Geo-Mieszkaniowy

Mapa Geo-Mieszkaniowy

Termin realizacji: maj-październik 2023

Weź udział w warsztatach kolażu, podziel się historiami związanymi z Targówkiem Mieszkaniowym oraz poznaj lokalne historie Targówka!

Wydarzenia w ramach projektu: 

> 16 września 2023 Warsztaty kolażu w Teatrze Rampa

> 24 września 2023 Premierowy Spacer ścieżką Geo-Mieszkaniowy

> 30 września 2023 Spacer ścieżką Geo-Fabryczny

> 14 października 2023 Spacer ścieżką Geo-Zacisze

Wszystkie osoby chętne do podzielenia się historią Targówka Mieszkaniowego zapraszamy do kontaktu: m.turska@zacisze.waw.pl

Jak wyglądały dawne brukowane uliczki oświetlone lampami gazowymi? Gdzie znajduje się najstarszy czynszowy drewniak w Warszawie? Gdzie teraz hula wiatr, a kiedyś biło przemysłowe serce dzielnicy? Po czym pamiątką jest tajemnicza wieża? Projekt Geo-Mieszkaniowy jest kontynuacją popularnych ścieżek geocachingowych po Targówku Fabrycznym i Zaciszu (25 keszy). W tej edycji chcemy pokazać, że dzielnica, która nie ma typowych zabytków jest ciekawa dzięki historiom ludzi ją zamieszkujących.

Zapraszamy mieszkanki i mieszkańców Warszawy do zapoznania się z kulturalną historią Targówka Mieszkaniowego, kreatywnego i aktywnego spędzania czasu, a przede wszystkim wspólnego przygotowania ścieżki geocachingowej. Każdy z uczestników weźmie udział w warsztatach kolażu analogowego z Maryną Siliakovą w Teatrze Rampa. Kolaż zachęca do ekspresji twórczej, nie wymagając przy tym szczególnych uzdolnień plastycznych. Warsztat będzie dla uczestników zaproszeniem do praktyki spostrzegawczości oraz decyzyjności, będzie powodem by ćwiczyć rękę, głowę, ale przede wszystkim zmysł estetyczny i kreatywność. 

Geocaching polega na poszukiwaniu skrytek tzw. keszy. W każdym ukryte będą historie opowiedziane przez mieszkańców Targówka Mieszkaniowego, a w części również niespodzianki tj.: archiwalne zdjęcia, materiały multimedialne, okolicznościowe drewniaki, pieczątki. Dodatkowo niektóre kesze wzbogacone zostaną o kolaże z Targówkiem stworzone przez uczestników warsztatów.

Wszyscy mieszkańcy Warszawy będą mogli odkrywać Targówek samodzielnie wykorzystując bezpłatną aplikację mobilną lub razem z innymi uczestnikami podczas organizowanych spacerów. Co ważne opisy keszy i warsztaty kolażu dostępne będą zarówno w języku polskim jak i w języku ukraińskim, co umożliwi nowym mieszkańcom Warszawy z Ukrainy lepsze poznanie jej historii i rozwój artystyczny.

Projekt pozwoli na wzbogacenie oferty kulturalnej Domu Kultury Zacisze kierowanej do społeczności Targówka. Poznawanie lokalnego dziedzictwa przez warsztaty kolażu artystycznego i spacery geocachingowe to wspaniała przygoda dla wszystkich bez względu na wiek.

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ

  • Rozmowy z mieszkańcami – tworzenie opisów keszy, maj 2023
  • Tłumaczenie opisów keszy, czerwiec 2023
  • Przygotowanie i założenie keszy na Targówku Mieszkaniowym, lipiec-sierpień 2023
  • Warsztaty kolażu, wrzesień 2023
  • Otwarcie ścieżki geocachingowej „Geo-Mieszkaniowy", wrzesień 2023
  • Spacery po Targówku Mieszkaniowym, Fabrycznym i Zaciszu oraz serwis keszy, wrzesień-październik 2023

Projekt finansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej

RECENZJE:

Posłuchaj podcastu o ścieżkach geocashingowych w Warszawie i na Targówku:

1. Geocaching Warszawa - projekty, przygody, zabawa

2. Pokochaj Geocaching. Między keszami

ORGANIZATORZY:

PARTNERZY: