Międzyuczelniany Klub Ludzi Kultury zaprasza

Międzyuczelniany Klub Ludzi Kultury zaprasza

Aktywny Międzyuczelniany Klub Ludzi Kultury im. Franciszka Nowosielskiego

       Mija trzeci miesiąc od pierwszego spotkania Międzyuczelnianego Klubu po wcześniejszych trzech latach działalności w formule ograniczonej do UTW DK Zacisze. Podczas dziesięciu spotkań bieżącego roku akademickiego przyjęliśmy kilkunastu interesujących gości i omówiliśmy kilkadziesiąt inicjatyw kulturalnych w różnych UTW jak i w całej Warszawie. Spośród nich warto wymienić udział naszych klubowiczów w warszawskim pikniku UTW na Służewcu, w Senioraliach w Bibliotece Narodowej, w pikniku UTW w Ogrodzie Saskim oraz w konferencji jubileuszowej UTW Woli i Bemowa w auli WAT-u na Bemowie.
      Nowym kierunkiem działalności Klubu są spotkania dotyczące kultury żydowskiej w każdy trzeci piątek miesiąca. Dotychczas odbyły się dwa poświęcone tej tematyce i przygotowujemy kolejne. Na najbliższe spotkanie, 17 grudnia, szczególnie serdecznie zapraszamy. Obecność na nim zgłosił redaktor Radia Zacisze – powstanie materiał na temat pracy naszego Klubu.
       Z radiem tym mieliśmy już kontakt. W jednej z audycji nasza prelegentka Aleksandra Karkowska opowiadała o wspomnianych spotkaniach tematycznych dotyczących kultury żydowskiej. Wraz z moderatorem Klubu poświęcili również w wywiadzie uwagę nowym inicjatywom kulturalnym Warszawy dla seniorów.
       Temat żydowski przyciąga wielu słuchaczy, spotkania te są zwykle bogate w dyskusje i polemiki. Najbliższe zapowiada się wyjątkowo także z tego powodu, że będzie wydarzeniem przedświątecznym, a jednocześnie zamykającym rok 2010. Spodziewamy się gościa z Muzeum Historii Żydów. Klubowicze opracują program na styczniowe spotkania o tematyce żydowskiej.
      Podczas innych zajęć omawialiśmy życie stolicy: muzyczne (Konkurs Chopinowski, kontrowersje wokół nagród itd.), teatralne (inauguracja Teatru Powszechnego po remoncie, nowe premiery) oraz działalność nowych instytucji na mapie Warszawy, takich jak Dom Spotkań z Historią, Muzeum Chopina, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Nauki Kopernik i inne.
      Z okazji odsłonięcia pomnika Józefa Elsnera - kompozytora i pierwszego nauczyciela Fryderyka Chopina - w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się dworek artysty przy ul. Nefrytowej na warszawskim Targówku klubowicze zobowiązali propagować to wydarzenie wśród znajomych, jest to bowiem inicjatywa mało znana.
       Idea Międzyuczelnianego Klubu została pomyślana jako miejsce wymiany informacji i kontaktów osobistych słuchaczy poszczególnych UTW. Udało nam się dobrze rozpocząć jej realizację, ponieważ w ciągu dwóch miesięcy odwiedziło nas kilkunastu przedstawicieli różnych UTW z całej Warszawy (Błonie, Wesoła, DK Praga, Podskarbińska).
       Zrealizowaliśmy także specjalne programy towarzyskiej zabawy związane z andrzejkami, mikołajkami, podobnie będzie ze spotkaniem świątecznym, 17 grudnia.
       W naszych spotkaniach uczestniczyli także goście z Lublina (firma Travel Senior – wyjazdy dla seniorów do Hiszpanii) i Kielc (Bogumił Wtorkiewicz, satyryk, przyjaciel Klubu opisujący dowcipnie poczynania i atmosferę, jaka u nas panuje).
       Z okazji Święta Zmarłych część spotkania poświęciliśmy wspomnieniu naszego kolegi Franciszka Nowosielskiego, który był członkiem Klubu i którego zachowujemy w żywej i serdecznej pamięci.
       Nasza koleżanka Ewa, uczestniczka spotkań, ułożyła również dowcipną piosenkę – hymn naszego Klubu.
       W ostatnim czasie nawiązaliśmy współpracę z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, której to ekipa przywiozła i wyświetliła film dokumentalny o wizycie Roberta Kennedy'ego w PRL w 1964 roku. Został on zaprezentowany jako jeden z laureatów zeszłorocznego przeglądu filmów o prawach człowieka współorganizowanego przez Fundację.
       3 grudnia gościem Klubu był redaktor Aleksander Bukowiecki, który przedstawił sylwetkę i dorobek wybitnego animatora w dziedzinie kultury filmowej, swojego brata Andrzeja, pracownika Domu Sztuki na Ursynowie, laureata odznaki Zasłużony dla m.st. Warszawy.
      Jeszcze raz zapraszam wszystkich (Klub jest otwarty na wszystkie pokolenia i środowiska) 17 grudnia 2010 r. godz. 11.00 na spotkanie dotyczące kultury żydowskiej, przede wszystkim dramatu Tadeusza Słobodzianka "Nasza klasa", laureata NIKE 2010.

moderator Bogusław Falicki

Zapraszamy do czytania relacji ze spotkań zamieszczonych na stronach Wirtualnej Kroniki Miłośników Kultury: /pl/artykul/871