Poznaj swój świat

Poznaj swój świat

Nieformalna grupa integracyjna “Teraz MY”

Projekt teatralny realizowany przy wsparciu finansowym Wspólnoty Europejskiej w ramach Programu MŁODZIEŻ.

Główne założenia:

  • poznanie warsztatu aktorskiego pod czujnym okiem profesjonalistów,
  • udział osób z dysfunkcją słuchu i osób słyszących,
  • spędzenie wolnego czasu na dobrej zabawie i możliwość poznania nowych ludzi.

Główne działania:

  • zajęcia teatralne raz w tygodniu od połowy grudnia 2006r. do marca 2007r.
  • wspólny wyjazd do dworku w Łucznicy, intensywne warsztaty oraz praca nad przygotowaniem spektaklu,
  • 3-4 marca 2007r. premiera spektaklu „Paluch, Paluszek” podczas 8.SPOTkań Teatrów Młodych w Domu Kultury „Zacisze”.

Grupa inicjatywna

Jesteśmy grupą młodych ludzi (15-25 lat) z głębokim niedosłuchem, która do tej pory funkcjonowała w zamkniętym środowisku. Stan ten zmienił udział w projekcie parateatralnym “Teraz My” prowadzonym przez grupę “Cyrk na kółkach”. Po raz pierwszy przełamaliśmy bariery jakie są udziałem w kontaktach ze słyszącymi rówieśnikami. Mimo zaproszenia, ciekawej formy zajęć chcieliśmy zwyczajnie “uciec”, bojąc się niezrozumienia. Nasze obawy okazały się wyolbrzymione. To, że nie słyszymy nie odróżniało nas od innych. Liczyło się tylko to co reprezentujemy sobą jako aktorzy. Udało się nam wyjść z zamkniętego kręgu ludzi niesłyszących. Życie stało się barwniejsze.

Power jaki zyskaliśmy chcemy spożytkować w naszych działaniach, które umożliwią nam ciekawy kontakt na gruncie artystycznym z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach. W grupie nauczymy się wzajemnej komunikacji. Poprzez przekaz teatralny postaramy się pokazać nurtujące nas problemy i podzielić się naszymi radościami.
Grupa inicjatywna to w głównej mierze osoby z głębokim niedosłuchem, które postanowiły wyjść z zamkniętego środowiska osób z dysfunkcją słuchu. W swoich zamierzeniach pragnęliśmy realizować artystycznie wyzwania w grupie integracyjnej ze słyszącą młodzieżą. Zakładane proporcje słyszących i z niedosłuchem wynoszą 50% na 50%.

Lista członków grupy inicjatywnej:

Marta Abramczyk – koordynator, Ida Śmiałkowska, Marysia Rembelska, Grzegorz Kocoń, Marcin Łuczywek, Marcin Zbrzeźniak.

Jestem niesłysząca, potocznie mówiąc głucha, mam 16 lat

O tym jak młodzież słysząca i niesłysząca poznaje siebie, odkrywa swoje umiejętności, przełamuje bariery i własne ograniczenia. Bo tak urządzony jest świat, aby otwierać się na drugiego człowieka i mieć pasje.

Często kontakt słyszących ze słabosłyszącymi jest trudny. Postanowiliśmy stworzyć ten projekt, by pokazać słyszącym i słabosłyszącym, że tak wcale nie musi być. Gdy byłam w poprzednim projekcie "Teraz My", właśnie się tego dowiedziałam.
Utworzyłam własną grupę, z którą wspólnie przygotowaliśmy projekt "Poznajmy swój świat", żeby spróbować swoich sił w uzyskania pieniędzy z Programu MŁODZIEŻ i udało się.

Początkowo uważałam, że ten projekt nie przyniesie nic dobrego. Pewnie takie myśli miało wielu innych niedosłyszących i słabosłyszących.

Na początku miałam problem, bo czułam jakby respekt przed słyszącymi. Moje koleżanki odczuwały to tak jak ja. Dopiero po jakimś czasie uświadomiłyśmy sobie, że nie ma się czego bać. Zauważyłyśmy, że słyszący mają taki sam problem: jak z nami rozmawiać? Po kilku spotkaniach bariera zaczęła pękać. Zdobyłam się na odwagę i zaczęłam rozmowę z jedną słyszącą. Okazało się, że wcale nie "uciekała" czy "olewała" tylko starała się mówić wyraźnie, jak to zawsze powinno się mówić do słabosłyszących. To dodało mi odwagi. Już bez tremy zwracałam się do słyszących. Na zajęciach było łatwo, bo było dużo pracy i dużo rozmów tak zwanych służbowych.

Bałam się wyjazdu do Łucznicy, gdzie ciężko pracowaliśmy nad spektaklem. Cztery doby wspólnie ze słyszącymi! Ale nie taki diabeł straszny jak go malują. Wyjazd był jednym z najlepszych! Tam okazało się, że jesteśmy tacy sami: zwariowani, rozchichotani, żartownisie i zalotnicy. Nauczyłam się, że oni są tak samo ciekawi naszego życia jak my ich. Nie mogę powiedzieć, że już się nie boję kontaktu ze słyszącymi, ale z pewnością mogę powiedzieć, że umiem z nimi rozmawiać. Dzięki temu projektowi będzie mi łatwiej w życiu, bo najprawdopodobniej spędzę je wśród słyszących. Aha! Jeszcze jedno: Zrobiło mi się bardzo smutno, najbardziej w poniedziałki (wtedy mieliśmy zajęcia teatralne), czuję potrzebę wyjścia z domu, robienia czegoś z innymi, niekoniecznie z niedosłyszącymi. A to w moim przypadku jest zadziwiające, gdyż zawsze czułam się dobrze tylko w domu. I za te zmiany dziekuję, a było to w Domu Kultury "Zacisze". SERDECZNE DZIĘKI!

Marta Abramczyk

W skrócie:

  • Projekt “Poznaj swój świat”
  • Uczestnicy – 15 młodych ludzi – grupa integracujna słyszących i niesłyszących
  • Czas trwania – 1 grudnia 2006 – 30 marca 2007
  • Działania – warsztaty teatralne, przygotowanie spektaklu “Paluch, Paluszek”, udział w 8. SPOTkaniach Teatrów Młodych .
  • Partner: Dom Kultury “Zacisze”
  • Realizacja przy wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach Programu MŁODZIEŻ.