21 lipca 2024, niedziela,=
Targówek Fabryczny skrywa wiele interesujących historii, które są mało znane mieszkańcom Warszawy. Gdzie znajdują się pozostałości robotniczych osiedli i fabryk z XIX wieku? Co zbudowano z szyn kolei petersburskiej? Dlaczego Targówek odwiedził Achille Ratti, przyszły papież Pius XI? Gdzie mieszkał serialowy Balcerek? O tych i innych ciekawostkach dowiedzieliśmy podczas niedzielnego spaceru.
Wędrówkę rozpoczęliśmy przy ulicy Siarczanej 6, przy pięknej willi wybudowanej okolo 1900 roku dla Jana Chryzostoma Kijewskiego, współwłaściciela fabryki. Dwukondygnacyjny budynek nadzwyczajnie prezentuje się w koronach drzew. W latach 2016-2018 została willa została zrewitalizowana i obecnie znajduje się tam
Centrum Kultury i Aktywności w Dzielnicy Targówek.
Targówek Fabryczny był miejscem lokacji osiedli robotniczych, fabryk i podmiejskich gospodarstw, których pozostałości mogliśmy podziwiać podczas spaceru z
Jakub Paradowski, przewodnik PTTK po Warszawie.
Na trasie wędrówki nie mogło zabraknąć zabytkowego Kościoła Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Księcia Ziemowita.Ufundowali go kolejarze, zaprojektował słynny architekt Stefan Szyller, a poświęcił nuncjusz apostolski Achille Ratti, który został papieżem. Obok kościoła stoi dzwonnica w kształcie parowozu, jej stelaż wykonano z szyn rozebranej kolei petersburskiej. Na rogu Zabranieckiej i Księżnej Anny zatrzymaliśmy się na chwilę przy Kapliczce z 1905 roku, z dwoma pełnymi dwukierunkowymi prześwitami, z tablicą inskrypcyjną. Kapliczkę zbudowano w stylu neogotyckim z dwukolorowej cegły, która pochodziła z pobliskiej słynnej cegielni Kazimierza Granzowa. Patrząc na drewniany, urokliwy domek przy ulicy Żmudzkiej 3 cofnęliśmy się w czasie. Pierwszy dom przy Żmudzkiej powstał najprawdopodobniej około 1918 roku. Do dziś przetrwało kilka najstarszych domów z drewna, relikt czasów, gdy stolica jeszcze tu nie sięgała... Wiele pozostałości pofabrycznych skrywa do dziś w swoich murach tajemnice i niesamowite historie.Dziękujemy przewodnikowi za ciekawe opowieści i wszystkim spacerującym za wytrwałość podczas upału.
Spacery oparte są na ścieżkach geocachingowych współtworzonych razem z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy — Oddział Targówek Fabryczny, Mieszkaniowy i Zacisze.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu Pieszo przez Targówek.
Finansowanie:
Projekt sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach „Strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2023–2027.
Organizator:
Współorganizator:
Stowarzyszenie Geocaching Warszawa
Partnerzy:
Towarzystwo Przyjaciół Warszawy — Oddział Targówek Fabryczny, Mieszkaniowy i Zacisze
RSM Praga