Teatr w magicznej skrzynce!

Ręcznie wykonany, papierowy teatr w skrzyneczne

1 czerwca, poniedziałek, godz. 13.00

Zrób swój papierowy teatrzyk kamishibai! W postaci przystępnego tutorialu pokażemy Ci, jak wykonać lekką papierową scenę, która będzie początkiem zabawy w teatr. Dzięki niej wystawisz dowolną bajkę, opowiadanie, fragment własnej historii.

Przygotuj razem z nami teatrzyk Kamishibai.

Teatrzyk Kamishibai jest to tradycyjny japoński teatr, gdzie bajki opowiadane są za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małego płaskiego pudełka. Przygotujemy takie pudełko, które będzie bazą dla wszystkich Waszych bajek i opowiadań. Tradycyjne teatrzyki wykonywane są z drewna, my jednak ułatwimy sobie zadanie i użyjemy kartonu.

2. Do zrobienia teatrzyku kamishibai przygotuj:

  • Coś do wycinania – nożyk/nożyczki
  • Coś do łączenia elementów - szeroka taśma/taśma dwustronna/klej/klej na gorąco
  • Coś do rysowania – ołówek/marker
  • Coś do obklejenia – papier kolorowy/papier samoprzylepny
  • Coś do mierzenia – linijka/miarka
  • Ozdobniki – złoty papier/taśma kolorowa/gąbka(pianka)
  • Kawałek wstążki/sznurka

Przy obsłudze części narzędzi potrzebna będzie pomoc kogoś dorosłego (nożyk/gorący klej).

3. Potrzebny nam będzie też duży karton. Warto rozejrzeć się w domu i wykorzystać to co już mamy. Jeśli chcemy przygotować teatrzyk na kartki formatu A3 nasz karton musi mieć minimalne wymiary: 53 cm x 120 cm x 40 cm.

4. Mierzymy! Teraz musimy narysować dwa okna naszego teatrzyku. Okno musi być trochę mniejsze niż blok A3. Warto przygotować ramkę, która będzie o 2 cm mniejsza z każdej ze stron od kartki A3, tak, żeby prezentowane ilustracje nie wypadały z okienka, ale jednocześnie, żeby było widać jak największa cześć obrazka. Ponieważ kartka A3 ma wymiary 29.7 x 42 cm, dlatego proponujemy wycięcie okienka maksymalnie o wymiarach 25 x 38 cm. Nie podajemy dokładnych wymiarów, bo tu wiele zależy od tego jakim kartonem dysponujecie. Z pewnością uda wam się znaleźć jakieś rozwiązanie jeśli chwilę pogłówkujecie. 

5. Teraz tniemy! Tu z pewnością przyda się pomoc osoby dorosłej. Nasz karton miał 40 cm szerokości, dlatego przecięliśmy go na pół na dwie części po 20 cm.

6. Z przeciętego kartonu zbudujemy przednią (A) i tylną (B) część naszego teatrzyku. Najpierw jednak musimy w obydwu częściach wyciąć wcześniej narysowane okienka. Z okienka z przodu będzie widać obrazki dla naszych widzów, a tylne okienko pozwoli czytać lektorowi tekst z tyłu ilustracji i płynnie opowiadać historię.

7. Okienka wycinamy w obydwu częściach kartonu (A i B).

8.  Teatrzyk Kamishibai  może mieć kształt prostokąta, jednak dla urozmaicenia i nadania mu jeszcze bardziej teatralnego wyglądu proponujemy zaokrąglenie z przodu (część A). Wystarczy narysować na kartce formatu A4 falę, wyciąć ją i odrysować z obu stron na nad okienkiem.

9. Wycinamy falę.

10. Odcinamy zbędne elementy kartonu, pozostawiając jednak jego boczne ściany. Nie wyrzucamy uciętej części kartonu, jeszcze nam się przyda. Możemy połączyć ze sobą kartony z okienkami na próbę (przód (A) i tył (B)), żeby zobaczyć jak będzie wyglądała nasza konstrukcja, jednak jeszcze jej nie sklejamy.

11. Boki kartonu będą skrzydełkami z których zbudujemy dach teatrzyku.

12. W tylnej części teatrzyku (B) też usuwamy nadmiar kartonu. Tu pozbywamy się również nadmiarów z boku, ponieważ na dach wystarczą nam skrzydełka z kartonu z przodu (A).

13. Teraz składamy przód i tył kartonu, a odstające z boku skrzydełka (z części A) zaginamy. W ten sposób otrzymamy daszek naszego teatrzyku. Oba skrzydełka łączymy ze sobą taśmą. 

14. Zanim połączymy ze sobą przednią(A) i tylną(B) część kartonu musimy wyciąć dziurę na wkładanie ilustracji do teatrzyku. Ponieważ większość osób jest praworęczna to z prawej strony wycinamy dziurę, tak aby kartka A3 mogła być swobodnie wyciągana i wkładana przez osobę opowiadającą bajkę.  

15. W końcu możemy połączyć przednią (A) i tylną (B) część kartonu, możemy to zrobić za pomocą kleju na gorąco (pamiętajmy, że przy każdym użyciu kleju na gorąco powinien pomóc nam ktoś dorosły), taśmy lub zszywacza.   

16. Wszystkie elementy dodatkowo sklejamy ze sobą taśmą, tak, żeby ustabilizować konstrukcję.

17. Nasz teatrzyk musi mieć spektakularne otwarcie, dlatego z kartonu która nam pozostał wycinamy drzwi.

18. Teraz za pomocą czarnego papieru obklejamy cały teatrzyk. Możecie to zrobić dwustronną taśmą lub klejem na gorąco. 

19.  Pamiętajcie, żeby zakleić dokładnie wszystkie elementy teatrzyku. Na zdjęciach prezentujemy jak poradzić sobie z krągłościami i zakrzywieniami.

20. Niestety obklejanie to bardzo pracochłonny proces. Nie uda nam się tego zrobić za jednym razem, dlatego staramy się  etapami zaklejać wszystkie brakujące elementy, tak, żeby nie było widać już kartonu.

21. Jeśli chcemy wnętrze teatrzyku możemy obkleić pianką, tak, żeby nasze ilustracje nie miały za dużo wolnej przestrzeni i nie wyginały się. Ten krok można też pominąć i używać ilustracji na grubych kartkach papieru lub podkleić je kartonikiem.

22. W kolejnym etapie obklejamy drzwi. Je również pokrywamy w całości czarnym papierem. Ważne jednak, aby z boków dokleić lub pozostawić dłuższy kawałek czarnego papieru, będzie to zawias, dzięki któremu nasze drzwi będą mogły się otwierać.

23. Jeśli chcemy, z przodu możemy dowolnie ozdobić nasz teatrzyk z pomocą wycinanek z kolorowego papieru. Nie warto jednak przesadzać z ozdobami, bo widzowie powinni skupiać się głównie, na przedstawianych przez nas ilustracjach.

24.  Kiedy wszystkie elementy są już gotowe zaklejamy wszystkie mankamenty. Możemy zamalować małe, wystające kawałki kartonu czarnym markerem lub pokryć je czarną taśmą.

25. Teraz na taśmą dwustronną mocujemy drzwi na naszych papierowych zawiasach.

26. Żeby nasz teatrzyk się zamykał naklejamy taśmą dwustronną na drzwiczki dwa kawałki wstążki. Możemy je dodatkowo ozdobić i zawiązać. Jeśli nie chcemy, żeby wstążki się strzępiły poprośmy kogoś dorosłego o opalenie ich końcówek nad ogniem.

27. Gotowe! Teraz pozostaje już tylko stworzenie ilustracji do waszych własnych bajek i ich opisów. Życzymy udanej zabawy!

Przygotowanie: Sylwia Drzwiecka, Magdalena Turska.

Wydarzenie online wpisuje się w 5.Tydzień Dziecka w Warszawie.