Wykład UTW: Japonia - w kolorach jesiennych klonów

Zdjęcie jeziora w Japonii.

3 czerwca 2024, poniedziałek, godz. 11.00

Wstęp wolny dla studentów UTW, pozostali 15 zł

Serdecznie zapraszamy na wykład "Japonia- w kolorach jesiennych klonów", który wygłosi Barbara Śleboda - podróżniczka, studentka UTW DK Zacisze.

W krainie kwitnącej wiśni i czerwieni liści klonu

Relację z podróży do Japonii zaprezentowała słuchaczom UTW Zacisze podróżniczka Barbara Śleboda.
Kultura i przyroda przenikają się, tworząc wyjątkową krainę. 80%  powierzchni kraju zajmują góry! Podróżniczka opowiedziała o samotnym masywie Fudżi,  uznawanym za siedzibę bóstw, od 2013 wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obiekt dziedzictwa kulturowego, miejsce i źródło artystycznej inspiracji. Fudżi jest wciąż aktywnym wulkanem.
 
Japończycy mawiają, kto raz wspina się na górę Fudżi, jest mądrym człowiekiem, ale kto idzie dwukrotnie – jest głupcem.
Nie zabrakło ciekawostek o najstarszej stolicy Japonii. Nara to miasto z Wielkim Buddą Daibutsu oraz ponad tysiącem oswojonych, uroczych, ale czasami podkradających z plecaka turystów smakołyki, a nawet paszporty.
 
Fotografie z tętniącego życiem Tokio urzekły słuchaczy. Stolica Kraju Kwitnącej Wiśni, którą można podziwiać z tarasu Metropolitan Government Buildin. Podróżniczka opowiedziała o jednej z  najważniejszych świątyń Meiji-jingu. W Tokio obok nowoczesnej architektury i drapaczy chmur znajdują się liczne zabytki m.in. cesarski kompleks pałacowy, świątynie, chramy, a także muzea oraz rozległe tereny zielone.
 
Nikkō to religijne centrum Japonii. Jak mawiają Japończycy, ten kto nie widział Nikko, nie wie co to prawdziwe piękno.
Przez wieki było to centrum kultu szintoistycznego oraz buddyzmu. Zarówno buddyjska świątynia Rinno, szintoistyczna świątynia Futarasan oraz mauzoleum Tokugawy Ieyasu – świątynia Toshogu zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 
Warto zobaczyć rzeźbę Trzech Mądrych Małpek. Symbolizują one buddyjskie wierzenie: nie widź złego, nie słysz złego, nie mów złego. Takie jest właściwe zachowanie człowieka.
 
Perłą japońskich miast jest Kioto, przez prawie tysiąc pozostawało głównym miastem Japonii. Skarbnica historii kraju, z mnóstwem zabytków, około 1600 świątyń buddyjskich, 400 sanktuariów szinto, 200 ogrodów, 37 uniwersytetów, 20 miejsc wpisanych na listę UNESCO.
 
Mnóstwo symboli kultury japońskiej gejsze, samuraje, liczne świątynie, lasy bambusowe i urzekająca Świątynia Czystej Wody. Kiyomizu-dera z 780 roku. 
 
Podróżniczka podczas wyprawy do Japonii odwiedziła także miejsca o tragicznej historii, Nagasaki i Hiroszimę. Niektóre  fotografie szokowały, jak Muzeum Bomby Atomowej z zegarem, który zatrzymał się o godz. 11.06 z chwilą wybuchu. 
 
Podczas spotkania ze słuchaczami UTW Zacisze nie mogło zabraknąć barwnych opowieści o życiu Japończyków, ich zwyczajach, pracowitości, szacunku do ryżu, rytuałów parzenia herbaty, wierze w zbawienną moc zimna, hotelach miłości.
 
Dziękujemy za powiew Japonii na zakończenie sezonu wykładów UTW. Japońskość szczególnie mocno oddziaływała na zmysły słuchaczy. Tak wyjątkowa i inna od reszty świata.