Bal Halloween
24 października 2010
Dom Kultury „Zacisze” kilka dni przygotowywał się na przyjęcie niezwykłych gości. Specjalnie na tę okazję została zaprojektowana halloweenowa sceneria, która dodała magii zabawie i uczcie dla wszystkich duchów, czarownic, nietoperzy, czarnych kotów, zombi i demonów. Choć brzmi strasznie było miło i przyjemnie. Nasze duszki, choć młode, bo w wieku od 4 do 7 lat, wyglądały piekielnie oryginalnie w specjalnie przygotowanych na tę okazję kostiumach. Część dzieci wraz z rodzicami przygotowała je sama.
W programie nie zabrakło zabaw z matami integracyjnymi, baniek mydlanych, skaczących pająków, własnoręcznie przygotowanych dyń i dmuchanych zwierzątek. Wielką atrakcją dla naszych duchów były fruwające, pływające i czworonożne zwierzątka Józefa Wilkonia.
Kilka słów o tradycji Halloween:
Halloween to zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do świata zmarłych, obchodzony w wielu krajach kultury chrześcijańskiej. Jest to święto pogańskie. Do zabaw halloweenowych należy łapanie jabłek, w której za pomocą zębów należy wyłowić pływające jabłka. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie, ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku. Halloweenowe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.
Dzieci obchodzą Halloween przebierając się za potwory, duchy, czarownice, postacie filmowe. Pierwsze kostiumy na Halloween pojawiły się w 1930 roku, wtedy zwyczaj „Cukierek albo psikus” stał się popularny w Stanach Zjednoczonych.
Symbolem Halloween jest wydrążona dynia ze światełkiem w środku.