GOTOWAnaKULTURA

GOTOWAnaKULTURA

Termin realizacji projektu: 20 sierpnia-27 października 2019

WARSZTATY DLA DOROSŁYCH

Termin: 28-29 września, godz. 10.00-14.00

Miejsce warsztatów: ul. Szwedzka 6

Rekrutacja uczestników rusza 16 września. Zapisy przez stronę internetową www.forms.gle oraz telefonicznie: 22 679 84 69.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty kulinarne dla dorosłych. Prosimy o zabranie własnych fartuszków.

Zajęcia dla osób w wieku 18-60 lat w Praskiej Światotece:

  • Grupa I: warsztaty kulinarne 28.09 (sobota), godz. 10.00-14.00
  • Grupa II: warsztaty kulinarne 29.09 (niedziela), godz. 10.00-14.00

Poznaj przepisy z różnych stron świata i naucz się gotować!

Zajęcia poprowadzi utytułowany Mistrz Kuchni Stanisław Pacholski.

Osoby w wieku 60+ zapraszamy na warsztaty w październiku.

W programie gotowania:

  • Wiejski „Siekaniec” w bułce orkiszowej z żurawinową konfiturą
  • Spagetti w pomidorach z wołowymi pulpetami
  • Marokańskie „Tabule” – kasza kuskus z warzywami, chilli i kolendrą

Od 16/09 ruszamy z zapisami na warsztaty dla dorosłych 28/09 (I gr.) i 29/09 (II gr.). Warsztaty odbędą się w godz. 10-14 w siedzibie Światoteki Praskiej. Poprowadzi je Stanisław Pacholski - utytułowany Mistrz Kuchni, który zdobywał doświadczenie w takich renomowanych miejscach jak: Hotel Ramada Paramatta, Sydney, Australia, Ambasada Stanów Zjednoczony Ameryki w Polsce i rezydencja Ambasadora, Hotel „ Ramada Renesans” Sydney, Australia, Hotel Intercontinental Victoria Warszawa, Hotel Sofitel Kraków, Hotel Orbis Vera Warszawa, Hotel Desilva Air Port Warszawa. Współpracował z Pałacem Prezydenta RP. Przygotowywał różnej rangi przyjęcia i bankiety dla głów państw z całego świata. Współzałożyciel pierwszej w Polsce Akademii Sztuki Kulinarnej w Świeciu n/Wisłą. Doświadczenie i zdobyta przez lata wiedza kulinarna pozwoliły na otwarcie własnego Studia Kreatywnego Gotowania. Niekwestionowany specjalista w temacie: Tradycyjna-nowa kuchnia polska, kuchnie europejskie, australijska-fusion, kuchnie orientalne, kuchnia Tex-Mex. Wolontariusz Światoteki Praskiej.

Podczas warsztatów dla dorosłych przygotowane zostaną trzy potrawy z różnych zakątków świata. Będzie to mieszanka kuchni polskiej, włoskiej i marokańskiej, czyli wiejski "Siekaniec" w maślanej bułce z żurawinową konfiturą, spaghetti w pomidorach z wołowymi pulpetami - Spaghetti al pomodoro con polpette di carne bowina oraz marokańskie "Tabule" - kasza kuskus z warzywami, chili i kolendrą. Instruktor przedstawi tajniki kuchni z danego regionu oraz opowie, jakie potrawy jadano w dawnych czasach, jak je przyrządzano oraz skąd się wzięły zwyczaje kulinarne danego kraju.

Link do formularza zgłoszeniowego: www.forms.gle

WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY

Termin: 20-22 sierpnia 2019

Młodzież w wieku 11+ uczyła się gotować, dowiedziała się jak się zdrowo odżywiać i zrobiła artystyczny przepiśnik!

Warsztaty kulinarne odbyły się w Praskiej Światotece  (ul. Szwedzka 6).

Wakacyjne zajęcia kulinarne i plastyczne w Praskiej Światotecedla młodzieży:

  • Grupa I: warsztaty kulinarne 20.08, warsztaty plastyczne 22.08
  • Grupa II: warsztaty kulinarne 21.08, warsztaty plastyczne 22.08

Instruktorzy: DIETANOVA.

W ramach projektu w sierpniu, wrześniu i październiku odbędzie się sześć bezpłatnych warsztatów łączących sztukę kulinarną z kulturą. Spotkania w Praskiej Światotece będą okazją dla młodzieży, dorosłych i seniorów do pogłębienia swojej wiedzy na temat sztuki kulinarnej, poznania ciekawostek związanych z gotowaniem i zdrowym żywieniem. Warsztaty dla młodzieży, oprócz informacji na temat wyboru zdrowych składników posiłków, położą nacisk na naukę savoir vivre’u, „Stoliczku nakryj się”, czyli jak podajemy do stołu. Będą również warsztaty plastyczne, na których uczestnicy spiszą poznane wcześniej przepisy oraz ciekawostki na temat przygotowywanych dań w formie przepiśnika (miniksiążeczki kucharskiej) i ozdobią go własnoręcznie ilustracjami. Dorośli i seniorzy podczas swoich warsztatów z kuchnią multikulturową dowiedzą się o tradycjach, smakach i zwyczajach kulinarnych ludzi z różnych stron świata. Celem warsztatów jest wzbudzenie kreatywności kulinarnej w uczestnikach, pokazanie im alternatywnych dla starych i sprawdzonych przepisów z wykorzystaniem tego co moją już w swoich lodówkach (zero waste), wzbudzenie w nich otwartości na świat i inne kultury przez „podróże kulinarne”.

ORGANIZATORZY:

DOFINANSOWANIE:

PARTNERZY: