Wieczór w teatrze
8, 26 września 2019
Zapraszamy na pokazy spektakli w ramach dni seniora w Teatrze Powszechnym
miejsce: Teatr Powszechny, Warszawa, ul. ul. Jana Zamoyskiego 20.
Cena biletu 20 zł.
W ramach projektu w każdym miesiącu wyznaczane są dni seniora, podczas których osoby po 60. roku życia mogą kupić bilety na wybrane spektakle w specjalnej cenie 20 zł.
We wrześniu serdecznie zapraszamy seniorki i seniorów na:
- "Strach zżerać duszę", reż. Agnieszka Jakimiak, 8 września (niedziela) o godzinie 17:00,
- "Lawrence z Arabii", reż. Weronika Szczawińska, 26 września (czwartek) o godzinie 19:30.
INFORMACJA I REZERWACJE:
kasa biletowa: tel.: 22 818 25 16, e-mail: kasa@powszechny.com
biuro obsługi widzów: tel.: 22 818 48 19, e-mail: bow@powszechny.com
STRACH ZŻERAĆ DUSZĘ
8 września, godz. 17:00
reżyseria: Agnieszka Jakimiak
obsada: Karolina Adamczyk, Grzegorz Artman, Klara Bielawka, Julian Świeżewski
czas trwania: 85 min (bez przerwy)
Rainer Werner Fassbinder nakręcił film o starszej sprzątaczce z Niemiec, która zakochuje się ze wzajemnością w Marokańczyku młodszym od niej o 30 lat. „Stara baba” i „arabski pies” - tak mówią o sobie główni bohaterowie. Wydaje się, że ich związek nie podoba się nikomu, wielu jednak czerpie z niego korzyści.
Spektakl Jakimiak opowiada o plotkach, pomówieniach, pochopnych oskarżeniach i fałszywych wspólnotach. Twórcy mierzą się z wyobrażeniami władającymi społeczną rzeczywistością, w której – jak głosi motto filmu Fassbindera – „szczęście nie zawsze jest radosne”.
Całość utrzymano w konwencji lekkiej i subtelnej aluzji - kto chciał, mógł ją rozszyfrowywać, kto nie - mógł napawać się popisami aktorów (...), którzy jak w wirze przyjmowali, oddawali, wymieniali się rolami, przez co tempo nie miało prawa zwolnić, a kurz opaść. (…). Inscenizacja Jakimiak jest słodko-gorzka, estetycznie i scenograficznie intrygująca, wciągająca, proponująca grę, która potęgowana jest interakcjami z widownią (Alicja Cembrowska, Teatr dla Was).
Aktorzy (...) nie są przywiązani do ról, w każdej fantastyczni, przezabawni! Grają farsą, komiczną hiperbolizacją gestów i słów. Przez rozbawienie uwypuklają tragizm, brutalność wynikającą z braku tolerancji i zakłamania. (...).
LAWRENCE Z ARABII
26 września, godz. 19:30
reżyseria: Weronika Szczawińska
obsada: Mamadou Góo Bâ, Wiktor Loga-Skarczewski, Natalia Łągiewczyk, Maria Robaszkiewicz, Karina Seweryn, Piotr Wawer Jr
czas trwania: 90 min. (bez przerwy)
„Lawrence z Arabii” to teatralny „głuchy telefon”, mnoży nieporozumienia i zapośredniczenia, weryfikuje popularne przekonania. To farsa o tożsamości, powstająca dzięki interakcji kilku grup: realizatorów, obcokrajowców zamieszkujących w Polsce oraz aktorów Teatru Powszechnego. To również próba wejścia w nieswoje buty, zerknięcia na to, co swojskie z zewnątrz oraz fantazja o teatrze tworzonym na zamówienie społeczeństwa różnych tradycji i języków. A także gra z oczekiwaniami - bo co właściwie wiesz o Sudanie? Kiedy Polska była republiką bananową? Dlaczego Zorro nosi burkę? Czy bardziej odległa jest Wenezuela, czy magazyn Amazona?
***
Weronika Szczawińska zaprosiła nas swoim spektaklem, nieoczywistym, ale wydaje się, że szczerym w założeniach, do rozmowy i warto ją podjąć, jako że tematy kulturowych i tożsamościowych różnic, imigracji, uchodźstwa czy wiecznego kolonializmu są wciąż nieoswojone i za mało przepracowane. A jeśli w cudzoziemców wcielają się aktorzy Teatru Powszechnego, nie może już być wątpliwości, że „Lawrence'a z Arabii” trzeba koniecznie zobaczyć (Wiesław Kowalski, Teatr dla Wszystkich).
Przedstawienie Szczawińskiej (…) broni się poczuciem humoru i dystansem, z jakim aktorzy ogrywają wyobrażenia o obcych. Najmocniej w tej fraszce performatywnej wybrzmiewa jednak osobisty, chwilami przejmujący monolog Marii Robaszkiewicz o zwątpieniu w moc teatru (Michał Centkowski, „Newsweek Polska”)