Gala XII Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora

Gala XII Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora

17 lutego 2013

W XII Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora wzięło udział: 9 chórów (w tym 1 poza konkursem), 12 kabaretów, 19 zespołów wokalnych (w tym 2 poza konkursem) i 6 zespołów folklorystycznych.

Jury w składzie:

1. Krzysztof Kusiel-Moroz - Przewodniczący

2. Joanna Rawik

3. Andrzej Banasiewicz

podczas Gali omówiło występy poszczególnych zespołów i przedstawiło szczegółową punktację. Maksymalnie zespoły mogły otrzymać 30 punktów.

Wystąpili:  zespół SZCZĘŚLIWA 60-KA,   Zgrana Paka , Żeński zespół wokalny "Retro. ArtBem" i  zespół folklorystyczny "Ustronie".

Informujemy, że portal Superstarsi.pl szczególnie wyróżnił Kabaret "Implant artystyczny" ze Staromiejskiego UTW w Warszawie za przedstawienie "Niech pan spyta emeryta". Autorem i reżyserem jest Teresa Kołakowska. Usłyszeliśmy: „Krakowskie Przedmieście 66” – tekst: Leonard Jankiewicz i Teresa Kołakowska, melodia: ludowa, aranżacja: Leonard Jankiewicz„ Nie tylko ZUS” – tekst: Teresa Kołakowska i Leonard Jankiewicz, melodia: Eric Charden, aranżacja: Leonard Jankiewicz „Gniazdo” – tekst: Waldemar Wnuk, melodia: Leonard Jankiewicz, aranżacja: Leonard Jankiewicz  „Podróże na emeryturze” – tekst: Teresa Kołakowska, melodia: Zbigniew Nowak, aranżacja: Leonard Jankiewicz

Gratulujemy.

Przypomijmy laureatów:

Grand Prix

Zespół Szczęśliwa 60-ka jest ze Stowarzyszenia „Niezapomniane Melodie” w Stefanowie. Kierownikiem zespołu jest Magdalena Hejnowicz-Rydzewska. Zespół wystąpił z prezentacją: „U Grubego Joska”. Grupę wokalno-taneczną „Szczęśliwa 60-ka” tworzą ludzie, którzy znają się od czasów studenckich, a pierwszy raz spotkali się w Zespole Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Teraz, po 40 latach, postanowili znowu razem zatańczyć i zaśpiewać – co prawda nie na ludowo, ale w repertuarze także bliskim ich sercu – w obrazku starowarszawskim. Zespół stanowi 13 osób, z wyjątkiem dwóch są to osoby co najmniej 60-letnie. W skład zespołu „Szczęśliwa 60-ka” wchodzi również zespół „Sąsiedzi ze Stefanowa”, który w 2012 roku zdobył I nagrodę w kategorii Zespoły wokalne na XI Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora organizowanym przez Dom Kultury „Zacisze”. Zespół „Szczęśliwa 60-ka” w sposób zorganizowany działa od roku. Występował m.in. na przeglądach twórczości seniorów w Kozienicach i  Pruszkowie, na których spotkał się z gorącym przyjęciem.

I miejsce w kategorii Chóry

Chór Ursynovia cantabile z Ursynowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy SGGW w Warszawie. Kierownikiem i instruktorem zespołu jest Krystyna Kowalska-Wojucka.Chór powstał w pierwszym roku funkcjonowania Uniwersytetu,  tj. na przełomie 2005/2006 roku. Obecnie liczy 55 osób w tym 3 mężczyzn. Chór jest laureatem wielu konkursów. Repertuar chóru stanowią zarówno pieśni, piosenki ludowe, kolędy i pastorałki, jak i utwory muzyki 

II miejsce w kategorii Chóry

Chór Seniora Uśmiech z Domu Kultury Śródmieście Warszawa.Kierownikiem i instruktorem zespołu jest Krzysztof MuchaTytuł prezentacji „Kochanej Warszawie”. Chór Seniora "Uśmiech" jest chórem Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów - Oddziału Warszawa Śródmieście. Na repertuar zespołu składają się utwory muzyczne (opracowywane przez prowadzącego) o różnorodnej tematyce - od piosenek z dwudziestolecia międzywojennego poprzez lata 60. i 70. aż do współczesności. Chór jest często zapraszany na występy w różnych ośrodkach kultury, bierze także udział w koncertach dobroczynnych na rzecz środowiska seniorów i inwalidów. Jest laureatem wielu nagród, zdobywa laury prawie na każdym przeglądzie zespołów seniorów. Najbardziej prestiżowe nagrody to: I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów "Teraz MY"- 2005, II miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów - Warszawa 2006 oraz wyróżnienia na ogólnopolskich przeglądach chórów "Teraz MY" w latach 2007 i 2010.

III miejsce w kategorii Chóry

Chór Seniori Cantabile jest  chórem UTW przy Zjednoczeniu Społecznym „Polska Macierz Szkolna”, Grodno, Białoruś. Kierownikiem zespołu jest Natalia Łojko.Chór powstał w 2009 r. Uczestniczył:  w 2010 r. w IX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie, w 2011 r. w X Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora w DK Zacisze, w 2012 r. w I Ogólnopolskim Festiwalu Chórów i Zespołów Wokalnych UTW i otrzymał nagrodę za wykonanie utworu a capella.

I miejsce w kategorii Kabarety - nie przyznano

II miejsce w kategorii Kabarety

Kabaret Szafa  z Goleniowskiego Domu Kultury w Golenie. Kierownikiem i instruktorem zespołu jest Anna  Junkiewicz. Tytuł prezentacji: ,,Z życia wzięte”. Zespół działa w ramach Klubu Seniora Relaks w Goleniowie, zrzesza 15 członków. Czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta. Na przestrzeni 8 lat istnienia zespołu wystąpił on w 6 spektaklach dwugodzinnych, uczestniczy w koncertach charytatywnych, WOŚP, festiwalach hanzeatyckich, dożynkach i innych imprezach okolicznościowych. W ramach integracji pokoleniowej wspólnie z młodzieżą z Centrum Animacji dał 2 koncerty. W roku 2006 brał udział w przeglądzie amatorskich zespołów seniorów na zamku w Szczecinie- wyróżnienie. W roku 2007 udział w Zachodniopomorskim Festiwalu w klubie studenckim w Szczecinie - wyróżnienie. Dał również 2 występy taneczno- wokalne w Niemczech. Jest zespołem amatorskim.

II miejsce ex aequo w kategorii Kabarety

Kabaret Golden Age z Teatru Żydowskiego w Warszawie. Kierownikiem zespołu jest A. Czubaczyńska. Instruktorem zespołu jest T. Winnicka. Tytuł prezentacji: „Scenki damsko-męskie”. Zespół istnieje od 2006 roku. Wielokrotnie brał udział w Senioraliach, Juwenaliach i Przeglądach Twórczości Seniorów zdobywając nagrody, dyplomy i puchary.

III miejsce w kategorii Kabarety

Kabaret EKO-kabaret-Urle ze Stowarzyszenia Miłośników Urli w Urlach. Kierownikiem i instruktorem zespołu jest Barbara Kowalczyk. Tytuł prezentacji: „Bombowa rodzinka”. Zespół istnieje od 2010 roku. Prezentuje własne programy na festiwalach i konkursach na terenie Mazowsza. 

I miejsce w kategorii Zespoły wokalne

Zespół wokalny Zgrana Paka z Miejskiego Ośrodka Kultury Kobyłka. Kierownikiem zespołu jest Alina Stefaniak. Tytuł prezentacji: "Szabat czarownic". Zespół istnieje 12 lat. Przygotował m.in. programy: marynistyczny, cygański, Europa da się lubić, z biegiem Wisły, wojenny. Zdobył I i II miejsce na festiwalach DK Zacisze. Występował na Ukrainie.

I miejsce ex aequo w kategorii Zespoły wokalne

Żeński zespół wokalny Retro.ArtBem z Bemowskiego Centrum Kultury w Warszawie. Kierownikiem i instruktorem zespołu jest Krystyna Kowalska-Wojucka. Zespół wokalny "Retro.ArtBem" to grupa czternastu pań, które kochają śpiew i muzykę.  Zespół powstał w 2001 roku przy Klubie Seniora przy Ośrodku Kultury i Edukacji "Górce". Od września 2006 roku zespół działa w Bemowskim Centrum Kultury, pod opieką Krystyny Kowalskiej-Wojuckiej. Od tego czasu zespół wystawił około 100 koncertów m. in w: Kościele św. Łukasza, Domu Emeryta Wojskowego, okolicznych domach kombatanta, Bemowskim Centrum Kultury, placu Teatralnym, Pałacu Prymasowskim, Katedrze Polowej, a także u aktorki Krystyny Sienkiewicz. Zespół "Retro.ArtBem" bierze udział w przeglądach i konkursach i jest zdobywcą wielu nagród. Repertuar zespołu to głównie piosenki rozrywkowe dawnych lat - m.in. piosenki z repertuaru Ireny Santor, Mieczysława Fogga, Ireny Jarockiej, Janusza Popławskiego, Anny Jantar, a także pieśni patriotyczne, ludowe, kolędy i pastorałki - te znane i popularne, oraz te zapomniane.

II miejsce w kategorii Zespoły wokalne

Zespół Śpiewaczy Srebrne Arki z Młodzieżowego Centrum Kultury w Skierniewicach. Kierownikiem zespołu jest Teresa Walendziak. Instruktorem Włodzimierz Stefanowicz. Zespół występuje podczas różnych uroczystości na terenie Skierniewic, w kraju i za granicą : w Paryżu, Litwie. Brał udział w przeglądach ARS w Skierniewicach, Bydgoszczy, Łodzi, Sieradzu, Koluszkach, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

III miejsce w kateorii Zespoły wokalne

Zespół wokalny Oleander z Domu Kultury Śródmieście w Warszawie. Kierownikiem oraz instruktorem zespołu jest Marek Ravski. Na pianinie akompaniuje Marcin Mazurek. Zespół przedstawi wiązankę utworów „Jak malował Pan Chagall”.

I miejsce w kategorii Zespoły folklorystyczne

Zespół folklorystyczny USTRONIE z Miejskiego Ośrodka Kultury w  Skierniewicach. Kierownikiem i instruktorem zespołu jest Elżbieta Rusiecka-Kucharska. Jest to zespół ludowy seniorów występujący w kraju i za granicą. Śpiewają piosenki ludowe, biesiadne i kościelne.

II miejsce w kategorii Zespoły folklorystyczne

Zespół folklorystyczny Barwy Jesieni z Gminnego Ośrodka Kultury Raszyn. Kierownikiem zespołu jest Krystyna Strzeżek. Zespół został założony w 1999 roku. Wykonuje repertuar wokalny, folklorystyczny, kabaretowy. Zespół bierze udział w przeglądach i festiwalach, występuje w domach opieki i kombatanckich. Osiągnięcia to: wyróżnienia, I miejsce w 2007 r., III miejsce w 2008 r. w Zaciszu.

II miejsce w kategorii Zespoły folklorystyczne

Zespół folklorystyczny Leśne Echo z Chojnowa z Centrum Kultury Piaseczno. Kierownikiem i instruktorem zespołu jest Wiesław Buga. Zespół Leśne ECHO z siedzibą w Klubie Kultury w Chojnowie pod patronatem Centrum Kultury Piaseczno k. Warszawy. Od 18 lat śpiewa do znanych melodii, teksty również własnego autorstwa. 

czas wolny