Śpiewnik patriotyczny
11 listopada 2010
Dzień 11 listopada 1918 r., w którym Józef Piłsudski przejął władze, został 11 1937 r. oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Jednak już od 1919 r. był obchodzony jako Święto Niepodległości. Jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i za granicą. Chociaż po II wojnie światowej władze Polski Ludowej usunęły Święto Niepodległości z kalendarza, to nie udało się go usunąć z serc Polaków. Środowiska niepodległościowe nadal obchodziły kolejne rocznice 11 listopada 1918 r. Dopiero w 1989 r. Sejm IX Kadencji przywrócił to święto.
Z tej okazji odbył się uroczysty koncert zespołu „Zaciszańska Nuta”, występ Gości z Klubu „Relax” w Warszawie i młodych solistek z zespołu Abrakadabra Domu Kultury „Zacisze”. Bogumile Mydlarz ("Łyczakowska Madonna", " Orlątko") i Marii Popławskiej („Gdzie są dziewczęta", "Moja gitara") akompaniowała prof. Ewa Michalak. Gabrysia Dmitruczyk ("Preclarke z Pohulanki”", "Tyle jest miast") i Zuzia Jeziorska ("Ta joj, ta Lwów", "Bilet do Lwowa") należą do Dziecięcego zespołu wokalno-tanecznego Abrakadabra, prowadzonego przez Elżbietę Wrzosek, i w czerwcu br. zajęły I i II miejsce w eliminacjach warszawskich Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Lwowskiej i Bałaku.
Następnie gospodarz wieczoru - „Zaciszańska Nuta” - zaprosił do wspólnego śpiewania pieśni Polski Niepodległej, m.in.: „ Bywaj, dziewczę, zdrowe" , „Jak to na wojence ładnie", "Nie ma takiej wioski, Hej, hej ułani", „O mój rozmarynie”, „Białe róże”, „Wojenko, wojenko”.
W drugiej części wieczoru przy dźwiękach akordeonu i radosnym śpiewie „Zaciszańskiej Nuty" ( ”Wesołe piosenki w wykonaniu , tj. "Poleczka ludowa (Antek na harmonii gra)", "W saskim ogrodzie", "Walc wileński", "Wyprzęgajcie chłopcy konie", "Tyrolskie tango", "Cyganeria", "Tango pożegnalne") rozpoczęła się warszawska potańcówka. Spotkanie prowadziła Hanna Ciesielska z zespołu "Zaciszańska Nuta".
To był bardzo udany wieczór.