Koncert na plaży: Kalejdoskop muzyczny
15 sierpnia 2021, niedziela, godz. 18.00
Miejsce: Zalew Bardowskiego, ul. Piotra Bardowskiego 2
Wstęp wolny!
Dom Kultury Zacisze zaprasza na Lato nad Zalewem Bardowskiego i koncert niezwykle ciekawych brzmień fletu i akordeonu w wykonaniu Duetu Kopietz & Drozdowska w składzie: Elżbieta Drozdowska – flet i Piotr Kopietz – akordeon, aranżacje, narracja. W repertuarze znajdą się arcydzieła kompozytorów okresu Baroku oraz kompozycje twórców XX-wiecznych, reprezentujących różne nurty stylistyczne (muzyka latynoamerykańska, francuska, bałkańska). Tak bogata różnorodność programowa oraz niebanalne, autorskie aranżacje, a ponadto wysoki kunszt wykonawczy artystów, nadają prezentowanej przez nich muzyce niepowtarzalnego uroku i wyjątkowego smaku.
Wykonawcy:
- Piotr Kopietz – akordeon, aranżacje, narracja
- Elżbieta Drozdowska – flet
W programie m.in.:
- G. Hermosa – Brehme oraz Anantango
- J. Petersburski – Tango milonga
- P. Kopietz – Dos Amigos
- A. Piazzolla – Historia Tanga
- C. Ph. E. Bach – Sonata g-moll
Duet Kopietz & Drozdowska to projekt muzyczny absolwentów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie: Piotra Kopietza i Elżbiety Drozdowskiej. Poprzez dużą różnorodność programową (od Baroku, aż po początek XXI wieku), a także dzięki niezwykłym możliwościom technicznym i sonorystycznym instrumentów, na których artyści koncertują, Duet ma sposobność zaprezentowania w pełni bogactwa artystycznego wykonywanych utworów. Świeże spojrzenie na muzykę, wiele pomysłów realizowanych we własnych aranżacjach oraz pasja muzyków, w połączeniu z doskonałymi umiejętnościami gry na instrumentach, nadają koncertom Duetu indywidualnego i wyjątkowego charakteru.
Elżbieta Drozdowska – flecistka. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie Elżbiety Gajewskiej-Gadziny. Ponadto swoje umiejętności doskonaliła na licznych kursach solowych i kameralnych pod kierunkiem takich profesorów, jak Jean-Claude Gerard, Philippe Bernold, Carlo Jans, Janos Balint, Christian Larde.
Uczestniczyła w wielu międzynarodowych projektach orkiestrowych i kameralnych (Rias Youth Orchestra, International Orchestra's Festival Attergau pod patronatem Filharmoników Wiedeńskich, Moritzburg Festival Academy, Internationale Junge Orcheste Akademie).
W dorobku flecistki znajdują się liczne nagrania muzyki poważnej (m.in. symfonie i koncerty Krzysztofa Pendereckiego). Wielokrotnie uczestniczyła także w nagraniach muzyki lżejszego gatunku (muzyka do spektakli teatralnych, bajek dla dzieci) oraz zapraszana była do realizacji nagrań takich artystów, jak Tytus Wojnowicz czy Krzysztof Herdzin
Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów solowych i kameralnych oraz dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez wiele lat była pierwszą flecistką Orkiestry Sinfonia Iuventus.
Obecnie prowadzi aktywną działalność artystyczną w kraju i za granicą, wykonując m.in. utwory solowe, kameralne i orkiestrowe. Jest pierwszą flecistką Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Teatru Muzycznego Roma w Warszawie oraz współpracuje m.in. z takimi orkiestrami, jak Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonia Viva, Sinfonietta Cracovia.
Piotr Kopietz – multiinstrumentalista, aranżer, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu. Umiejętności wykonawcze doskonalił również na Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu (Austria) w klasie prof. Janne Rättyä. Należy do grona kilku muzyków w Polsce grających na narodowym instrumencie argentyńskim – bandoneonie oraz jest jednym z niewielu koncertujących na rzadkim instrumencie francuskim - akordinie.
Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Koncertuje solo, w zespołach kameralnych oraz z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce i poza jej granicami (m.in.: Austria, Czechy, Litwa, Niemcy, Rosja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy). Prezentował muzykę klasyczną, rozrywkową, improwizowaną i world music na szeregu uznanych festiwalach oraz scenach koncertowych (w tym: polskich filharmonii, teatrów i ośrodków kultury, Studio Koncertowe im. W. Lutosławskiego, Muzyczne Studio Polskiego Radia im. A. Osieckiej, Zamek Królewski w Warszawie, Sinfonia Varsovia). Nagrywa muzykę klasyczną i rozrywkową dla radia, telewizji, teatru i filmu. Jako solista-akordeonista współpracował m.in. ze zdobywcą Oskara, Janem A.P. Kaczmarkiem, nagrywając muzykę kompozytora. Przez 5 sezonów artystycznych wykonywał muzykę na żywo w spektaklu „Tango Piazzolla” w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. W 2020 r. koncertował ze światowej sławy skrzypkiem – Roby Lakatos, nagrywając m.in. płytę pt. „World Tangos”.
Piotr Kopietz jest twórcą oraz kierownikiem artystycznym kilkunastu zespołów i projektów muzycznych. Na stałe występuje zespołach: „Gang Tango” i „Orkiestra Adria". W 2011 r. nagrał płytę „Retrato” (z tangami argentyńskimi i kompozycjami własnymi), a w 2021 płytę „World of Orient” (w klimacie szeroko pojętej muzyki Orientu). Piotr jest aranżerem wszystkich utworów na obu w/w płytach oraz we wszystkich własnych projektach muzycznych. Jako aranżer współpracował m.in. z: Kayah, Kubą Badachem, Katarzyną Cerekwicką, Anną Karwan, Lalą Czaplicką, Sentido, Orkiestra Adria, Gang Tango, Retro Orchestra.
Wybitny brazylijski artysta i dyrygent, Jose Maria Florencio powiedział o nim : „…[dzięki twórczości Piotra Kopietza] Polska zaczyna być miejscem, gdzie kompozycje na bandoneon i tango powstają na poziomie co najmniej tak wspaniałym, jak na poziomie samego Astora Piazzolli. Mamy fantastycznego kompozytora…”.