Muzyczna pocztówka z Warszawy. Finał projektu i premiera płyty winylowej z utworami o Warszawie

Gramafon zielono-brązowy

26 listopada 2023, niedziela, 

Finał projektu Muzyczna Pocztówka z Warszawy był zwieńczeniem muzycznych warsztatów młodzieży i seniorów. 

Rozpoczął się spotkaniem muzycznym pt. Przeszłość uchwycona staje się częścią teraźniejszości. Historia nośników dźwięku. 

Wydarzenie było odpowiedzią na pytania: Co było pierwsze, płyta czy walec? Czym różni się płyta szelakowa od winylowej? Czy patefon to gramofon? Jak to wyglądało kiedyś? Od czego się zaczęło? Uczestnicy spotkania poznali historię zapisu dźwięku i jego nośników - jak zmieniały się na przestrzeni lat. Spotkanie uświetnił pokaz przedwojennych gramofonów i  muzyka z tamtych czasów. Tubowy z początku XX wieku i nowszy, biurkowy z lat trzydziestych. Jest to wspaniała okazja do bliższego spotkania z historią oraz zapoznania się z magiczną mocą muzyki zaklętej w rowkach płyt gramofonowych.

Gramofony w ostatnich latach zyskują na popularności, ale warto pamiętać, że ich historia sięga daleko wstecz, aż do XIX wieku. Wydarzenie pozwoli powrócić na chwile do przeszłości, przeżyć wspaniałe doświadczenie, zanurzyć się w historii muzyki i zrozumieć, jak nośniki dźwięku wpłynęły na naszą kulturę. Aleksandar Ćirlić opowiedział o historii nośników dźwięku i i ich ewolucji od tzw. walca Edisona, przez płytę szelakową, płytę patefonową, taśmę magnetyczną, aż do, przeżywającej obecnie renesans, płyty winylowej!  

Publiczność wysłuchała czterech premierwych piosenek wydanych na winylowych pocztówkach dźwiękowych oraz podziwiała wystawę kolaży. Nad utworami pracowała młodzież i seniorzy podczas warsztatów muzycznych.
Kolażowe powstały podczas międzypokoleniowych zajęć plastycznych.

Wydarzenie zakończył pokaz filmu dokumentalnego Czarne Złoto Warszawy. To produkacja  ukazująca zjawisko warszawskiej kultury winylowej, z perspektywy ludzi, bez których nie mogłaby ona zaistnieć – antykwariuszy, sprzedawców i właścicieli stołecznych sklepów płytowych. Każdy z bohaterów i bohaterek filmu łączy pasję kolekcjonerską z pracą, dzięki czemu warszawska „mapa skarbów” jest różnorodna i wyjątkowa. To właśnie ludzie tworzący te stołeczne antykwariaty, sklepy czy targi budują lokalną kulturę winylową, dlatego właśnie im poświęcony jest film Czarne Złoto Warszawy. Film portretuje wybrane osobistości warszawskiej kultury winylowej. Przedstawia początki ich muzycznej i kolekcjonerskiej pasji, sięga do historii stołecznej kultury muzycznej. Widz ma możliwość odwiedzenia wybranych sklepów płytowych (m.in.: Asfalt Shop, Antykwariat Tamka, Art Reco, Hey Joe, Winyl Market), a także jednej z dwóch warszawskich tłoczni płyt winylowych (Kuroneko Manufacture). Film obrazuje także współczesny muzyczny krajobraz Warszawy, w dobie wielkiego powrotu płyty winylowej i stale rosnącego zainteresowania nią wśród miłośników muzyki. Czarne Złoto Warszawy jest pierwszym elementem większego projektu mającego na celu ukazanie najciekawszych zjawisk związanych z kulturą winylową Mazowsza.
Film powstał w ramach działań Czytelni Słów i Dźwięków Elektra, działającej przy Mazowieckim Instytucie Kultury. Ścieżka dźwiękowa do filmu została wydana na płycie winylowe w nakładzie ściśle limitowanym.

  • Reżyseria: Aleksandar Ćirlić
  • Zdjęcia: Grzegorz Hospod
  • Muzyka: Jakub Buchner

 

Partner: Mazowiecki Instytut Kultury

Projekt finansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.

 

 
FILMY:

ORGANIZATORZY:

PARTNERZY: