Wystawa gobelinów DK Zacisze w Żabiej Woli
Wernisaż: 9 marca, piątek, godz. 18.00
Zakończenie wystawy: 5kwietnia 2018
Miejsce: Dom Kultury, Żabia Wola, ul. Warszawska 27
Zapraszamy na otwarcie wystawy gobelinów pracowni tkactwa artystycznego DK Zacisze w Żabiej Woli. Wystawę otworzy koncert „Słowiańskie Korzenie” w wykonaniu Hanki Wójciak (wokal) i Susanny Jary (wokal) z akompaniamentem Pawła Harańczyka.
Autorki gobelinów:
- Lena Krzysztofowicz
- Ewa Raczyńska
- Maria Krajewska
- Halina Mikołajczak
- Maria Kirylak
- Krystyna Kruszewska
- Halina Pryzmont
- Elżbieta Gruińska
- Janina Szczygielska
- Ewa Wysocka
- Dorota Mazek.
Pracownia tkactwa artystycznego Domu Kultury Zacisze powstała w październiku 1988 roku z inicjatywy Teresy Szczepańskiej, która do dziś prowadzi warsztaty. Zaraża kolejnych uczestników pasją, przekazuje im wiedzę i sprawia, że zdobywają swoje doświadczenie. Pracownia jest miejscem, w którym każdy ma szansę odkryć w sobie artystyczne zainteresowania, a tkanie gobelinów może stać się sposobem na wypełnienie czasu wolnego, na samorealizację, na nową pasję. Tkactwo to twórczość wymagająca cierpliwości i wytrwałości, ucząca pokory i dążenia do osiągnięcia celu.
Uczestnicy o warsztatach:
Zanim cel w postaci gotowego „obrazu” tkackiego zostanie osiągnięty, wymyślamy wspólnie projekt, robimy ramę, na której jest tkany gobelin, naciągamy osnowę, przygotowujemy projekt kolorystyczny i techniczny, dobieramy wełnę i rozpoczynamy długie tkanie. Jest to proces trwający czasem dwa lata. Może dlatego to bardzo mozolne i pracochłonne zajęcie daje w efekcie ogromną radość i relaks, a w konsekwencji satysfakcję. W Pracowni na Zaciszu spotykamy się dwa razy w tygodniu na 3-4 godziny. Niektórzy pracują jeszcze w domach. Teresa Szczepańska wspiera nas na każdym etapie powstawania pracy. Każdy gobelin to około 1,8 kg wełny na metr kwadratowy, dziesiątki barw i odcieni. Wspólnie odkrywamy ten świat, poznając sztukę i historię gobelinu podczas spotkań, które są inspiracją artystyczną, a jednocześnie czasem miło spędzonym wśród osób o podobnych zainteresowaniach. Przez 29 lat istnienia pracowni w zajęciach uczestniczyło 50 osób. Obecnie w pracowni tka 14 pań. Powstało około 300 gobelinów o różnej tematyce i formie.