Wykład UTW: Matka w sztuce. Wybrane zagadnienia
20 maja 2024. poniedziałek godz. 11.00
Wstęp wolny dla studentów UTW, pozostali 15 zł.
Zapraszamy na wykład, który wygłosi Dorota Pikula-Kuziak, kustoszka w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Prześledzimy arcydzieła odnoszące się do wizerunku matki w sztuce. Tej własnej, religijnej i narodowej. Gesty, czułość, ubiór może być symbolicznym odwołaniem do wielu aspektów z nią związanych.
Dorota Pikula-Kuziak, kustoszka Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach przedstawiła słuchaczom UTW Zacisze motyw matki w sztuce. Obrazy przepełnione czułością, miłością, wzruszające sceny, niekiedy przepełnione cierpieniem i strachem.
Portret matki artysty Jamesa Whistlera to słynna kompozycja w szarości i czerni, odniesienie się do wdowieństwa, smutek.
Prelegentka zwróciła uwagę także na portrety matki profesora Stanisława Baja. Obrazy z których odczytujemy skupienie matki, złożone ręce, surowe oblicze skłaniające do refleksji.
Niezwykła jest symbolika obrazu włoskiego artysty renesansowego -Andrea Solari - Madonna z zieloną poduszką. Przedstawiona na nim Matka Boska karmiąca Dzieciątko Jezus. Czuła scena ukazująca bliskość między niemowlakiem a karmiącą go matką. Zielony kolor poduszki dający nadzieję, zwiewność szat, nakrycie głowy jako odwołania do boskiej rzeczywiśtości. Obraz w oryginale możecie zobaczyć w Luwrze.
XVIII-wieczny obraz Angeliki Kauffman Kornelia, matka Grakchów to najważniejszych płócien klasycyzmu zakupiony został do zbiorów Zamku Królewskiego w 2021 roku. Emanuje skromnością, poświęceniem dla rodziny i czułym macierzyństwem.
Prelegentka zwróciła uwagę studentów UTW Zacisze na dzieło Piero della Francesca „Madonna del Parto”, Matka Boska w ciąży, w asyście aniołów. Przepiękny, wymowny fresk zdobi ścianę ołtarzową niewielkiego kościoła Santa Maria di Momentana, przekształconego w kaplicę cmentarną. W muzeum nie ma żadnych innych dzieł sztuki, co też jest wyjątkowe. Jak będziecie w Toskanii warto odwiedzić to szczególne miejsce.
Rzeźba Wacława Szymanowskiego to przedstawienie kobiety całującej swoje dziecko. Artysta skupił się na uczuciu, jakie żywi matka do swej latorośli, wyrażonym przez pocałunek.
Spotkanie z kustoszką zakończyliśmy współczesnym przedstawieniem matek w sztuce. W Nowej Zelandii dosyć popularny niedawno był wizerunek Matki Boskiej z testem ciążowym, zakrywającej usta dłonią w geście zaskoczenia.
Motyw matki był i jest szeroko wykorzystywany sztuce. Od wieków fascynował artystów, nadal inspiruje wielu twórców. Spotkanie z Dorotą Pikulą Kuziak było pięknym wstępem do Dnia Matki, który będziemy obchodzić za kilka dni.