Wykład UTW: Jak tańczono w dawnych wiekach

5 lutego 2018, poniedziałek, godz. 11.00

Wstęp wolny dla studentów UTW, pozostali 10 zł.

Serdecznie zapraszamy na wykład „Jak tańczono w dawnych wiekach?”, który wygłosi Michał Klubiński z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. 

Taniec towarzyszył człowiekowi od początku ludzkości. Na przestrzeni wieków, w kulturze europejskiej, ten antropologiczny akces w stronę wspólnoty i hołd dla natury, stał się swoistym „zwierciadłem przechadzającym się po gościńcu” (Stendhal): był najlepszym odbiciem przemian historycznych, społeczno-obyczajowych, formą ekspresji artystycznej, wyrazem potęgi władzy, odbiciem bogactwa ludzkich uczuć czy wreszcie godzeniem się człowieka ze sprawami ostatecznymi. Prelegent wskaże na najważniejsze gatunki taneczne dawnych wieków, istotne zarówno dla rozwoju tańca, jak i przyczyniające się do rozwoju muzyki instrumentalnej, w szczególności renesansowej i barokowej. Podążymy od tańców dworskich XVI-XVIII wieku, przez autonomiczny w muzyce menuet, XIX-wieczny walc aż do polskich tańców narodowych i form „tanecznego wyzwolenia” na początku XX wieku. Prowadzący każdorazowo scharakteryzuje taneczne kroki, przedstawi ilustracje z epoki, jak również przykłady dźwiękowe i audiowizualne, w tym fragmenty znanych oper i filmu Wodzirej Feliksa Falka. Zapozna również słuchaczy z fragmentami podręcznika do nauki tańca z początku XX wieku.

Michał Klubiński - autor pierwszej pełnej monografii Bohdana Wodiczki, która przygotowywana jest do wydania przez Wydawnictwo Universitas w Krakowie. Ukończył studia magisterskie w Instytucie Muzykologii UW (z wynikiem celującym), gdzie obecnie przygotowuje doktorat o pismach muzycznych Zygmunta Mycielskiego (pod kierunkiem dr. hab. Tomasza Baranowskiego).  W 2001 r. zdobył I nagrodę w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Artystycznej – w sekcji muzyki. Publikuje artykuły, recenzje i opracowania tekstów źródłowych (m. in. korespondencji Zygmunta Mycielskiego i Andrzeja Czajkowskiego) w „Ruchu Muzycznym”, „Zeszytach Literackich” i „Odrze”. 

          

Zofia Stryjeńska – Z cyklu „Zaloty” – „Wiejskie tańce”