Wyjście UTW: Anna z Radziwiłłów księżna mazowiecka 1475-1522 w Muzeum Niepodległości

Plakat wystawy

26 listopada 2024, wtorek, godz. 14.00

Wstęp wolny.

miejsce: Muzeum Niepodległości w Warszawie, Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów, al. Solidarności 62

Prosimy o potwierdzenie obecności na wernisażu do poniedziałku 25 listopada 2024 roku na maila: media@muzn.pl lub telefonicznie: (22) 826-90-93.

W imieniu Muzeum Niepodległości zapraszamy do głównej siedziby Muzeum na wernisaż wystawy „Anna z Radziwiłłów księżna mazowiecka 1475-1522”.

Muzeum Niepodległości w Warszawie i Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie zapraszają na wystawę, która pozwoli odkryć historię Mazowsza jako osobnego księstwa i losów ostatnich jego władców – Konrada III Rudego i Anny z Radziwiłłów oraz ich dzieci - Janusza, Stanisława i Anny Mazowieckiej.

Anna z Radziwiłłów to postać niezwykła. Jedna z ostatnich władczyń niezależnego Mazowsza, obejmując władzę w imię małoletnich synów jako regentka, musiała zręcznie manewrować pomiędzy siłami znacznie od niej większymi - Koroną Królestwa Polskiego a Zakonem Krzyżackim. Odzyskiwała przy tym utracone na rzecz sąsiadów ziemie wykupując je, swoją gospodarnością zyskała łaskę mazowszan, a nade wszystko starała się utrzymać niezależność księstwa, którego władcami mieli być jej synowie, a jak się okazało później, także jej córka.

Wystawa, głównie z pomocą reprintów dokumentów z polskich i zagranicznych archiwów z końca XV i początku XVI wieku, opisuje życie władczyni Liwa - od dzieciństwa na Litwie, przez małżeństwo z Konradem, czasy regencji na Mazowszu i oddanie władzy synom – Stanisławowi i Januszowi. Narrację kończy "tradycja" – ślady po księżnej, które dotrwały do naszych czasów.

Anna z Radziwiłłów pod koniec swojego życia obrała zamek w Liwie na swoją rezydencję, tam też zmarła. Wystawa jest więc uzupełniona eksponatami z kolekcji Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie - znaleziskami archeologicznymi odkrytymi w pobliżu zamku z XV i XVI w. Wśród nich m.in. zespoły grotów od bełtów od kuszy, ceramika (m. in. kafle piecowe) oraz monety z czasów Konrada i Anny.