Salonik Literacki: Stanisław Lem
12 stycznia 2021
Z radością przyjęliśmy informację, że Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema. Jednego z najwybitniejszych polskich prozaików. 12 września 2021 r. w setną rocznicę urodzin autora „Solaris” odbędą się uroczyste obchody.
Na stronie "Encyklopedii Fantastyki" tak napisano o Stanisławie Lemie:
Polski pisarz, filozof i futurolog, przedstawiciel fantastyki naukowej. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa, refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat, a także krytykę ustroju socjalistycznego.
Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy. Wpływ Lema na światową literaturę SF krytycy przyrównują do wpływu H. G. Wellsa czy Olafa Stapledona.
Był odznaczony między innymi medalem "Gloria Artis" i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego. Jego imieniem nazwano planetoidę (3836 Lem) oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego.
Przypominamy niektóre cytaty z powieści Stanisława Lema:
- Człowiek, wbrew pozorom, nie stwarza sobie celów. Narzuca mu je czas, w którym się urodził, może im służyć albo buntować się przeciw nim, ale przedmiot służby czy buntu jest dany z zewnątrz. Aby doświadczyć całkowitej wolności poszukiwania celów, musiałby być sam, a to się nie może udać, gdyż człowiek nie wychowany wśród ludzi nie może się stać.
"Solaris"
- Marzenia zawsze zwyciężają rzeczywistość, gdy im na to pozwolić.
"Kongres futorologiczny"
- (…) fakty bowiem to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie.
"Bajki robotów"
- Nie żałuj, nigdy nie żałuj, że mogłeś coś zrobić w życiu, a tego nie zrobiłeś. Nie zrobiłeś, bo nie mogłeś.
"Szpital Przemienienia"
Fragment akwareli "Noc" Teresy Ewy Ledzińskiej.