Jasełka Lwowskie

Fot. Michał Wydra

9 stycznia 2011
Miejsce:
Kościół Św. Marka Ewangelisty, ul. Zamiejska 6

 

Serdecznie dziękuję za współpracę proboszczowi księdzu Wacławowi Madejowi, który wsparł pomysł zaproszenia dzieci z polskiej szkoły z Rozdołu przyjmując w gościnne progi kościoła Św. Marka Ewangelisty. Goszcząc, dając nam strawę dla duszy a Teatrowi dla ciała, czyli pyszny obiad.
Szczególnie dziękuję p. Teresie Tymosiewicz-Muszel, kierownikowi TeatruRaj - teatr dziecięcy działający od 1996 roku przy Parafii Św. Marka Ewangelisty. To Pani Teresa zajęła się stroną organizacyjną sceny, opieką nad zespołem, widownią i innymi sprawami organizacyjnymi jakże ważnymi w przedstawieniu teatralnym. Pierwsze miejsca, w zapełnionej sali teatralnej, zajęły dzieciaki z Teatru Raj. To one tworzyły wspaniały odbiór widowni, za co pochwalił dzieciaki Proboszcz. Wspólne zdjęcie dzieci z dwóch teatrów daje obraz dobrej „zabawy” teatralnej.
Pragnę wyrazić podziw dla p. Mirosławy Tomeckiej dyrektora szkoły i Prezesa Towarzystwa Pomocy Polakom „Wielkie Serce”, która wykazuje wielką determinację w zdobywaniu środków na organizację przyjazdu do Polski.
Bożenna Dydek - Dyrektor Domu Kultury Zacisze

Zespół teatralny tworzą dzieci i dorośli, łącznie 50 osób. Towarzystwo Pomocy Polakom „Wielkie Serce” z Nowego Rozdołu na Ukrainie, 50 km od Lwowa prowadzi Centrum Kulturalno-Oświatowym im Karoliny Lanckorońskiej, przy którym od 2008 roku funkcjonuje Szkoła Języka Polskiego. Do szkoły uczęszcza 148 dzieci pochodzenia polskiego. Głównym celem Stowarzyszenia jest pielęgnowanie i pogłębianie znajomości języka polskiego, nauka czytania i pisania po polsku. Ważną rolę odgrywa nauka historii i geografii Polski oraz zapoznawanie dzieci z tradycją i obyczajami polskimi. Stowarzyszenie prowadzi również kółka zainteresowań, które są prowadzone przez profesjonalnych instruktorów.

Wszystkich gości zachęcaliśmy do obdarowania polskich dzieci mieszkających na Ukrainie drobnymi upominkami – maskotkami lub książkami.