Kiermasz: Na szkle malowane

Kiermasz: Na szkle malowane

25 marca 2012

 

Kiermasz obrazów malowanych na szkle autorstwa Anny Madejowej malarki ludowej ze Szczawnicy.
 

ANNA MADEJA
Na południu Polski w Szczawnicy mieszka i maluje na szkle Anna Madeja. Urodziła się i wychowała już po wojnie w rodzinie góralskiej. Pilnie obserwowała obecne i dawne obyczaje góralskie, legendy i baśnie, które później przedstawiała w swych obrazach. Obecnie w twórczości Anny Madejowej dominuje tematyka sakralna, a zwłaszcza Bożonarodzeniowa i Wielkanocna. Malowanie na szkle to bardzo trudny rodzaj twórczości. Niewielu artystów ją uprawia. Maluje się przecież obraz „od spodu" - jakby jego negatyw. Pani Anna jest w zasadzie samoukiem. Malowanie rozpoczęła w wieku dwudziestu kilku lat. Będąc wychowawczynią przekazywała w ten sposób dzieciom swoja pasję tworzenia, wprowadzając je jednocześnie w kolorowy świat baśni i legend góralskich. W tym też czasie poślubiła Józefa Madeję - rzeźbiarza.
Pierwsze poważniejsze sukcesy przyszły w roku 1984 na konkursie zorganizowanym przez miejscowe Muzeum Etnograficzne w Rabce, gdzie obydwoje dostali nagrody i wyróżnienia. Następne lata to nauka, praca, eksperymentowanie oraz doskonalenie techniki malowania. Uczestnictwo w wielu plenerach i wystawach na terenie Polski, a potem za granica: w Niemczech, Francji, Szwecji, Izraelu, U.S.A. przyniosło dalsze sukcesy. Zdobywała pierwsze miejsca, nagrody i wyróżnienia. Wiele z wystawionych prac jest już w muzeach i galeriach etnograficznych oraz zdobi pomieszczenia prywatnych kolekcjonerów nie tyko w Polsce.
Anna Madeja przez wiele lat przekazywała swą wiedzę i pasję twórczą ludziom młodym, plastycznie uzdolnionym. Wielu z nich został juz wyróżnionych w konkursach, a także miało swoje wystawy. Państwo Madejowie wspomagają swymi pracami imprezy charytatywne oraz różne aukcje, z których dochód przeznaczony jest dla dzieci chorych i niepełnosprawnych. Należałoby jeszcze wspomnieć, że państwo Madejowie prowadzą dom skromny, ale otwarty i życzliwy dla gości. Latem przyjeżdżają tu przyjaciele artyści, aby tworzyć w niepowtarzalnej atmosferze dającej natchnienie.
Obecnie Prezes Przyjaciół Sztuk Pięknych - Klub Twórców w Szczawnicy.

RECENZJE:
Spot: weekend w Warszawie 24-25.03.12

Warszawa plastyczne młodzież wystawa rękodzieło plastyka edukacja kulturalna dzieci przegląd czas wolny