Wystawa: Art-Geo

Wystawa: Art-Geo

Wernisaż: 9 października 2022

Zakończenie: 12 października 2022

Wystawa prac uczestników warsztatów plastyczno-scenograficznych, poklatkowych i dźwiękowych.

Wystawa zaprezentowała prace powstałe podczas realizacji projektu ART-GEO i trzech serii warsztatowych inspirowanych lokalnymi historiami prawobrzeżnej Warszawy. Prace wykorzystano do stworzenia animacji poklatkowych umieszczonych w skrytkach dwóch ścieżek geocachingowych Geo-Zacisze i Geo-Fabryczny.

Celem projektu ART-GEO było stworzenie międzypokoleniowym grupom przestrzeni do artystycznych eksperymentów i twórczej współpracy. W ich wyniku powstały animacje, które wzbogacą kesze związane z budową Domu Kultury Zacisze, osiedla dla pracowników FSO oraz historii Targówka Fabrycznego.

WARSZTATY PLASTYCZNO-SCENOGRAFICZNE

Warsztaty poprowadziła Paulina Maksjan z udziałem mentorów (starszych mieszkańców dzielnicy, współautorów ścieżek geocachingowych Geo-Zacisze i Geo-Fabryczny), którzy dzielili się swoją wiedzą o Targówku z dawnych lat. Zainspirowani uczestnicy stworzyli serie koncepcyjnych szkiców, scen (storyboard), zaprojektowali tła, postacie i elementy scenografii, eksperymentowali z formami, barwami i ekspozycją, korzystając z zasobów swojej wyobraźni i kreatywności. Prowadząca zachęcała do łączenia różnych stylów.

WARSZTAT ANIMACJI POKLATKOWEJ

Na warsztatach animacji poklatkowej z Magdą Bryll zostały wykorzystane prace powstałe na warsztatach plastyczno-scenograficznych oraz stare fotografie udostępnione przez mentorów. Uczestnicy „pod kamerą” wprawili w ruch postacie i elementy scenografii. Technika animacji zastosowana przy tym projekcie to animacja płaska, tzw. wycinankowa, która jest najłatwiejsza w opanowaniu i najmniej wymagająca, gdyż polega na przesuwaniu wyciętych z papieru elementów po leżącej na płasko na stole scenografii. Warsztaty, jak każda produkcja filmowa, opierała się na współpracy uczestników, z naciskiem na dzielenie się obowiązkami według umiejętności i chęci. Efekt animacji był widoczny natychmiast na ekranie komputera, dając uczestnikom poczucie sprawczości.

WARSZTAT DŹWIĘKOWY: Witold Zalewski

W trakcie warsztatów z Witoldem Royem Zalewskim uczestnicy uwrażliwili się na dźwięki otoczenia i otworzyli wyobraźnię. Dźwięki powstawały przy użyciu ciała, oddechu, przedmiotów i instrumentów muzycznych. Budowały atmosferę i muzykę ilustracyjną. W rolę narratorów wcielili się najstarsi mieszkańcy dzielnicy (mentorzy). Stworzony podczas warsztatów materiał zbudował całość oprawy dźwiękowej filmów.

Autorzy prac – Dom Kultury Zacisze:

  • Pan Tadeusz, Martyna, Malwina, Hania, Tymek, Sylwia, Małgosia, Gosia, Małgorzata

Autorzy prac – Osiedle FSO:

  • Pan Stanisław, Antonina, Julia, Aleksander, Karol, Krzysztof, Rafał, Bruno I, Bruno II

Autorzy prac – Było i nie ma /Targówek Fabryczny:

  • Pan Mariusz, Adam, Oliwia, Darek, Julita, Marysia, Alicja, Wojtek, Wiktor, Maja
  • Pani Basia – osoba wspierająca

Dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

ORGANIZATORZY:

DOFINANSOWANIE:

PARTNERZY: