Geospacer po Targówku Fabrycznym. Pieszo przez Targówek

Grupa osób z przewodnikiem w pomarańczowej kamizelce, w tle szklany budynek

Spacer geocachingowy z przewodnikiem!

Gdzie znajdują się pozostałości osiedli robotniczych i fabryk z XIX w.? Co zbudowano z szyn kolei petersburskiej? Gdzie mieszkał serialowy Balcerek? Targówek Fabryczny skrywa niejedną barwną historię, która dla większości mieszkańców Warszawy pozostaje nieznana.

W ostatnią sobotę września wyruszliśmy na wyjątkowy Geospacer po Targówku Fabrycznym, który odbył w ramach projektu Pieszo przez Targówek.Przewodnik ze Stowarzyszenia Geocaching Warszawa zaprowadził nas wiele ciekawych lokalizacji na Targówku Fabrycznym. Szukanie keszy okazało się świetnym sposobem na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, doskonałą zabawą dla wszystkich, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną.  

Rozpoczęliśmy zwiedzanie na Siarczanej, w miejscu należącym kiedyś do huty szkła i zakładów chemicznych Kijewski, Scholtze i S-ka. Kompleks pierwotnie składał się z jednego murowanego wielorodzinnego budynku, murowanej willi oraz sześciu kilkurodzinnych domów drewnianych. Willa z zabytkowym parkiem należała do Kijewskiego, jednego z właścicieli fabryki chemicznej działającej na Targówku. Obecnie znajduje się tam kulturalne serce Targówka Fabrycznego, czyli CKiA.
Na trasie spaceru znalazly się drewniane domy, pozostałości fabryk, mural, parafia z zabytkową dzwonnicą i pięknie zdobione kapliczki. Nie mogło zabraknąć kultowej, filmowej postaci związanej z Targówkiem. Z fasady budynku przy ulicy Naczelnikowskiej 50 zerkał na nas sam Balcerek, którego zagrał w serialu Alternatywy 4 Witold Pyrkosz.
Szukanie keszy jest aktywną formą spędzania czasu na świeżym powietrzu. Pamiętajcie, że keszy można szukać o każdej porze roku. Spacery oparte są na ścieżkach geocachingowych współtworzonych razem z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy — Oddział Targówek Fabryczny, Mieszkaniowy i Zacisze.

Spacer był częścią projektu Pieszo przez Targówek

Finansowanie:

Projekt sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach „Strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2023–2027. 

Organizator:  

Współorganizator:   

Stowarzyszenie Geocaching Warszawa

Partnerzy:  

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy — Oddział Targówek Fabryczny, Mieszkaniowy i Zacisze

RSM Praga