Potańcówka francuska

Potańcówka francuska
15 września 2018
Miejsce: Międzypokoleniowe Centrum Edukacji, ul. Radosna 11
Wstęp wolny!
 
Balfolk to potańcówki folkowe z muzyką i tańcami z różnych części Europy. Zjawisko to wywodzi się z Francji, dlatego tańce z tego regionu stanowią podstawę imprez. Potańcówki balfolkowe szybko zdobyły swoich zwolenników w różnych krajach europejskich, od kilku lat stają się coraz bardziej popularne również w Polsce.

W sobotę, 15 września 2018 zaprosiliśmy mieszkańców Warszawy i społeczność francuską na potańcówkę w klimatach balfolk z poczęstunkiem. Na żywo zagrała kapela Balquemia, a do tańca publiczność poprowadzili Patryk Wernio oraz Ewa Karasińska-Gajo. Balfolk to potańcówki folkowe z muzyką i tańcami z różnych części Europy. Zjawisko to wywodzi się z Francji, dlatego tańce z tego regionu stanowią podstawę imprez. Potańcówki balfolkowe szybko zdobyły swoich zwolenników w różnych krajach europejskich, od kilku lat stają się coraz bardziej popularne również w Polsce. Tańce mają charakter towarzyski, niesceniczny, większość z nich jest prosta do nauki, dzięki czemu łatwo jest włączyć się do zabawy.

Potańcówka zorganizowana została w ramach projektu „Warszawa – Varsovie – Варшава”, finansowanego z Funduszu Animacji Kultury WPEK. Organizatorem potańcówki był Dom Kultury Zacisze, a partnerem wydarzenia - Centrum Kultury Wilanów. Projekt ma na celu stworzenie możliwości wzajemnego poznania i integracji polskich i francuskich mieszkańców Warszawy.

Artyści:

Ewa Karasińska-Gajo - Instruktorka Tańców w Kręgu oraz Improwizacji Tańca i Symboliki Ciała wg. programu dr. Detlefa Kapperta (Instytut Dynamiki Tańca i  Ruchu w Essen). Swoją przygodę muzyczno-taneczną rozpoczęła w zespole Werchowyna w 1991 r., zajmując się początkowo śpiewem ukraińskim. Tę pasję kontynuuje koncertując z założonym przez siebie zespołem Wyraj. Od 1996 r w ramach działalności w warszawskim Domu Tańca poznawała polskie tradycyjne pieśni i tańce. Swoje umiejętności nieustająco pogłębia na warsztatach tańców m.in. greckich, bułgarskich, serbskich czy francuskich. Prowadziła zajęcia i warsztaty m.in. dla Fundacji Sto Pociech, Domu Kultury Świt, Domu Kultury Zacisze, Studium Emisji Głosu SWPS, Festiwalu Kultury Żydowskiej w Chmielniku, Instytutu Świadomego Życia w Toruniu, Rembertowskiej Akademii Seniora. Od 2012 r współorganizuje międzynarodowy Festiwal Wszystkie Mazurki Świata.

Patryk Wernio - Tancerz z trzynastoletnim doświadczeniem, lubi taniec i lubi angażować w niego innych. Umiejętności, które zdobywał u francuskich instruktorów i mistrzów tańca, przekazuje na cyklicznych warsztatach. Stara się zarazić pasją innych ludzi i pokazać, że taniec przynosząc dużo radości, potrafi też rozwijać. Specjalizuje się w tańcach francuskich, pochodzących głównie z Bretanii, centralnej Francji, czy Gaskonii. Ma bliski kontakt także z tańcami polskimi i węgierskimi. Brał udział w projektach tanecznych Warszawskiego Domu Tańca oraz Fundacji Czas Tradycji. Współzałożyciel grupy tanecznej Dans Ludica.

BALQUEMIA
Rafał Kwietniewski
- akordeonista tancerz, animator, nauczyciel tradycyjnych tańców francuskich, organizator cyklicznych folkowych potańcówek w Warszawie.
Aleksandra Tykarska - artystyczna dusza, kreatorka i współtwórczyni wielu projektów muzycznych i tanecznych. Jej pasją są skrzypce, balfolk, taniec w odmianie American Tribal Style i gra na dafie.

Dymitr Gierus - gitarzysta i amator grania na basie, architekt, pasjonat grafiki cyfrowej i rysunku. Osoba z szerokim spektrum zainteresowań muzycznych.
 

ORGANIZATORZY:

DOFINANSOWANIE:

PARTNERZY: