Koncert Arki Noego
26 maja 2019
Miejsce: Park Bródnowski
Koncert Arki Noego w Parku Bródnowskim zakończył 11.Festiwalu Dzieci i Młodzieży ARTYSTYCZNY TARGÓWEK!
Dziękujemy za energię i wspaniały kontakt z publicznością.
Tego dnia w Parku Bródnowskim wyrosło artystyczne miasteczko z wieloma warsztatami, grami, animacjami i zabawami. Wydarzenie nawiązywało do Dnia Matki.
Zespół Arka Noego powstał w 1999r., gdy z okazji pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II na zamówienie TVP1 powstał teledysk do piosenki „Tato”. Utwór stał się wielkim przebojem, a twórcy programu “Ziarno” zasugerowali nagranie kolejnych. Nastąpiło olbrzymie zainteresowanie piosenkami i teledyskami, które były emitowane co tydzień w programie. Wkrótce powstała pierwsza płyta „A GU GU”.
Piosenki z płyty „A GU GU”, tak jak i z następnych płyt, mówią w niezwykle prosty i przyjazny sposób o rzeczach najważniejszych dla człowieka, rodziny, dla „małych i dużych”.
Arkę Noego prowadzi Robert Friedrich — gitarzysta, kompozytor i autor (LUXTORPEDA, KNŻ, 2Tm2,3, dawniej Acid Drinkers, Turbo). W zespole gra kilkoro muzyków (Arka gra tylko na żywo) oraz 12 do 15 dzieci - głównie dzieci członków zespołu 2Tm2,3, Luxtorpeda i ich przyjaciele. Młodzi wykonawcy śpiewają naturalnie i spontanicznie — nie mają specjalnie szkolonych i ustawianych głosów, nie odbywają regularnych prób.
Zespół jeździ z koncertami po całej Polsce. Co roku daje specjalne koncerty letnie oraz z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy, transmitowane później przez TVP, Polsat i inne. Arka Noego odbył kilka zagranicznych tournée’, w tym do USA.
W styczniu 2001 wystąpił w Auli Pawła VI na Watykanie przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II i tysiącami wiernych podczas wielkiego spotkania dzieci na zakończenie Roku Jubileuszowego, współorganizowanego przez boloński Instytut Antoniano.
Popularność piosenek Arki Noego spowodowała zainteresowanie tą muzyką za granicą Polski, powstały więc obcojęzyczne wersje utworów po niemiecku, (płyta wydana przez BMG –SONY), hiszpańsku, w języku ukraińskim, i w szwedzkim. Istnieje także przekład na język angielski, przygotowywane jest tłumaczenie na czeski. Istnieją też przekłady na język japoński i języki afrykańskie.
W latach 2016 i 2017 zespół wziął udział w cyklu koncertów „Lata z Radiem” w miastach całego kraju.
Arka Noego otrzymała wiele znaczących nagród, w tym 2 najbardziej prestiżowe:
- 2011 - Nagrodę publiczności festiwalu Woodstock, "Złotego Bączka", tym samym zapewniła sobie możliwość zagrania na dużej scenie przed 400 tys. słuchaczy.
- Nagrodę FRYDERYK przyznawaną przez polskie środowisko muzyczne (5 kategorii) rok 2000
- Nagrodę TOP TRENDY za najlepszą sprzedaż w roku 2003 (płyta DAJ NA ZGODĘ)
Zespół wydał 12 podstawowych płyt, a ostatnią jest „Wyjątkowy Osioł”.
„Wyjątkowy Osioł”, to najnowsza płyta Arki Noego, która już od dziewiętnastu lat gra i śpiewa dla dzieci i dorosłych. Na najnowszej płycie usłyszeć można utwory, które swoją stylistyką nawiązują zarówno do pierwszych folkowych dokonań zespołu, jak i do najnowszych trendów bardziej rockowych. Teksty to idealny pretekst do dialogu między dziećmi a rodzicami o ważnych sprawach dotyczących życia w rodzinie, radości płynącej z przyjaźni i miłości jak i tematów głęboko duchowych. Album „Wyjątkowy Osioł” to antidotum na smutek
i lęk, który tak często dopada małych i dużych. Oprócz jedenastu piosenek na płycie umieszczone zostały instrumentalne wersje wszystkich utworów, które można wykorzystać do wspólnego śpiewania.
Przedostatni album Arki zatytułowany "Petarda" ukazał się w 2014 roku i został przyjęty z wielkim entuzjazmem nie tylko przez dzieci, ale również przez ich rodziców.