Wystawa: Plakat teatralny i filmowy

La Dolce Vita. Autor plakatu Rafał Olbiński

Otwarcie wystawy: 16 marca 2019

Zakończenie wystawy: 5 kwietnia 2019

Zapraszamy do obejrzenia wystawy plakatów teatralnych i filmowych z kolekcji Sylwestra Marzocha, kolekcjonera i popularyzatora sztuki plakatu, społecznika i animatora kultury. Wystawa zaprezentuje plakaty autorstwa m.in. Rafała Olbińskiego, Wiesława Wałuskiego, Romana Cieślewicza, Stasysa Eidrigeviciusa, Mieczysława Górowskiego, Jana Lenicy, Jana Młodożeńca, Grzegorza Marszałka, Władysława Pluty.

PLASTYKA W PLAKACIE Z KOLEKCJI SYLWESTRA MARZOCHA

Sylwester Marzoch (1956-2007) magister administracji, wieloletni sekretarz Miasta Ząbki, społecznik i animator kultury. Urodził się i całe życie mieszkał w Ząbkach pod Warszawą. Już jako nastolatek zaczął kolekcjonować polski plakat artystyczny, w wyniku czego jego zbiory osiągnęły liczbę 5000 druków. Nawiązując kontakty ze znakomitymi plakacistami starszego i młodszego pokolenia doprowadził do druku kilkudziesięciu plakatów. Kolekcję uporządkował na bloki tematyczne i według nich zorganizował dziesiątki wystaw w całej Polsce, większość w rodzinnych okolicach. W Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury odbyło się siedem wystaw plakatów z tej kolekcji.

Sylwester Marzoch był wytrawnym znawcą, kolekcjonerem i niestrudzonym popularyzatorem sztuki plakatu. Cechowała go ujmująca bezpośredniość, zaraźliwy entuzjazm, a przede wszystkim rzadko spotykana kompetencja. Swoje zamiłowania w optymalny sposób łączył z działalnością społeczną i obowiązkami zawodowymi. Z niewymiernym pożytkiem nie tylko dla lokalnej społeczności, ale także dla miłośników plakatu z kraju i zagranicy, którzy przyjeżdżali na przygotowane przez niego wystawy, dla licznego grona kolegów kolekcjonerów, dla środowiska grafików, których prace prezentował i wydawał.

„Plakat przede wszystkim pełni funkcję informacyjną. Powinien mówić, a czasem nawet krzyczeć ze słupa ogłoszeniowego i zachęcać do odwiedzenia muzeum, teatru, kina, wzięcia udziału w jakiejś akcji, przestrzegać, przypominać. Artyści starają się zamieszczać w swoich pracach uniwersalne treści, dlatego plakat często ma drugie, a nawet trzecie dno i może być rozważany na wielu różnych płaszczyznach”.

„Awatar – magazyn ludzi niezwykłych” 2007, fragment wypowiedzi Sylwestra Marzocha.