Muzyczna pocztówka z Warszawy

Uśmiechnięta kobieta w czarnej marynarce i dziewczynka z mikrofonem stoją przed publicznością

Termin realizacji: wrzesień-grudzień 2023

Czym są pocztówki dźwiękowe? Jak wyglądały? Do czego służyły? Na czym można je odtworzyć? Odpowiedzi na wszystkie te pytania mieszkańcy Targówka i okolic mogli uzyskać dzięki projektowi „Muzyczna Pocztówka z Warszawy”. Pierwszym etapem projektu była realizacja czterech sześciogodzinnych warsztatów tworzenia piosenek. Miały one na celu ośmielenie osób w różnym wieku do tworzenia samodzielnie muzyki. Uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy wiekowe, seniorów oraz grupę młodzieżową. Dwie różne grupy wiekowe i dwa różne spojrzenia na Warszawę. Od zachwytów nad jej pięknem po osobiste doświadczenia. Poetyckie portrety stolicy stworzone przez uczestników zostały ubrane w melodie i pełen aranż. Nad całością czuwał Alek Golor-Baszun - Pan Ba. W wyniku warsztatów powstały cztery utwory: „Dzieciństwo szalone” ze wspomnieniami seniorów z dziecięcych lat, „Fake’owe bubble tea” z nieco krytycznym podejściem do otaczającego nas miasta, „Piękne jest życie” afirmujące młodość oraz „Świeci słońce w środku nocy” z historią miłosną w tle.

Kolejnym etapem projektu były dwa warsztaty plastyczne. Inspiracją do tradycyjnych i abstrakcyjnych kolaży były wspólnie stworzone piosenki. Warsztat zaczął się od części teoretycznej. Instruktor zachęcał uczestników do nieszablonowego podejścia do tworzenia pocztówek, ujęcia ich w symbolicznej i abstrakcyjnej formie. Powstało całe spectrum niebanalnych obrazów, z których możemy odczytać fragmenty historii Warszawy i osobiste wspomnienia mieszkańców. Spotkania miały międzypokoleniowy wymiar, bo wzięły w nich udział zarówno osoby dorosłe, dzieci jak i seniorzy. Cztery najciekawsze prace stały się okładkami płyt winylowych, których premiera miała miejsce 26.11.2023 roku. Tego dnia odbyło się spotkanie muzyczne „Przeszłość uchwycona staje się częścią teraźniejszości. Historia nośników dźwięku’’. Podczas wydarzenia można było dowiedzieć się, jak wyglądała ewolucja nośników dźwięku od tzw. walca Edisona, przez płytę szelakową, płytę patefonową, taśmę magnetyczną, aż do, przeżywającej obecnie renesans, płyty winylowej.

Po spotkaniu nastąpił pokaz filmu dokumentalnego „Czarne Złoto Warszawy”. Uczestnicy zapoznali się ze zjawiskiem warszawskiej kultury winylowej, z perspektywy ludzi, bez których nie mogłaby ona zaistnieć – antykwariuszy, sprzedawców i właścicieli stołecznych sklepów płytowych.

Zwieńczeniem wydarzenia była premiera czterech utworów przygotowanych przez uczestników zajęć muzycznych oraz miniwystawa pocztówek przygotowanych przez uczestników zajęć plastycznych. Po wysłuchaniu utworów odtwarzanych na starych gramofonach każdy z uczestników miał możliwość wypowiedzenia się przed publicznością. Filip opowiedział o tym, co zainspirowało go do stworzenia okładki płyty, pan Tadeusz, Julia i Hania opowiedzieli, co czuli, tworząc teksty piosenek i muzykę do nich oraz jak projekt na nich wpłynął.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikiem pracy uczestników na kanale YouTube (link na dole strony).

Projekt zrealizowany został w partnerstwie z Mazowieckim Instytut Kultury, który użyczy swoich muzycznych zbiorów na potrzeby projektu.
Harmonogram:
  • warsztaty piosenki grupa I, 7.10.23
  • warsztaty piosenki grupa II, 8.10.23
  • warsztaty piosenki grupa III, 15.10.23
  • warsztaty piosenki grupa IV, 22.10.23
  • warsztaty plastyczne grupa I, 12.11.23 
  • warsztaty plastyczne grupa II, 12.11.23
  • spotkanie muzyczne 26.11.23, godz. 11-13.30 
Uczestnicy: 
  • Warsztaty piosenki: Dorośli 55-99lat, Młodzież 10-18 lat
  • Warsztaty plastyczne:  7-99 lat
  • Spotkanie muzyczne: 7-99 lat

Projekt finansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej

FILMY:

ORGANIZATORZY:

PARTNERZY: