Warsztaty z asertywności i bystandingu
16 stycznia 2024, wtorek, godz. 18.00
Udział bezpłatny, zapisy online od 3 stycznia 2024
Warsztaty z asertywności i bystandingu dedykowane są rozwijaniu umiejętności interpersonalnych oraz zdolności skutecznego komunikowania się w domu, w pracy, w miejscach publicznych.Połączymy dwa ważne sposoby reagowania: asertywność i bystanding. Oba polegają na podjęciu działania, wypowiedzenia się zamiast milczenia.
Podczas spotkania prowadząca opowie o możliwości wyjazdu do innego europejskiego kraju w ramach projektu Erasmus+, dzięki któremu pojechała do Palermo na podobne warsztaty. Warsztaty adresowane są do młodzieży 16+ i dorosłych.
Asertywność to umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i potrzeb w sposób jasny i stanowczy, jednocześnie szanując prawa i uczucia innych. Warsztaty z asertywności skupiają się na rozwijaniu tej umiejętności, ucząc uczestników, jak:
- skutecznie wyrażać swoje myśli i uczucia: uczestnicy i uczestniczki uczą się wyrażać swoje opinie w sposób bezpośredni, ale jednocześnie szanujący innych;
- stawiania granic: warsztaty pomagają zidentyfikować i wyznaczyć granice, a następnie nauczyć się je klarownie komunikować partnerowi, córce, szefowi, rodzicom;
- radzenia sobie z krytyką: uczestnicy i uczestniczki zdobywają umiejętność konstruktywnego przyjmowania krytyki i reagowania na nią w sposób asertywny;
- rozwijania pewności siebie: warsztaty pomagają uczestnikom i uczestniczkom w budowaniu pewności siebie, co wpływa pozytywnie na dobrostan psychiczny i emocjonalny.
Bystander to osoba, która jest świadkiem sytuacji, w której zachodzi niesprawiedliwość, ale nie jest bezpośrednio zaangażowana. Warsztaty z bystandingu koncentrują się na rozwijaniu umiejętności interwencji w sytuacjach, gdzie ktoś inny jest ofiarą niesprawiedliwości, znęcania się czy dyskryminacji. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów z bystandingu nauczą się:
-
rozpoznawania sytuacji problematycznych: Warsztaty pomagają uczestnikom zidentyfikować sytuacje, w których konieczna jest interwencja;
-
skutecznej komunikacji w trudnych sytuacjach: Uczestnicy uczą się, jak skutecznie wyrażać swoje obawy i oferować wsparcie w trudnych sytuacjach;
-
budowania empatii: Warsztaty kładą nacisk na rozwijanie empatii wobec innych i rozumienie ich punktu widzenia
-
bezpiecznej interwencji: Uczestnicy zdobywają umiejętność interwencji w sposób, który jest bezpieczny zarówno dla nich, jak i dla osób zaangażowanych w sytuację.
Uczestnicząc w warsztatach będziecie bardziej empatyczni, skuteczni i świadomi. Nabędziecie gotowiści do działania w sytuacjach, które wymagają stanięcia za swoimi potrzebami lub w obronie innych.
Karolina Banaś - prowadzi warsztaty z asertywności, wyrażania emocji w zgodzie ze sobą, ciałoakceptacji. Studiuje Psychologię Społeczną. Rozwijała swoje umiejętności prowadzenia warsztatów na szkoleniach w Palermo, Budapeszcie i Grudziądzu. Prywatnie fanka kotów i west coast swingu.