„Deaf Life” oraz Marta i Czesława Abramczyk na konferencji w Gdańsku
3 grudnia2010
Miejsce: Klub Winda – Gdański Archipelag Kultury, ul. Racławicka 17 (wejście od Klonowicza) Gdańsk-Wrzeszcz
Tegoroczna konferencja „Terapia i Twórczość” była organizowana pod hasłem „Przełamać barierę dźwięku” i w całości poświęcona osobom niesłyszącym. Otworzył ją film „Deaf Life” zrealizowany w ramach projektu „Usłysz nas”. Do udziału w konferencji zaproszono Martę Abramczyk, autorkę scenariusza do filmu „Deaf Life” oraz jej mamę - Czesławę Abramczyk, która opowiadała o problemach życia codziennego matki dziecka niesłyszącego. Edyta Kolasińska-Bazan naświetliła początki cyklu ogólnopolskich spotkań „Przełamywanie barier – Spotkania na styku”, którego współorganizatorem jest DK „Zacisze”.
PROGRAM:
Pokaz filmu „Deaf Life” po projekcji filmu spotkanie z autorką Martą Abramczyk (DK „Zacisze”)
„Oczami słyszeć” – Czesława Abramczyk (DK „Zacisze”)
„Przełamywanie barier – Spotkania na styku” – Edyta Bazan-Kolasińska
Wernisaż wystawy rzeźby Joanny Urbańskiej
„Nowe możliwości w diagnozie i rehabilitacji osób niesłyszących – krok do integracji” – Dorota Szubstarska i Dorota Liwo, Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu – PZG Oddział Pomorski
„Wspomnienia…” – Irena Molga
„Dotknąć pantomimy”- uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Gdyni pokaz - podsumowanie warsztatów teatralnych, po pokazie rozmowa z uczniami oraz prowadzącymi warsztaty
Fragment spektaklu „Pinezkologia” – Iwona Cichosz, po spektaklu rozmowa z artystą
Informacje szczegółowe:
●● Pokaz filmu „Deaf Life”
Film zrealizowany przez DK „Zacisze” przy finansowym wsparciu Komisji Europejskiej jest wspólnym dziełem młodzieży słyszącej i niesłyszącej „Aktywni to my", która zrealizowała projekt „Usłysz nas". „Deaf Life” jest opowieścią o życiu w „świecie ciszy", o marzeniach i wykluczeniu. Bohaterkami filmu są dwie nastolatki: niesłysząca od dzieciństwa Ola i Agnieszka,
która traci słuch w wypadku drogowym. Pasją Agnieszki jest taniec...
Scenariusz filmu oparty jest na faktach, jego autorka to osiemnastoletnia, niedosłysząca dziewczyna – Marta Abramczyk.
„Deaf Life” został wyróżniony za „dotykanie spraw ludzkich” podczas III Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych „Nova Perspektywa” w Warszawie (marzec 2010 r. ).
Wielkim sukcesem filmu jest zdobycie Nagrody m.st. Warszawy za projekty z zakresu edukacji kulturalnej. W dn. 27 października Statuetkę i kwotę 30 tysięcy zł. z rąk Wiceprezydenta Włodzimierza Paszyńskiego – odebrali autorzy projektu: Marta Abramczyk i Zbigniew Darda. Przedstawiciele kapituły nagrody docenili w projekcie duże znaczenie sztuki w procesie przełamywania barier międzyludzkich oraz fakt, że dzięki niemu „osoby niesłyszące przybliżyły swój świat słyszącym”.
Twórcy filmu:
Marta Abramczyk - autorka scenariusza i odtwórczyni głównej roli (Ola)
Kinga Pomian - Agnieszka
Zbigniew Darda – eurokoordynator projektu „Usłysz nas" (DK „Zacisze”)
●● Spotkanie z Czesławą Abramczyk „ Oczami słyszeć”
Spotkanie dotyczyło problemów życia codziennego p. Czesławy, jako mamy dziecka niesłyszącego (Marty Abramczyk).
Czesława Abramczyk zajmuje się wychowaniem i nauką dzieci w wieku przedszkolnym (słyszących i głuchych). Kładzie szczególny nacisk na naukę języka migowego. Uczy dzieci poznawania wartości i dobrego zachowania poprzez zabawę i naukę. Jej pasją jest teatr. Uważa, że scena i występy hartują dzieci i pomagają zdobyć pewność siebie. Związana jest z DK „Zacisze”.
●● „Przełamywanie barier – Spotkania na styku” z Edytą Kolasińską-Bazan
Edyta Kolasińska-Bazan jest dziennikarką i pedagogiem, autorką artykułów na temat niesłyszących przedszkolaków opublikowanych m.in. w miesięczniku Bliżej Przedszkola. Jest także inicjatorką, współorganizatorką i „siłą napędową" ogólnopolskich „Spotkań Na Styku” (wraz z DK „Zacisze” ), mających na celu integrację osób głuchych ze słyszącymi. Dziennikarka swoje teksty adresuje (zazwyczaj) do rodziców, nauczycieli, opiekunów; bohaterami jej artykułów, reportaży są (przeważnie) dzieci i młodzież. Zajmuje się z pasją wydarzeniami kulturalnymi (zwłaszcza recenzjami książek i spektakli teatralnych, adresowanych głównie do Najmłodszych) i tematami społecznymi, współpracuje z ogólnopolskimi i stołecznymi tytułami prasowymi, także z portalami parentingowymi.