Którędy do dźwięku. Warsztaty tworzenia muzyki za pomocą ruchu
24 listopada 2024, niedziela, godz.11.30, 11.45, 13.00
Udział bezpłatny, obowiązują zapisy od 21.10.2024 godz.10.00
Zapraszamy do świata dźwięków. W trakcie warsztatów wykorzystamy nowoczesną technologię (czujniki ruchu rozstawione na podłodze), aby poprzez ruch i zabawę wyzwolić w Was działania prowadzące do świadomości rytmu. Uczymy się odczytywać specjalne mapy prowadzące do właściwych dźwięków. W rezultacie współtworzymy muzykę.
Jesteście gotowi na naukę się tworzenia muzyki poprzez ruch i gest. W zasadzie robią to wszyscy muzycy. My jednak nie będziemy ani śpiewać, ani grać na instrumentach. Poszukamy dźwięków w inny sposób. Poszukamy ich poruszając się pomiędzy obiektami rozstawionymi na podłodze. W każdym z tych obiektów ukryte są dźwięki. Znajdziemy sposób by je uwolnić. Będziemy mogli wówczas spacerować pomiędzy obiektami wyzwalając coraz to nowe zdarzenia dźwiękowe. Stąd już niedaleko do stworzenia utworu muzycznego. Wiemy, jak pobudzać dźwięki, potrzebna nam zatem partytura. Tradycyjna partytura to książka z nutami na każdej stronie. Stronami naszej partytury będą mapy. Jakie mapy? Takie wyznaczające trasy pomiędzy obiektami na podłodze, mówiące nam, którędy i w jaki sposób mamy dotrzeć do właściwego dźwięku. Czasami mapy każą nam iść ostrożnie, powoli. Czasami każą biec ile sił w nogach... Tak, tak, również w muzyce czas nie czeka! Gdy już nauczymy się je odczytywać, być może będziemy mogli tworzyć nowe, własne. Będziemy też gotowi na przyjście dyrygenta. A kiedy ten się pojawi, wykonamy najprawdziwszy, zakodowany w naszych nutach-mapach utwór muzyczny. I choć bez instrumentów staniemy się najprawdziwszą orkiestrą. Na zakończenie wykonamy utwór muzyczny z żywiołowo rozbieganym finałem.
O prowadzących:
Wytwórnia Zdarzeń Sonokinetycznych - prowadzi nowatorskie warsztaty i koncerty zarówno dla dzieci jak dorosłych. Ich twórcą, a często również wykonawcą jest jeden z najprężniej działających polskich kompozytorów – Jarek Kordaczuk. Artysta znany jest ze swoich niestandardowych pomysłów, a także innowacyjnych instrumentów, które sam tworzy na potrzeby swoich projektów. Wraz z Izabelą Kościeszą - choreografką, tancerką i animatorką, prowadzą niezwykle atrakcyjne zajęcia dla osób w każdym wieku i na każdym poziomie muzycznym. Dotychczas Fundacja zrealizowała kilkadziesiąt różnych projektów w wielu miastach Polski, przeprowadziła setki warsztatów. Są to wydarzenia wyjątkowe, wykorzystujące nowe technologie, oparte na szeroko pojętych eksperymentach dźwiękowych, podczas których uczestnicy mogą poznać muzykę z niespotykanych dotąd stron. Mogą jej doświadczać lub współtworzyć stosując wysoce profesjonalne techniki przygotowane i wprowadzane przez artystów.