Teraz my

Teraz my

„Teraz MY” to otwarte warsztaty sztuk parateatralnych wspierane przez Wspólnotę Europejską – Program MŁODZIEŻ. Projekt realizowany był w okresie wiosennym. Zakończył się prezentacją spektaklu pt. „Gra Uliczna” podczas tegorocznego Festiwalu WISŁOSTRADA na Cyplu Czerniakowskim. Działania warsztatowe i przygotowany spektakl były wielką niespodzianką dla publiczności, a przede wszystkim niezwykłym doświadczeniem dla uczestników projektu.

Grupa „CYRK NA KÓŁKACH”

Jesteśmy grupą młodzieżową działającą na terenie osiedla Zacisze. Do tej pory nie współpracowaliśmy ze sobą. Połączenie sił we wspólnych działaniach jest przejawem naszych chęci zrealizowania akcji plenerowej, która pokaże, że jesteśmy.

Mamy odmienne zainteresowania lecz łączy nas teatr. Nasze doświadczenia w tej dziedzinie są bardzo różne. Do tej pory ich forma była zbyt „ciasna”. Postanowiliśmy to zmienić. W działaniach warsztatowych chcieliśmy wzbogacić swoje doświadczenie, poznać pokrewne dziedziny – taniec, pantomimę, kuglarstwo, grę na bębnach. I to nam się udało. Projekt składał się z dwóch integralnych części – cyklu warsztatów i pokazu – spektaklu będącego podsumowaniem naszych działań.

Jednym z naszych podstawowych założeń, jakie postawiliśmy na początku było działanie zmierzające do zintegrowania zaciszańskiej młodzieży – dalszej pracy w powstałej grupie, która ma być formą inkubatora, pomocną dłonią w momencie tworzenia zespołu z ciekawymi pomysłami, chcącego rozwijać swoje zainteresowania. Chcemy pokazać, że realizacja marzeń jest możliwa. Wystarczy tylko wykazać aktywność, by zmienić swoje otoczenie.
Członkowie grupy inicjatywnej to my: Katarzyna Borys, Katarzyna Wojtana, Kamil Dąbrowski, Olga Szczepkowska, Anna Tyc, Paweł Zakrzewski, Małgorzata Kanigowska, Agnieszka Zmysłowska i Agata Topa.

Uczestnicy

W działaniach teatralnych oprócz grupy inicjatywnej wzięło udział około 20 osób. Byli to uczniowie szkół średnich i studenci. Chcielibyśmy szczególnie podkreślić udział grupy młodych ludzi z dysfunkcją słuchu oraz białoruskich studentów uczących się w Polsce. Obcowanie młodzieży z tak różnych środowisk, chęć nawiązania kontaktu z drugim człowiekiem dały szczególny rodzaj komunikacji, przełamanie barier i pełniejszą integrację grupy.

Krok po kroku osiągaliśmy efekt końcowy

Założenia przyjęte w projekcie weszły w fazę realizacji. Przygotowaliśmy materiały informacyjne. 12 marca odbyło się spotkanie z grupą młodzieży, która zainteresowała się naszymi działaniami i wyraziła chęć uczestnictwa w cyklu warsztatów zakończonych pokazem plenerowym. W tym momencie rozpoczęła się realizacja głównej części projektu – działania warsztatowe prowadzone były przez dobranych przez nas specjalistów, którzy w ciekawy i niebanalny sposób przybliżali nam tajniki pantomimy, kuglarstwa, gry na bębnach, tańca współczesnego. Poprowadzili je Izabela Walczybok (reżyser przedstawienia), Magdalena Chustecka, Piotr Woźniak, Anna Haracz.

Podczas ostatniej sesji zaprezentowaliśmy nasze umiejętności. Nadszedł czas kiedy należało zastanowić się nad ostatecznym kształtem spektaklu. Podczas tej sesji analizowaliśmy poszczególne pomysły. Wtedy powstała dramaturgia, projekty kostiumów i elementy scenograficzne.

25 czerwca 2006r. na Cyplu Czerniakowskim podczas Festiwalu „Wisłostrada” odbyła się premiera naszego spektaklu „Gra uliczna”, która była efektem naszych wspólnych działań warsztatowych. Występ znakomicie wpisał się w charakter festiwalu i atmosferę teatrów ulicznych. Nasze pierwsze przedstawienie zostało przyjęte bardzo ciepło.
Po zakończeniu działań przyszedł czas na retrospektywne spojrzenie. Sami z wielką uwagą przeglądaliśmy prezentację multimedialną na CD, którą wspólnie przygotowaliśmy (krótki film i zdjęcia).

10 lipca 2006r. spotkaliśmy się z przedstawicielami organizacji wspierającej i omówiliśmy dalsze plany współpracy. Efektem jest włączenie naszej grupy do działań Domu Kultury „Zacisze” i bezpłatny udział w zajęciach teatralnych poczynając od września 2006r.

Nasza prezentacja "Gry ULICZNEJ" podczas Festiwalu WISŁOSTRADA nie będzie naszym jedynym występem. Chcemy prezentować go naszym rówieśnikom, mieszkańcom Zacisza, a kostiumy, instrumenty perkusyjne, elementy scenografii wykorzystamy w naszych nowych „produkcjach”.

Premierę spektakłu "GRA ULICZNA" poprzedziły następujące warsztaty:

  • Warsztaty etniczno – muzyczne „SPOTKANIA Z AFRYKĄ”
    Do Zachodniej Afryki jest co prawda daleka droga z naszej piastowskiej krainy, jednak możemy jej doświadczyć poprzez obcowanie z tradycyjną kulturą Wybrzeża Kości Słoniowej. Posłużą nam do tego przede wszystkim instrumenty: djembe, dunduny, shekere. Będziemy czerpać w tej skarbnicy wiedzy ucząc się rytmów afrykańskich, poznając w ich kontekście święta i obrzędy. Będziemy lepić z rytmu melodie – swoje własne, ale też te odtwarzane od pokoleń. I z pewnością będziemy się dobrze bawić... Prowadzi Magdalena Chustecka.
  • Warsztaty kuglarskie
    Warsztaty prowadzone są przez członków grupy TIMMY TEAM FIRE SHOW. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z technikami fire show oraz żonglerki.
    Grupa Timmy Team specjalizuje się w pokazach ogniowych oraz kuglarskich. Jest to uliczna grupa artystyczna, istniejąca od 2001 roku. Więcej informacji o grupie i zdjęcia na: www.fireteam.art.pl
  • Pantomima
    Izabela Walczybok jest aktorką, mimem, instruktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem scenicznym i dydaktycznym. Konsultantka choreografii w spektaklach Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Laureatka nagród aktorskich na festiwalach: Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Kłodzku 2001, Ogólnopolski Festiwal Małych Form "Kontrapunkt 2000", Festiwal Małych Form Teatralnych "Widowisko" w Gdańsku 1999.
  • Warsztaty taneczne
    Anna Haracz jest absolwentką Państwowego Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu – specjalizacja taniec. Jest współzałożycielem i kierownikiem artystycznym teatru Kino Variatino, z którym realizuje własne choreografie m.in. "Wyrządzanie", "Na krześle myślę inaczej", "Functio Lessa". Wraz z Anną Steller zrealizowała spektakl "Kochanek z akordeonem nie dożył premiery", a z Markiem Brandem i Anną Steller stworzyła projekt dramatyczno-taneczny "Dni pozorne". W 2001 roku brała udział w projekcie społecznym Risy Jaroslaw organizowanym i prezentowanym na Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu oraz warsztatach dla młodych choreografów zorganizowanych przez Polli Talu Art Center w Estonii.