Wyjście UTW: Wielkie otwarcie Drewniaka

Plakat zapraszający na otwarcie budynku.

22 stycznia 2022, godz. 12.00

miejsce: ul. Środkowa 9 w Warszawie

Wspólnie z Klubem Historycznym wybieramy się 22 stycznia o godz. 12.00 na  zwiedzanie miejsca, w którym  po wojnie wychowywał się nasz student UTW Tadeusz Kowalczyk.

Brak miejsc.

Oprowadzać będzie Pan Piotr Stryczyński, pasjonat, przewodnik praski oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Pragi. 

W imieniu Dyrektora Centrum Wspierania Rodzin "Rodzinna Warszawa" serdecznie zapraszamy na niepowtarzalne wydarzenie jakim jest Wielkie Otwarcie Wyrychtowanego Drewniaka przy ul. Środkowej 9 w Warszawie. 

Jest to niepowtarzalna okazja, aby wraz z przewodnikiem wejść do wnętrza XIX-wiecznego budynku i odkryć jego historyczne ciekawostki. Wydarzenie ma charakter otwarty i bezpłatny. Dedykowane jest osobom powyżej 14 roku życia.

 W innym terminie  bezpłatne wejściówki, należy pobrać ze strony internetowej - https://app.evenea.pl/organizator?id=279400 

Odrobina historii:

Według niektórych źródeł drewniany dom został zbudowany w 1879 r. Pełnił on wówczas rolę obiektu do wynajmowania z licznymi pokojami oraz sadem. W 1933 r. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy założone przez Kazimierza Lisieckiego kupiło go i w marcu 1934 r. stworzyło placówkę dla dzieci – Ognisko. Ognisko przy ul. Środkowej miało około 120 podopiecznych, na początku tylko chłopców, gazeciarzy, którzy byli często jedynymi żywicielami rodziny. Dla dzieci Ognisko było „drugim domem”, gdzie mogły dostać posiłek oraz schronienie.

Na parterze budynku znajdowała się jadalnia, odbywały się tam również zajęcia. W Ognisku można było czytać książki, zagrać w bilard, szachy lub bierki oraz posłuchać radia. Przy drewniaku działała orkiestra mandolinistów, chór rewelersów, drużyna piłkarska oraz drużyna harcerska. Wychowankowie wydawali gazetkę „Oczko”, gdzie komentowali bieżące sprawy. Działał też teatrzyk kukiełkowy. W hoteliku na poddaszu drewniaka nocleg znajdowało 60 dzieci.

Zwiedzanie:

Budynek przy ul. Środkowej jest jednym z nielicznych drewniaków zachowanych na warszawskiej Pradze. Przeszedł gruntowny remont, który został przeprowadzony z wielką starannością i dbałością o szczegóły. Udało się utrwalić niepowtarzalny charakter budynku oraz zachować jak najwięcej oryginalnych elementów takich jak piece kaflowe, elementy więźby dachowej oraz nieotynkowane fragmenty ceglanych ścian. Na poddaszu znajdują się stare drewniane słupy i belki z widocznymi oznaczeniami ciesielskimi. Zwiedzanie będzie uzupełnione historycznymi ciekawostkami dotyczącymi dziejów domu.

Dziś przy ul. Środkowej Centrum Wspierania Rodzin "Rodzinna Warszawa" prowadzi jedną z kilku placówek wsparcia dziennego - Ognisko Praga, w której organizowane są zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne, komputerowe, a także socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne dla dzieci.

Wydarzenie adresowane jest do osób powyżej 14 roku życia.