Break Away

Break Away

29 maja 2021, sobota, godz. 17.00

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Prezentacja w wykonaniu Breaking Academy pod kierunkiem Łukasza Depy oraz gościnny pokaz trickingu.

Breaking Academy to grupa tańca break dance. Break to taniec, który charakteryzuje się dużą liczbą elementów siłowo-sprawnościowych oraz kroków wykonywanych w parterze. Z roku na rok grupa zdobywa nowe umiejętności, doskonali swoją technikę oraz bierze udział w zawodach i wydarzeniach kulturalnych, na które przygotowuje wspólne układy taneczne. 

W tym roku podczas prób tancerze przygotowali pokaz pod nazwą "Break Away" czyli oderwać się/wyzwolić. Jak mówi prowadzący grupę Łukasz Depa chcielibyśmy tym pokazem zachęcić wszystkich do aktywnego spędzania czasu wolnego, spróbowania nowej formy komunikacji niewerbalnej, uwolnienia ekspresji, a przy okazji zapraszają do wspólnej dobrej zabawy.

Gościnnie podczas wieczoru „Break Away” zobaczymy pokaz trickingu w wykonaniu Tomasza Trzupka.

Jego przygoda z akrobatyką zaczęła się przeszło 11 lat temu. Trenując bardzo szybko przekonał się, że sztuka latania jest czymś co go pasjonuje. Podczas pierwszych lat treningów zajmował się również parkour, tumblingiem oraz sztukami walki, co pozwoliło mu na odkrycie Extreme Martial Arts Tricking czyli w skrócie – Tricking. Jest to sport łączący w sobie elementy sztuk walki, akrobatyki i tańca. W odróżnieniu od wielu innych dyscyplin sportowych, tricking nie ma formalnych zasad, przepisów i reguł. Cała sztuka polega na tym by stworzyć estetyczne i kreatywne połączenie elementów ruchowych wyrabiając jednocześnie swój własny niepowtarzalny styl. Tomek jest aktualnym, wielokrotnym Mistrzem Polski w tej dyscyplinie. Podczas studiów architektury w Krakowie, trenował również skoki na ścieżce akrobatycznej – sport który w głównej mierze poszerzył jego warsztat w trickingu.

Tricking jest nieformalną nazwą stosunkowo nowego sportu łączącego sztuki walki, gimnastykę i break dance. Ma na celu stworzenie estetycznego połączenia salt, kopnięć i obrotów. Tricking zawiera wiele różnych ruchów jak backflip z gimnastyki, 540 kick z taekwondo, butterfly twist z wushu i double leg z capoeiry. Tricking można rozpoznać po mocnych kopnięciach, złożonych szarpnięciach i skrętach ciała. Jego wysoce stylizowane ruchy odróżniają go od sztuk walki. Sportowiec uprawiający tricking nazywany jest „tricksterem” lub „trickerem”. W Pokazie zaprezentują swoje umiejętności jedni z najlepszych trickerów w Polsce.