Lato w mieście: artKOLAŻ wakacyjny

Lato w mieście: artKOLAŻ wakacyjny

20-24 sierpnia 2018

Kolaż marzeń i wydarzeń dla dzieci w wieku 6-12 lat . Zaplanowaliśmy dwa tygodnie ciekawych przygód (Kontynuacja w dniach 27-31.08.18). Warsztaty artystyczne, edukacyjne, ruchowe, taneczne, a przede wszystkim dobra zabawa.

Otwieramy Sierpniową Akademię Sztuki, a w niej bardzo poważne-nie-poważne zajęcia z zakresu sztuki.

W pierwszym tygodniu dzieci zostały studentami Wydziału Rysunku i Malarstwa. Odbyły zajęcia w Katedrze jawy i snu czyli wielkoformatowe opowieści senne, w Katedrze portretu – temat: autoportret inaczej, czyli co mówi moje wnętrze, a w Katedrze technik mieszanych zagadnienia frotażu i kolażu. Na Wydziale Historii Sztuki poznały zażarte żarty ze sztuką. Sięgały do dorobku znanych artystów i odkrywały wiele sekretów, które skrywają dzieła i ich twórcy. Paul Cezanee, Giuseppe Arcimboldo… Brzmi poważnie, ale było dużo dobrej, twórczej zabawy. Dzieci zaliczyły zajęcia na Wydziale Architektury – powstały prototypy budek lęgowych i domków dla miejskich zwierząt. Odwiedziły laboratorium, w którym weszły w role Małych Einsteinów i eksperymentowały. Spróbowały przyjrzeć się zjawiskom nadprzyrodzonym, bawiły się światłem. Poznały zasady siły odśrodkowej tworząc spinery, a w piątek slime party! Każdy zrobił swojego slima, do którego wykorzystały styropian. Dwa dni spędziły na programowaniu i zbudowaniu prostych robotów. Pracowała głowa i ręce. A co z resztą ciała? Żeby je rozruszać Jose wprowadził dzieciaki w klimat Brazylii. Poznały, czym jest capoeira i wspólnie spróbowały opanować podstawowe techniki wkomponowane w muzykę i taniec. A w piątek żonglerka, diabolo i trochę kuglarstwa.

RELACJE:

Poniedziałek, 20 sierpnia 2018

Dziś zaczynamy naszą przygodę z artKOLAŻEM wakacyjnym. Otwieramy Sierpniową Akademię Sztuki i rozpoczynamy bardzo poważne-nie-poważne zajęcia z zakresu sztuki. Warsztaty w Katedrze jawy i snu, podczas których malujemy nasz sen, wymyślony sen. Akcja snu rozgrywa się na basenie, tłem jest dno basenu, a cała reszta to zobrazowanie wymyślonej historii. Umorusani farbą i szczęśliwi. Dzisiejszy dzień to również pierwsze spotkanie z capoeirą, na którym poznajemy instrumenty i rytmy brazylijskie. Na warsztatach z robotyki zaczynamy programowanie. Co z tego wyjdzie? 
A na dobry początek naszego „Lata” i pierwszego wspólnego dnia zrobiliśmy gniotka z mąki, żeby nam towarzyszył w najbliższym czasie.

Wtorek, 21 sierpnia 2018

Dziś kontynuowaliśmy naszą przygodę z robotami. Skonstruowane przez nas roboty potrafiły poruszać się do przodu i omijać przeszkody. Nawiązywały też relacje z innymi robotami, ale to już z naszą pomocą. Zajęcia w Sierpniowej Akademii Sztuki pozwoliły nam inaczej spojrzeć na martwą naturę. Co robi artysta, którego nie stać na wynajęcie modela? Obserwuje to, co go otacza i wykorzystuje elementy otoczenia jako swoje modele. Dodatkowo dzisiejszy temat pozwalał pożonglować narysowanymi jabłkami, dzbankami i filiżankami, co ułatwiało kompozycję i pozwalało dostrzec perspektywę. Podoba nam się praca z kolegą lub koleżanką, bo możemy wspólnie tworzyć artystycznie i rozmawiać, i poznawać drugiego człowieka. A Jose pokazał nam kolejne zabawy brazylijskie. Do zobaczenia jutro.

Środa, 22 sierpnia 2018

Kolejny dzień naszej wakacyjnej przygody. W Sierpniowej Akademii Sztuki pojawił się dziś (oczywiście nie sensie dosłownym) Giuseppe Arcimboldo. Włoski malarz, który zasłynął w całej Europie z portretów przedstawiających ludzi w bardzo nietypowy sposób. Postaci, które malował były układankami różnych przedmiotów, na przykład warzyw i owoców. Dziś my jesteśmy takimi artystami i tworzymy owocowo-warzywne portrety. To jest niezła zabawa! A efekt? Zobaczcie sami na wystawie w DK Zacisze. Środa to również dzień spotkania z Małymi Einsteinami. Jakie mechanizmy sprawiają, że działa spinner lub bączek? A jak wspaniale się je maluje farbami, gdy są w fazie obrotu. Szkoda, że podłoga też taka kolorowa… Teraz idziemy na plac zabaw cieszyć się słońcem.

Czwartek, 23 sierpnia 2018

Dziś w Sierpniowej Akademii Sztuki zajmowaliśmy się liternictwem. Poprzez pierwszą literę naszego imienia musimy wyrazić siebie. Jak to zrobić? Trzeba zastanowić się, co nas wyróżnia a potem do pracy. Nasze dzisiejsze eksperymenty z Małymi Einsteinami dotyczyły duchów. Jak powstały legendy o duchach? Czy powstająca mgła może nas przestraszyć? I dlaczego? Niestety dziś już żegnamy się z capoeirą. Tradycyjnie śpiewaliśmy brazylijskie piosenki i powtarzaliśmy kroki. Capoeira jest jak zabawa, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest też sztuką walki, to może być niebezpieczna. Do zobaczenia jutro!