Wykład UTW: Cypr wstrząśnięty, nie zmieszany II

Zdjęcie prezentacji

9 października 2023, poniedziałek, godz. 11.00

Wstęp wolny dla studentów UTW, pozostali 15 zł

Zapraszamy na drugi wykład Andrzeja Pasławskiego poświęcony podróży po Cyprze, magicznej wyspie Afrodyty.

Cypr jest postrzegany jako miejsce szczęśliwości, raj podatkowy, Copacabana Morza Śródziemnego z pięknymi plażami i zapierającymi dech widoki. Wyspa na skrzyżowaniu szlaków handlowych i na styku kultur. Od antycznych miast, przepięknych klasztorów Drum bun po skarby Rumunii. Nieodmiennie kojarzy się z postacią hrabiego Draculi z zamku w Branie. Ani on jedynym symbolem Rumunii, ani z Branu. Ale będzie Dracula, będzie Dacia, najpopularniejsze auto Rumunii, które wjedzie wszędzie i przewiezie wszystko. Jednak prawdziwe atrakcje tworzy przyroda. Piękne jaskinie i prawosławne, malownicze wioski w górach Troodos, dzikie plaże, na których żółwie składają jaja, słone jeziora... Ale to tylko ta błyszcząca strona monety. Jest i ta druga – kraj podzielony murem, Nikozja, ostatnia stolica podzielona na dwie części – grecką i turecką. Bowiem północna część wyspy, to nieistniejące, a istniejące państwo – Turecka Republika Cypru Północnego. To inne oblicze Cypru – zrujnowane dzielnice, opuszczone od ponad 30. lat, otoczone drutami kolczastymi i wojskiem, wiatr pędzi tam pył i suche liście. Tu też toczy się życie w innym jakby świecie. Będzie to Cypr wstrząśnięty, od stuleci po dziś dzień, etnicznie i społecznie niezmieszany.

Dziś studenci UTW Zacisze i osoby zainteresowane wyprawą na Cypr Północny przysłuchiwali się wykładowi Andrzeja Pasławskiego.
 
Słuchacze poznali historię tureckiej interwencji i podziału wyspy w 1974 roku, w tym konsekwencje polityczne i społeczne konfliktu cypryjskiego. Izolacja części północnej, która miała doprowadzić do zjednoczenia wyspy, najbardziej zaszkodziła tamtejszej ludności. Najbardziej widoczne skutki konfliktu dotknęły Nikozję, jedyną podzieloną pomiędzy dwa państwa, Grecję i Turcję, stolicę na świecie. Przecięta na pół Zieloną Linią, chronioną drutem kolczastym i wieżami obserwacyjnymi, która oddziela Republikę Cypryjską od nieuznawanej przez świat – Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Zrujnowane dzielnice, opuszczone domy, strefy pilnie strzeżone przez uzbrojonych żołnierzy zostały uchwycone na fotografiach.
 
Słuchacze mogli zobaczyć kurort Warosia, nazywany Copacabaną Morza Śródziemnego, czyli prestiżowe miejsce położone u wybrzeży Morza Śródziemnego, które od kilkudziesięciu lat okryte jest rdzą, zapomniane i opuszczone.
 
Prelegent opowiedział o parku narodowym Cape Greco, który oferuje piękne ścieżki przyrodnicze, wspaniałe widoki na morze i możliwość odkrywania ekscytujących morskich jaskiń.
Ayia Napa to najbardziej imprezowe miejsce na Cyprze.
 
Słuchacze poznali także historię cypryjskiego meczetu, który kiedyś był katedrą (Katedra świętego Mikołaja z 1326). Gdy wojska osmańskie zdobyły Famagustę, kościół zmieniono w meczet, usunięto wszelkie elementy związane z chrześcijaństwem, freski zostały zamalowane na biało, witraże rozbite, opróżniono katedralne grobowce i jedną z wież zmieniono w minaret.
 
Cypr często nazywany jest Wyspą Kotów, gdyż koty są tam wszechobecne i potrafią toczyć krwawe walki w poszukiwaniu pożywienia.
 
Po tureckiej stronie Cypru obowiązuje ruch lewostronny.
 
Fotorelacja Pana Andrzeja urzekła studentów UTW Zacisze. Prezentowała potężne połacie lasów Gór Trodos, przepiękne kolory kwiatów, podziemne cerkwie i jedyny kościół anglikański na Cyprze pw. Św, Andrzeja.
 
Cypr Północny to ciekawa destynacja turystyczna, wyludnione wioski, ale też spektakularne widoki, bogactwo kolorów i smaków, kultura ukształtowaną przez wiele narodów.