Międzypokoleniowa potańcówka z animacjami i muzyką na żywo: W jednym kręgu
20 listopada 2021
Międzypokoleniowa potańcówka z tradycyjnymi i ludowymi tańcami, animacjami i muzyką na żywo.
Taniec w piękny sposób potrafi łączyć ludzi bez względu na wiek. Ideą tańców integracyjnych jest łączenie ludzi, dawanie im radości poprzez wykonywanie prostych elementów i prostych układów choreograficznych tańców pochodzących z całego świata. Ich uproszczona forma pozwala każdemu szybko opanować podstawowe kroki i bawić się wspólnie z innymi. Tańczenie powtarzalnych elementów figur tanecznych korzystnie wpływa na ciało i umysł. Jednakże najważniejszym aspektem wspólnego tańca jest integrowanie ludzi, łączenie ich w jednym kręgu.
Wykonawcy:
- Javaryna - zespół powstał w 2003 roku. Założycielką jest Margarita Kubenkevich, a tworzą go muzycy, tancerze i kuglarze. Inspirowana duchem słowiańskiego średniowiecza Javaryna zajmuje się tańcami i muzyką dawną regionu Europy Wschodniej. W repertuarze zespołu znajdują się tańce ludowe, miejskie i dworskie oraz muzyka białoruskiego i europejskiego średniowiecza i renesansu. Występom zespołu towarzyszy wyjątkowa oprawa - piękne stroje i autentyczne brzmienia dawnych instrumentów.
- Lity Taler - zespół muzyki średniowiecznej i folkowej z Mińska na Białorusi. Występuje na festiwalach (Forpost fest), festynach archeologicznych (Biskupin) w Polsce, Danii, Szwajcarii i innych krajach Europy.
- Batareja - kapela powstała w 2017 r w Białymstoku. Najczęściej sięga po muzykę wschodniego pogranicza. Zespół gra na potańcówkach wiejskich, miejskich oraz imprezach plenerowych, prowadzi zabawy muzyczne dla małych i dużych. Kapela prowadziła cykl zajęć dla animatorów w ramach projektu „Mały Kolberg na Podlasiu” oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży m.in. w ramach projektu „EtnoPodlasie”. Kapela zdobyła tytuł honorowy „Open_Slow 2018” podczas Festiwalu SlowFest w Supraślu. Laureaci konkursu Stara Tradycja. Kapela zagra w składzie Julita Charytoniuk (bębenek obręczowy, baraban, śpiew), Mateusz Tymura (akordeon, śpiew), Zbyszek Rusiłowicz (cymbały, dwojnica).
Animacje taneczne:
- Ewa Karasińska - instruktorka tańców w kręgu, instruktorka Improwizacji Tańca i Symboliki Ciała wg. programu dr. Detlefa Kapperta (Instytut Dynamiki Tańca i Ruchu w Essen). Jej artystyczne zainteresowania krążą wokół tradycyjnych pieśni i tańca, szczególnie tych zza wschodniej granicy. W roku 1991 zaczęła śpiewać w zespole Werchowyna, w której repertuarze znajdowały się głównie pieśni ukraińskie i białoruskie. Pasję tę kontynuuje śpiewając i koncertując w zespołe Wyraj. Od 1996 działała w warszawskim Domu Tańca, swoje umiejętności nieustająco pogłębia na warsztatach ucząc się od takich mistrzów jak Delyan Demirev, Snieżana Balkanska, Daniel Sandu, Apostolis Skrekas, Lynn Frances i wielu innych. Od 2012 współorganizuje międzynarodowy Festiwal Wszystkie Mazurki Świata.
Zadanie współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
- Organizator: Urząd Dzielnicy Targówek
- Realizator: Dom Kultury Zacisze
- Partner: RSM Praga
Zasady uczestnictwa w wydarzeniu:
- Obowiązują mailowe zapisy.
- Dom kultury jest otwarty dla uczestników potańcówki 30 minut przed wydarzeniem.
- Przy wejściu do DK Zacisze należy zdezynfekować ręce.
- Przy wejściu do DK Zacisze będzie sprawdzana lista.
- Każdy uczestnik wydarzenia będzie zobowiązany do wypełnienia oświadczenia covidowego.
- Wejście do DK Zacisze i przebywanie na terenie domu kultury jest możliwe tylko w maseczkach zakrywających usta i nos.
- Informujemy, że będzie czynna Kawiarenka w DK Zacisze.
- Informujemy, że nie będzie czynna szatnia. Jest możliwość pozostawienia okrycia wierzchniego na ogólnodostępnych wieszakach znajdujących się na przed salą widowiskową na pierwszym piętrze.
- Zalecamy zachowanie dystansu 1,5m przy przemieszczaniu się wewnątrz DK Zacisze.
- Mailowe zgłoszenie udziału w Wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją powyższych zasad.