Linia ciągła
Wernisaż: 21 marca 2010
Zakończenie: 11 kwietnia 2010
Wystawa prac absolwentów pracowni rysunku i malarstwa Domu Kultury "Zacisze", obecnie studentów wyższych szkół artystycznych. Uczestnicy kształcili swoje umiejętności pod kierunkiem dwóch instruktorów: Bogusławy Ołowskiej i Mirosławy Matuszewskiej. Oto nazwiska naszych artystów: Milena Czeremcha, Monika Proniewska, Tomek Godowski (absolwenci pracowni Bogusławy Ołowskiej), Dorota Biedrzycka i Piotr Kołakowski (absolwenci Mirosławy Matuszwewskiej).
Wernisaż wystawy uświetnił spektakl teatralny w wykonaniu Młodzieżowego Studia Teatralnego „Już odeszła ta miłość”, nagrodzony za inscenizację podczas 11.SPOTkań Teatrów Młodych.
Bogusława Ołowska o swoich wychowankach:
"W wieku gimnazjalnym rozpoczęli swoją edukację pod moim kierunkiem, podczas której z młodzieńczym zapałem odkrywali pierwsze tajniki rysunku i malarstwa. Tu połknęli bakcyla artystycznego. Następny etap szkoła średnia, bardzo dobre wyniki i w tym momencie malarstwo i sztuka z pasji przerodziły się w cel, z którym wiążą przyszłe życie zawodowe.
Milenka Czeremcha – studentka wydziału grafiki Europejskiej Akademii Sztuki o szerokich zainteresowaniach artystycznych. Porusza się w świecie sztuki miedzy grafiką, malarstwem, fotografią psychologicznie cementując swoje pasje.
Tomasz Godowski – student wydziału reklamy, decyduje się na oprawę artystyczną świata przedmiotów.
Monika Proniewska – studentka wydziału scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarstwo wiąże mocnymi węzłami z filmem i teatrem.
Moje życzenie: aby ich pierwsze spotkanie ze sztuką w mojej pracowni, trwało jak najdłużej i przyniosło im radość,
szczęście i spełnienie.
To jest: moja Milenka
moja Monika
mój Tomek".
Milena Czeremcha: Jestem studentką IV roku projektowania graficznego na Europejskiej Akademii Sztuk oraz III roku psychologii w zarządzaniu na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Zamiłowanie do sztuki wyniosłam z domu rodzinnego. Malowałam od dziecka. Chcąc rozwijać się w tym kierunku zapisałam się na zajęcia plastyczne w Domu Kultury Zacisze. Dzięki zajęciom z panią Bogusią Ołowską zdecydowałam się na naukę w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych im. Wojciecha Gersona w Warszawie o profilu reklama wizualna. Moja nauka trwała 6 lat i zakończyła się obroną pracy: uzyskaniem dyplomu plastyka. W szkole poznałam różnorodne formy sztuki oraz sprecyzowały się moje zainteresowania.
Ponadto uczestniczyłam w zajęciach z rysunku Marka Ejsmonda, u którego spojrzałam na modela w trochę inny sposób oraz wypracowałam indywidualny charakter moich prac. Praca węglem jest nadal moją ulubioną techniką. Natomiast w malarstwie czystość koloru oraz sens temperatury pomógł mi odkryć profesor Akademii Sztuk Pięknych Włodzimierz Szymański. W ostatnich latach duży wpływ na moją twórczość wywarł Franciszek Starowieyski – światowej sławy polski plakacista oraz profesor Wiktor Zin. Przez kilka lat miałam możliwość pobierania nauki u takich artystów.
Po kilku latach eksperymentowania z malarstwem inspiruje mnie sztuka amerykańskiej gwiazdy malarstwa Edwarda Hoppera, równocześnie stale do mnie przemawiają dzieła Jacka Malczewskiego. Moje zainteresowania są dość zróżnicowane, począwszy od psychologii po grafikę i fotografię kończąc na malarstwie.
Moim zamiłowaniem do malarstwa chcę podzielić się z Państwem. Kilka moich prac zaistnieje na wystawie w Galerii Domu Kultury „Zacisze”. Jest to moja druga wystawa – pierwsza pt. „Nasze małe radości” odbyła się w Klubie Podgrodzie w Warszawie w 2005 roku.
Dorota Biedrzycka: urodziłam się w 1991 roku w Warszawie. Uczęszczałam na zajęcia plastyczne do Bogusi Ołowskiej i pani Mirosławy Matuszewskiej. Obecnie kończę liceum plastyczne i pragnę dalej rozwijać się w tym kierunku.
Monika Proniewska: Jestem studentką trzeciego roku scenografii na Akademii Sztuk Pięknych. Pierwsze kroki plastyczne stawiałam w pracowni Bogusławy Ołowskiej szkoląc głównie technikę olejną na płótnie. Na obecnym etapie, poza teatrem – głównie lalkowym, w sferze moich zainteresowań leży fotografia średnioformatowa, ilustracja, kolaż oraz animacja filmowa. Zajmuję się również tworzeniem projekcji do muzyki. W tych projektach wizualnych przeplatam autorskie animacje poklatkowe z wykonanymi przez siebie sekwencjami filmowymi. Wykonałam scenografie do etiud studenckich w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (m.in „Burzy“ Szekspira, reż. Natalia Kozłowska, „Rinalda“ Haendla reż. Waldemar Raźniak) oraz do przedstawienia „Idiota“ na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego w teatrze Collegium Nobilum. Jestem także autorką sztuk performatywnych na plenerach ASP w Dłużewie oraz krótkiej formy teatralnej inspirowanej „Królową Śniegu“ J.Ch. Andersena w Białostockim Teatrze Lalek.
Tomek Godowski: Pierwsze swoje artystyczne kroki stawiałem w pracowni prowadzonej przez Bogusię Ołowską. Właśnie tam zafascynowałem się malarstwem, a w szczególności techniką olejną, w której kopiowałem XIX wiecznych mistrzów. Pracownia ta wprowadziła mnie także w tajniki życia artystycznego. Wystawy i wernisaże były pewnego rodzaju sacrum, na które czekało się z niecierpliwością.
Właśnie przez tę fascynację, której ziarno zostało zasiane w pracowni DK Zacisze, postanowiłem zdawać do liceum plastycznego im. Wojciecha Gersona w Warszawie, zresztą z pozytywnym wynikiem. Liceum było czasem odkryć: odkrywałem po kolei przeróżne techniki i metody wyrażania się poprzez twórczość. Dochodziły nowe fascynacje takie jak fotografia kolorowa i czarno biała, rzeźba, witraż, grafika komputerowa, animacja oraz film. Liceum to dało mi nieprzebrane możliwości doskonalenia się, lecz zawsze pamiętałem, że korzenie, z których moje zainteresowanie sztuką wyrasta to pracownia Bogusi Ołowskiej. Naukę w Liceum ukończyłem w 2008 roku. Obecnie uczę się w Warszawskiej Szkole Reklamy na kierunku Grafika. W pewnym sensie szkoła ta jest kontynuacją edukacji licealnej, lecz daje mi wiele praktycznych umiejętności i wiedzę potrzebną grafikowi w zawodzie. W wolnym czasie doskonalę swój warsztat by spełnić swoje marzenie dotyczące studiowania malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Spełnienie tego marzenia byłoby nowym początkiem drogi, która zaczęła się właśnie w pracowni Bogusi Ołowskiej.
Piotr Kołakowski: Urodziłem się w 1991 r. w Warszawie. Jestem uczniem ostatniej klasy Liceum Plastycznego im. Wojciecha Gersona w Warszawie. Aktualna wystawa prezentuje pejzaże malowane z natury. To pejzaże lasu Bródnowskiego, Parku Skaryszewskiego, Praskiego, Ogrodu Krasińskich... Przyroda i natura inspiruje mnie i zachwyca, właśnie dlatego ją maluję. Malując lasy, ogrody, łąki, doświadczenia, wspomnienia i przeżycia, notuję ulotne wrażenia zależne od pory roku, dnia, światła, atmosfery chwili i towarzyszących emocji.
OSIĄGNIĘCIA:
2006 r.- I miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Tęcza”;
2007 r.- nagroda w I ogólnopolskim biennale autoportretu w Radomiu, wyróżnienie w międzynarodowym konkursie plastycznym „KOSMOS” w Moskwie, wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Tęcza”, nagroda w konkursie wojewódzkim „Promocja młodych
talentów w dziedzinie plastyki”;
2008 r.- Grand Prix w drugim ogólnopolskim plenerze malarskim w Zamościu „Zamość perłą renesansu”, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Prezesa Rady Ministrów, stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, II miejsce w XVI ogólnopolskim plenerze malarskim w Kazimierzu Biskupim, wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Tęcza”, wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Poznaj warszawską Pragę”, nagroda w konkursie wojewódzkim „Promocja młodych talentów w dziedzinie plastyki”;
2009 r.- I miejsce w ogólnopolskim plenerze rzeźby w kamieniu (Radom), II miejsce w makroregionalnym przeglądzie plastycznym w dziedzinie rysunku, wyróżnienie w kategorii rysunku w IX Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Szkół Średnich w Bielsku-Białej, nagroda w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Poznaj warszawską Pragę”, nagroda w ogólnopolskim konkursie rysunkowo-malarskim „W kręgu IKONY”, wyróżnienie w mazowieckim konkursie plastycznym „Promocja młodych talentów w dziedzinie plastyki”.
Zapraszamy!