DynamicArt

DynamicArt

Album DynamicArt

facebook

Projekt przygotowany przez Grupę Nieformalną działającą przy Domu Kultury „Zacisze” w Warszawie. W jego realizacji w od maja do października 2011 r. uczestniczyło około trzydziestu młodych ludzi. Głównym tematem była sztuka współczesna - interpretacja codzienności zamkniętej w przestrzeni fotografii. Projekt składał się z dwóch części:

Inspirowane światłem: Faza, w której uczestnicząc w warsztatach prowadzonych przez Martę Chromińską, uczyliśmy się sztuki fotografii, a poprzez zdjęcia staraliśmy się opowiedzieć swoje historie, znajomych i przypadkowo spotkanych osób. Pokazaliśmy świat, w którym żyjemy. Plenery z mistrzami fotografii: Hanną Musiał i Tadeuszem Późniakiem pozwoliły nam lepiej poznać elementy techniczne przygotowania dobrego zdjęcia. Dały poczucie, że w fotografii reportażowej poza techniką ważna jest rozmowa, poznanie człowieka, sytuacji. .

DynamicArt: Druga faza projektu inspirowana była artystyczną działalnością Pawła Althamera i jego „Parku rzeźby”, w którym prezentują swoje prace znani twórcy współcześni. Była ona efektem fascynacji otaczającej nas przestrzeni, chęcią zaznaczenia młodzieżowego akcentu. Stworzona przez nas instalacja, prezentująca fotografie wykonane w czasie projektu, zaistnieje w różnych miejscach naszej dzielnicy.

Marcin Leszczyński – koordynator projektu

 

Projekty kulturalne realizowane przez Dom Kultury „Zacisze” zawsze są atrakcyjne i cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Targówka. Na szczególną uwagę zasługuje przygotowany przez młodzieżową Grupę Nieformalną projekt DynamicArt. Profesjonalnie zorganizowane działania animacyjne i warsztaty były sposobem na realizację pasji fotograficznej, które powiązane były z uważną obserwacją specyfiki naszej dzielnicy. Efektem są oryginalne prace młodzieży, które ujawniają drzemiący w niej potencjał artystyczny. Tworzą pewnego rodzaju portret Targówka.

 

Projekt DynamicArt ma także znaczenie społeczne, wpisuje się w realizowane w Dzielnicy Targówek działania kulturalne angażujące mieszkańców. Otwarte warsztaty fotograficzne w dawnej piekarni „Szwedka” nawiązywały do działań artystycznych w ramach społeczno-kulturalnego projektu Re-Blok – Blokowiska reaktywacja. Prace, które powstały w ramach projektu, są dowodem zaangażowania młodzieży z naszej dzielnicy w sprawy społeczne. Zaangażowanie to nie zawsze znajdowało zrozumienie i wsparcie. Mam jednak nadzieje, że projekty takie jak DynamicArt czy Re-Blok przyczynią się do zwiększania udziału mieszkańców, a w szczególności młodzieży w aktywizujących społecznie przedsięwzięciach kulturalnych.

Krzysztof Mikołajewski – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy

 

Projekt otrzymał wsparcie finansowe Komisji Europejskiej w ramach Programu „Młodzież w działaniu”. 

Organizacja wspierająca: Dom Kultury „Zacisze” w Warszawie.

PATRONAT:

DOFINANSOWANIE:
Warszawa edukacja plastyczne projekty młodzież plastyka edukacja kulturalna warsztaty czas wolny