Spotkania na styku z filmem „Deaf life”

Spotkania na styku z filmem „Deaf life”

4 marca 2010 r.
Kino Muranów
, ul. Gen. Andresa 1, www.muranow.gutekfilm.pl

Wyróżnienie za „dotykanie spraw ludzkich”, III Praski Festiwal Filmów Młodzieżowych „Nova Perspektywa”

Nagroda m.st. Warszawy za projekt edukacji kulturalnej


Wspólnie z Martą Abramczyk zaprosiliśmy widzów do kina Muranów na projekcję filmu „Deaf life” i pierwsze spotkanie integracyjne poświęcone interakcjom i barierom, jakie powstają na styku ludzi słyszących i niesłyszących, na styku dwóch kultur - świata obrazów i dźwięków. Sala Muranowa zgromadziła rzesze widzów. Po seanse jeszcze długo, długo trwały rozmowy, wymiana przemyśleń i obserwacji na temat tego jak niesłyszący funkcjonują w naszym świecie, jak radzą sobie z trudnościami komunikacyjnymi… Całe spotkanie było tłumaczone przez biegłego tłumacza Polskiego Języka Migowego - TOMASZA SMAKOWSKIEGO. Po warszawskiej projekcji „Deaf life” udał się do Gdańska i Lublina.

Linia ciągła – proces:
Marta Abramczyk – autorka scenariusza, filmowa Ola
Od idei do finału, poprzez realizacje – powstawanie filmu
Edyta Kolasińska-Bazan – dziennikarka, zajmuje się tematami społecznymi – interesują ją dzieci i młodzież w szeroko pojętych obszarach. Temat niesłyszących jest jej bliski zawodowo – od ponad roku obserwowała niesłyszące przedszkolaki podczas wizyt w Instytucie Głuchoniemych w Warszawie, z obszernego materiału powstało kilka artykułów, m.in.: w miesięczniku „Bliżej Przedszkola”: „Rozmowa rękami” (grudzień 2009 r.) i „Świat ciszy” (styczeń 2010 r.).
„Dzieci rosną, a to, czego doświadczają w fazie „przejściowej” (dzieciństwo i młodość) w dużej mierze rzutuje na ich dorosłość.”
Zbigniew Darda – coach projektu „Usłysz nas”. Realizacja projektów dofinansowanych przez Wspólnotę Europejską. Jak realizować swoje marzenia? – czy to takie proste?

Linia przerwana:
Kinga Pomian – filmowa Agnieszka – odczucia, jakich doznała nastolatka po przeczytaniu scenariusza i zagraniu osoby, która utraciła słuch.
„Puzzle – jak składać całość z fragmentów?” – zabawa integracyjna, pokazująca, jak osoby głuche muszą budować całość informacji na podstawie drobnych fragmentów. Czy jest to łatwe?

„Deaf life” jest opowieścią o życiu w „świecie w ciszy", o marzeniach i wykluczeniu. Bohaterkami filmu są dwie nastolatki: niesłysząca (od dzieciństwa) Ola i Agnieszka, która traci słuch w wypadku drogowym. Pasją Agnieszki jest taniec...
Scenariusz filmu oparty jest na faktach, jego autorką jest osiemnastoletnia, niedosłysząca dziewczyna – Marta Abramczyk.
Film jest wspólnym dziełem młodzieży słyszącej i niesłyszącej „Aktywni to my", która zrealizowała projekt „Usłysz nas". „Deaf life” powstał dzięki wsparciu finansowemu Komisji Europejskiej - program „Młodzież w działaniu". Organizacją wspierająca był Dom Kultury „Zacisze” w Warszawie.

Oto, co o filmie mówi sama twórczyni:
„Deaf life” pokazuje cząstkę świata niesłyszących i ich relacje ze słyszącymi rówieśnikami. Marzę o tym, żeby słyszący zrozumieli nasze położenie i mieli więcej cierpliwości w kontaktach z nami, a wspólne działania były czymś naturalnym i pozbawionym lęku z obu stron.

Marta Abramczyk jest tegoroczną maturzystką – uczy się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Głuchych im. Jana Siestrzyńskiego w Warszawie. Autorka scenariusza „Deaf Life” chce studiować psychologię na Uniwersytecie Warszawskim; chce też zostać aktorką, a jej marzenie spełniło się częściowo – wystąpiła we własnym filmie.
„Deaf life” jest doskonałym pretekstem do podjęcia rozmowy na tzw. trudne tematy.
Edyta Kolasińska-Bazan

Program projekcji filmu:

10 marca, godz. 18.00, III Praski Festiwal Filmów Młodzieżowych, NoveKino Praha, ul. Jagiellońska 26, www.ffm.org.pl

13 marca, godz. 13.00, Trójmiejskie Spotkania Na Styku z filmem „Deaf life”, Gdański Archipelag Kultury, Klub Winda, Gdańsk, ul. Racławicka 17, www.winda.gda.pl, 58 344 77 93

19 kwietnia, godz. 15.00, Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Aula Agro, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, ul Akademicka 15. Uwaga! Wstęp wolny, jednak liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji: Małgorzata Stanowiska, lutw@hektor.umcs.lublin.pl, , www.utw.lublin.pl 

Wszyscy zainteresowani filmem mogą kontaktować się z jego twórcami pod adresem: wspolpraca@zacisze.waw.pl. Kontakt: Dom Kultury Zacisze, ul. Blokowa 1, 03-641 Warszawa, tel. , www.zacisze.waw.pl.
Pokazy filmu odbędą się w 2010 roku w warszawskim kinie Muranów, jak też w innych miejscach Polski – szczegóły na stronie: www.zacisze.waw.pl.

Już teraz możesz obejrzeć film „Deaf life” i zarekomendować go innym: cz. 1, cz. 2, cz. 3, cz. 4, cz. 5.
 

PATRONAT:

 

DOFINANSOWANIE:

PARTNERZY:

Warszawa projekty młodzież