Warsztaty tworzenia piosenek: Muzyczna pocztówka z Warszawy

Dwie muzyczne pocztówki

7, 8, 15, 22 października 2023 sobota/niedziela godz. 10.00-16.00

Warsztaty w ramach projektu Muzyczna pocztówka z Warszawy.

Uczestnicy dowiedzą się, jak profesjonalnie tworzyć i produkować własną muzykę bez użycia bardzo drogiego sprzętu, rozległej wiedzy teoretycznej, wirtuozowskich umiejętności, czy zespołu. W ramach 4 dni warsztatów powstaną 4 utwory. Całość zostanie wydana na winylowych pocztówkach dźwiękowych i zaprezentowana szerszej publiczności.

Harmonogram warsztatów z przerwą kawową:

  • I grupa 7 października 2023 uczestnicy 55+
  • II grupa 8 października 2023 uczestnicy 10-18 lat
  • III grupa 15 października 2023 uczestnicy 10-18 lat
  • IV grupa 22 października 2023 uczestnicy 55+

Instruktor: Alek Baszun (Pan Ba)

Warsztaty mają na celu otwarcie i ośmielenie uczestników w różnym wieku do potraktowania tworzenia i odbierania twórczości jako naturalnego procesu. Zobaczymy, jak młodsi (10-18 lat) i starsi uczestnicy projektu (60+) zinterpretują znane warszawskie utwory, a także, na jaki gatunek muzyki się zdecydują - klasyczny miejski folk, a może uliczny hip-hop? Instruktor warsztatów podzieli się z uczestnikami umiejętnościami i wiedzą zdobytą przez lata własnych doświadczeń oraz kontaktów z wybitnymi muzykami i mentorami (klasyka, jazz, alternatywa, piosenka poetycka, rock, funk, pop, folk) z zakresu pisania tekstu, muzyki, aranżacji i produkcji.
Warsztaty złożone będą z części teoretycznej i praktycznej. Zaczną się prelekcją oraz pokazem, w ramach którego prowadzący zaimprowizuje utwór na zadany przez kursantów temat. Stworzona zostanie melodia, tekst, harmonia, aranż z użyciem darmowego oprogramowania komputerowego i prostych instrumentów. W drugiej części to uczestnicy samodzielnie stworzą tekst, melodię, jak i aranż. Inspiracją będzie ich najbliższe otoczenie, widziane z perspektywy ich osiedla i dzielnicy w jakiej żyją. Instruktor da im jedynie narzędzia do stworzenia utworów, ale to od ich kreatywności, chęci eksperymentowania i wyrażania siebie będzie zależała ostateczna forma dźwiękowej pocztówki. Podczas warsztatów instruktor skupi się na zagadnieniach, takich jak tworzenie muzyki bez posiadania wykształcenia muzycznego, umiejętności gry na instrumentach. Będzie zachęcał muzyków amatorów do tworzenia fragmentów tekstu, muzyki i aranżacji w domowym zaciszu. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli skorzystać z przerwy kawowej i poczęstunku. Zajęcia celowo nie rozdzielają poziomu umiejętności uczestników, gdyż zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowany kursant znajdzie wartościową i inspirującą wiedzę. Uczestnicy dowiedzą się, jak profesjonalnie tworzyć i produkować własną muzykę bez użycia bardzo drogiego sprzętu, rozległej wiedzy teoretycznej, wirtuozowskich umiejętności, czy zespołu. 
 
Piosenki zostaną wydane w formie 4 pocztówek dźwiękowych otrzymując odpowiednią oprawę graficzną.

Finał projektu: 26 listopada 2023 z odsłuchem wszystkich czterech piosenek.

Projekt finansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.

ORGANIZATORZY:

PARTNERZY: