Spotkanie UTW: Moja mała Ojczyzna

Spotkanie UTW: Moja mała Ojczyzna

9 listopada 2020, poniedziałek, godz. 11.00

Z powodu wprowadzenia strefy czerwonej w Warszawie wszystkie spotkania seniorów w Domu Kultury Zacisze zostają zawieszone.

Spotkanie z Hanną Ciesielską, studentką UTW DK Zacisze, wokalistką, od lat związaną z zespołem wokalno-estradowym "Zaciszańska Nuta" odbędzie się w późniejszym terminie.

Hanna Ciesielska jest autorką wyjątkowej książki "Jasienica. Portret w ramce historyczno-geograficznej".

Moją małą Ojczyzną jest Jasienica, w ubiegłym wieku największa wieś w powiecie wołomińskim. W 1904 r. Kazimierz Laskowski – literat, dziennikarz, właściciel sąsiedniej miejscowości Borki napisał w Kurierze Warszawskim, że wśród miejscowości zdobywających popularność wśród warszawiaków, takich jak Urle czy Ostrówek, znalazła się cyt. „śliczna Jasienica”. Otoczona lasami, z zadbanymi polami i łąkami nad rzeczką Cienką, pracowitymi i gościnnymi gospodarzami, stwarzała letnikom doskonałe warunki do wypoczynku, szczególnie że od Warszawy dzieli ją zaledwie 40 km.

O tym, jak ma bogatą historię przekonałam się, gdy postanowiłam zrobić drzewo genealogiczne rodziny mojej mamy Julii (1929 – 2014) – rodowitej jasieniczanki – córki kowala. Przy okazji odnalazłam grób pradziadka z 1904 r. i sięgnęłam aż do przodków żyjących sześć pokoleń wstecz. W międzyczasie udało się nakręcić amatorski film pt. Siódmego dnia, o bracie mamy – lotniku (1918 – 1939), którego grobu szukała pół wieku.

Z Jasienicą związane są takie nazwiska, jak: Tadeusz Leśniewski (1897 – 1957) architekt, syn ostatniego właściciela folwarku czy ks. Wojciech Lemański. W pobliskich miejscowościach żyli lub przebywali: gen. Franciszek Żymirski, Cyprian Norwid, Władysław Podkowiński, Tadeusz Kotarbiński, Wacław Sieroszewski, Stefan Żeromski, św. Faustyna.

W Jasienicy przeżyłam lata szkolne, jestem świadkiem wielkich przemian cywilizacyjnych, jakie zmieniły dawną wieś. Wpadłam na pomysł, by zebrać wszystkie informacje, bo Jasienica nie doczekała się wcześniej monografii. Połączyłam swe pasje i umiejętności.  W efekcie po dwóch latach pracy powstał Portret Jasienicy w ramce historyczno – geograficznej (1414 – 2019).

 Jestem dumna, że przysłużyłam się swej małej ojczyźnie, zwłaszcza że książka została ciepło przyjęta przez mieszkańców.

Hanna Ciesielska

edukacja