna rodzina Timochowych z Białorusi
Wernisaż: 8 listopada 2009 r.
Zakończenie wystawy: 10 stycznia 2010 r.
Siergiej – akryl, malarstwo olejne,
Rita – akwarela,
ich dzieci
Olga – fotografika,
Gleb – gwasz, akwarela, techniki łączone.
Wystawa prac białoruskiej rodziny Timochowych. Artyści Siergiej i Rita oraz ich dzieci wykorzystując różne środki wyrazu artystycznego ukazali siebie, swój talent i kunszt twórczy. Wernisaż wystawy uświetnił koncert Leonida Volodki – pieśniarza, poety, autora melodii i tekstów. Zapraszamy do przejrzenia katalogu prac prezentowanych na wystawie.
Siergiej Aleksandrowicz Timochow
Urodził się w 1960 roku we wsi Krotow w obwodzie Homel na Białorusi. W 1984 roku ukończył Białoruską Akademię Sztuk Pięknych – Wydział monumentalnego zdobnictwa.
Jego prace znajdują się w Narodowym Muzeum Sztuki (Mińsk-Białoruś), Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Białorusi (Mińsk), w zbiorach Związku Artystów Białoruskich (Mińsk), w zbiorach Ministerstwa Kultury Rosji (Moskwa-Rosja), Muzeum Marca Chagalla (Witebsk-Białoruś), Połockim Muzeum Sztuki (Połock-Białoruś), Galerii sztuki Katarzyny Napiórkowskiej (Warszawa-Polska), Galerii „Walentowski Galerien" (Drezno-Niemcy), Galeria "Axel Babke" (Drezno), Galeria „Alla Bulyanskaya" (Moskwa, Londyn), a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Zwycięzca drugiego Chagallowskiego międzynarodowego pleneru w 1997 roku.
Laureat Grand Prix VII Międzynarodowego Biennale Ilustracji „Złote Pióro Belgradu”, 2003.
Zwycięzca I Białoruskiego Biennale Malarstwa, Rysunku i Rzeźby, 2008.
Wystawy indywidualne
1992 Nowopołock (Białoruś), wystawa malarstwa. Galeria „Rysa”.
1994 Brześć (Białoruś), wystawa malarstwa w Związku Artystów.
1994 Połock (Białoruś), wystawa grafiki. Galeria „Rysa”.
1995 Grodno (Białoruś), wystawa malarstwa. Galeria „U Mistrza’’
1998 Mińsk (Białoruś), wystawa malarstwa. Galeria Sztuki.
2000 Mińsk (Białoruś), wystawa malarstwa. Galeria Złota.
2000 Schöppingen (Niemcy), wystawa malarstwa i grafiki. Centrum Kultury „Kunstlerdorf”.
2002 Wiehl (Niemcy), wystawa malarstwa i grafiki. „Bücherei”.
2003 Mińsk (Białoruś), wystawa malarstwa i rysunku. Galeria Sztuki.
2004 Wiehl (Niemcy), wystawa malarstwa i grafiki. „Volksbank”.
2005 Belgrad (Serbia), wystawa grafiki. Galeria grafiki
2007 Mińsk (Białoruś), wystawa malarstwa i rysunku międzynarodowego projektu „Noc Muzeów". Narodowe Muzeum Sztuki.
2007 Homel (Białoruś), wystawa malarstwa i rysunku „Sekrety nocy”. Galeria Waszczanki.
2007 Połock (Białoruś), wystawa malarstwa i grafiki. Połockie Muzeum Historyczne.
2008 Braunschweig (Niemcy), wystawa malarstwa i rysunku. Centrum NEWYUORKER.
2008 Wałbrzych (Polska), wystawa malarstwa i grafiki. Galeria w Zamku Książ.
2009 Łódź (Polska), wystawa malarstwa i grafiki. Muzeum kinematografii.
Rita Timochowa
W świecie artystycznym Rita Timochowa znana jest bardziej jako ilustratorka. Rzeczywiście, po ukończeniu Ukraińskiego Instytutu Poligraficznego we Lwowie (1985 r.),przygotowała ponad 35 wydawnictw książkowych, do których wykonała nie tylko ilustracje, ale opracowała ich artystyczny wizerunek. Wykształcenie nie pozwala jej zajmować się ilustrowaniem książki bez uwzględniania ogólnego artystycznego wrażenia i wewnętrznej struktury publikacji. Dlatego też uważa za niemożliwe pokazywanie ilustracji jako niezależnych dzieł sztuki. Ilustrowane przez nią dzieła są, prawie zawsze, prezentowane na białoruskim konkursie „Sztuka książki", jak również na wielu międzynarodowych konkursach. Na tych konkursach ilustracje są nieodłączną częścią wydawnictwa, wielokrotnie nagradzaną.
Nowy projekt artystyczny Rity Timochowej to seria akwarel, które nie są związane z publikacjami. Pierwsze prace z tego cyklu powstały pod wpływem twórczości Jana Barszczewskiego (1794 – 1851), lecz nie tyle ilustrowały tematy jego opowiadań fantastycznych, co jego utwory były bodźcem dla wyobraźni malarki. Umożliwiło jej to przeniesienie w inną epokę i inną, nieokreślona rzeczywistość. Wcześniej Rita głównie ilustrowała utwory dla dzieci 7-9 letnich i wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom stosowała mocne kolory. Przy powstawaniu nowego cyklu prac oderwanych od tekstu literackiego, świadomie wyrzuciła ze swojej palety nasycone barwy i przeszła do mało wyrazistej, szaro-złoto-brązowej monochromii, której przejrzystość – zdaniem artystki – pozwala znakomicie pokazać wewnętrzny świat malowanych postaci, wyłonić je z zamglonej akwareli. Głównymi bohaterami tego projektu są najbardziej tajemnicze – według Rity – stworzenia naszego świata: ptaki i kobiety, które istnieją w przezroczystej, a zarazem ograniczonej przestrzeni akwareli, rozcieńczonej tak, że możemy zobaczyć cząstki powietrza, wypełnione kroplami deszczu. Od czasu do czasu dołączają do nich skrzydlate anioły, które współistnieją w harmonii z równie zagadkowymi stworzeniami: kotami i kociakami, jakby medytującymi, co nie pozwala im zjednoczyć się z codziennością świata.
Technika akwareli, która jest tradycyjną dla szkoły artystycznej w Białorusi, dzięki podkreśleniu monochromatyczności, pozwala artystce ujawnić subtelność relacji kolorystycznych, które łączą się z graficzną filigranowością zgłębianych detali.
Głównym celem wystawy – zdaniem artystki – jest przejście w inny wymiar duszy ludzkiej, w świat, w którym nie istnieje czas, a przestrzeń w swej nieskończoności pozwala człowiekowi żyć w harmonii z samym sobą.
Olga Timochowa
Urodziła się w 1985 roku w rodzinie artystów. W 2000 roku rozpoczęła naukę w Studium Artystycznym im. Glebowa na kierunku projektowanie; w 2004 została studentką Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na wydziale fotoprojektowania. Podczas studiów prezentowała swoje prace, wykonane w technice fotografika, na wielu wystawach studenckich, miejskich i międzynarodowych, takich jak: „Marcowe koty”, „Karnawał”, „Republikańska wystawa sztuki fotograficznej”.
Podstawą jej twórczości zawsze jest koncepcja, ona jest pierwotna, chociaż i technice poświęca niemało uwagi. Należy zaznaczyć, że po mistrzowsku nią włada. Świadczy o tym fakt, że już podczas studiów Olga została zaproszona do pracy w jednym z wiodących wydawnictw białoruskich „Kawaler”. Pracując do dziś w tym wydawnictwie, wielokrotnie zdobywała nagrody za publikacje promocyjne: kalendarze, billboardy i katalogi.
Obecna wystawa przedstawia fotografie artystki, w których w sposób zamierzony próbuje systematyzować świat za pomocą takich pojęć jak: struktura, faktura i czas. Przy tym każda praca z serii stanowi w pełni skończone dzieło sztuki fotograficznej.
Gleb Timochow
Urodził się w 1998 roku w rodzinie artystów. Ukończył cztery klasy Gimnazjum nr 9 o kierunku estetycznym w Mińsku. Trzy lata uczył się pilnie gry na flecie w szkole muzycznej. Nieoczekiwanie dla rodziców w wieku 10 lat zapragnął zostać projektantem. Zdał egzamin do szkoły plastycznej, w której uczy się z powodzeniem już drugi rok. Najbardziej podobają mu się zajęcia z rysunku, malarstwa i kompozycji z ulubionym nauczycielem Giennadijem Suchomlinowem.
Jak wszyscy chłopcy w jego wieku ma obsesję na punkcie komputera (przegląd samochodów - ulubione zajęcie). Kocha muzykę współczesną, gra w tenisa, ma wspaniałych przyjaciół na podwórku i w szkole.
Na wystawie prezentowane są prace wykonane przez Gleba na zajęciach plastycznych w technice gwasz i akwarela.