Przyjdź do nas! Приходьте до нас!

Grafika z mamą i dzieckiem z rączkami pomalowanymi na kolorowo
Plan zajęć w czerwcu 2023
Wstęp wolny, zajęcia bezpłatne
 
Czwartek: 
1, 15 czerwca 2023 godz. 10.30-11.30 język ukraiński dla Polaków
1, 15 czerwca 2023 godz. 12.00 - 15.00 Ekomajsternia - integracyjne
 
Sobota - świetlica ukraińska:
3, 17 czerwca 2023 godz. 10.00 - 12.00 Kobiece Soboty
3, 17 czerwca 2023 godz. 10.30 - 12.30 zajęcia plastyczne dla mam z dziećmi/spotkania dla pań
3, 17 czerwca 2023 godz. 12.30 - 14.00 Polski Klub
 
Розклад занять на травень 2023р:
Вхід вільний, заходи безкоштовні
 
четвер:
10:30-11.30 Українська мова для поляків
12.00 - 15:00 Екомайстерня - інтеграція
 
Субота - українська вітальня:
10.00-12.00 Жіночі суботи
10:30 - 12:30 Мистецькі заняття для мам з дітьми / зустрічі для жінок
12:30 - 14:00 Польський клуб

Przestrzeń wokół DK Zacisze / Простір навколо DK Zacisze:

Wystawa plenerowa fotografii Macieja Walczaka, Plac zabaw, Ogród społecznościowy, Stacja rowerowa Veturilo, Stacja hulajnóg elektrycznych 

Виставка фотографій, Дитячий майданчик, Громадський сад, Велостанція Ветурило,  Станція електроскутера

Informacje/Aктуальна інформація

 

Spotkania dla osób z Ukrainy

Miejsce spotkań adresowane jest dla osób, które zostały zmuszone do opuszczenia Ukrainy z powodu wojny. 

Zachęcamy do skorzystania z naszej przestrzeni, wyjścia z domu, zmiany otoczenia, rozmów, napicia się herbaty bądź kawy. Także do przyjścia z dzieckiem. Spotkaniom towarzysze wolontariusze ze znajomością języka polskiego i ukraińskiego.

Miejsce spotkań uruchomiliśmy 14 marca 2022.

Język polski dla UA

środy godz. 11.00-12.30

UWAGA! Brak wolnych miejsc.

Dom Kultury Zacisze wraz z OUR VOICE 7 kwietnia 2022 uruchomił bezpłatne lekcje języka polskiego od podstaw (A1) dla osób z Ukrainy. Nauka języka polskiego ma pomóc zaaklimatyzować się w nowym miejscu i zintegrować się z mieszkańcami Warszawy. 

Lektorka: Alicja Kossakowska.

OUR VOICE to inicjatywa społeczna, która powstała w odpowiedzi na aktualną sytuację na świecie. Zaczęło się od lektorów szkoły językowej FLUENT Languages&Mind. Na co dzień lektorzy uczą języka angielskiego i tureckiego. Aktualnie po godzinach prowadzą również zajęcia z języka polskiego dla osób z Ukrainy. Zajęcia charytatywnie prowadzi ponad 30 osób, a liczba uczniów przekroczyła 600 osób. Prowadzą zajęcia online, dzięki czemu docierają do osób w całej Polsce, a także poza jej granicami. Przygodę z nauczaniem polskiego dokumentują codziennie w swoich social mediach. Już niedługo staną się Fundacją, a to pozwoli im jeszcze bardziej skupić się na pomaganiu!

Więcej o OUR VOICE:

www.ourvoice.pl | Instagram & Facebook: @ourvoice | @jezykizfluent

Podziękowania dla Alicji Kossakowskiej oraz Darii Kawczyńskiej z OUR VOICE za pomoc w organizacji zajęć!

***

Warsztaty taneczne

UWAGA! Warsztaty realizwane od marca do czerwca 2022

Miejsce Aktywności Lokalnej Szklana Góra w DK Zacisze zaprosiło mamy z Polski i Ukrainy razem z dziećmi 5+ na zajęcia taneczne. Uczylismy się cha-chy i walca. Zajęcia prowadziła Natalia Trofimenko, nauczycielka tańca z Ukrainy.

Podczas zajęć komunikowaliśmy się w języku ukraińskim, ale wierzyliśmy, że język tańca jest uniwersalny i zrozumiały dla wszystkich.

Зустрічі людей з України

Вхід вільний / Вхід вільний

Місце зустрічі призначене для людей, які були змушені покинути Україну через війну.

Скористайтеся нашим простором. Вийдіть з дому, змініть обстановку, поговоріть, випийте чашку чаю чи кави. Приходьте з дитиною, і ми подбаємо, щоб він не занудьгував. Ми підготували творчий куточок, ігри та заходи, ляльковий театр.

Зустрічі супроводжують волонтери, які володіють польською та українською мовами.

Місце зустрічі було відкрито 14 березня 2022 року.

Запрошуємо в Заціше!

Польська для UA

середи​, 11.00-12.30

УВАГА! Немає вільних місць

Будинок культури Zacisze спільно з НАШИМ ГОЛОСОМ 7 квітня 2022 року запустили безкоштовні уроки польської мови з нуля (А1) для українців. Вивчення польської мови допоможе вам акліматизуватися в новому місці та інтегруватися з жителями Варшави.

Викладач: Аліція Коссаковська.

НАШ ГОЛОС – це соціальна ініціатива, яка була створена у відповідь на поточну ситуацію у світі. Почалося з викладачів мовної школи FLUENT Languages ​​& Mind. Викладачі щодня викладають англійську та турецьку мови. Наразі в позаурочний час проводять також уроки польської мови для вихідців з України. Благодійні заняття проводять понад 30 осіб, а кількість студентів перевищила 600. Вони проводять онлайн-заняття, завдяки чому досягають людей по всій Польщі та за кордоном. Вони документують свою пригоду з навчанням польської мови щодня у своїх соціальних мережах. Незабаром вони стануть Фондом, що дозволить їм ще більше зосередитися на допомозі!

Детальніше про НАШ ГОЛОС:

www.ourvoice.pl | Instagram та Facebook: @ourvoice | @jezykizfluent

Велика подяка Аліції Коссаковській та Дарії Кавчинській з НАШОГО ГОЛОСУ за допомогу в організації занять!

Танцювальна майстерня

УВАГА! Семінар з березня по червень 2022 року

Місцеве заняття Шклана Гура в DK Zacisze запрошує мам з Польщі та України з дітьми 5+ на заняття танцями. Вчимо ча-ча і вальс. Заняття проводить Наталія Трофименко, викладач танців з України.

Під час занять ми спілкуємося українською, але вважаємо, що танцювальна мова є універсальною та зрозумілою кожному.

Будь ласка, візьміть із собою гарний настрій та зручний одяг.

***

Przyjdź do nas!

W sytuacji napaści Rosji na Ukrainę postanowiliśmy pomóc uchodźcom z UA. Początkowo organizując zbiórki, koncert charytatywny, a później stworzyć miejsce bezpieczne dla osób z UA, które będzie pozwalało budować teraźniejszość (nauka jęz. polskiego, pomoc w wypełnieniu wniosku o PESEL, kartę miejską), integrować (poznać kulturę i tradycje, obalić stereotypy kulturowe i zaszłości historyczne), a w dalszej perspektywie będzie otwierające, pobudzające do rozwoju, odnalezienia swojego miejsca w nowej wspólnocie (nowa praca, podwyższanie kwalifikacji, pasje i nowe umiejętności). Podobnie jak dla 65 proc. społeczeństwa, tak i dla nas, pomoc uchodźcom z UA stanowiło moralny obowiązek.

Przyjdź do nas! Приходьте до нас! Projekt wystartował 14.3.22. Początkowo zachęcał uchodźców z UA, do wyjścia z domu, zmiany otoczenia, spotkania podobnych osób, często w traumie wojennej, i skorzystania z naszej przestrzeni, zasobów oraz potencjału. Spotkania adresowane były dla mam i dzieci, a my staraliśmy się, żeby się nie nudziły. Przygotowaliśmy kącik kreatywny, gry i zabawy, teatrzyk z pacynkami. Spotkaniom towarzyszyli wolontariusze ze znajomością języka polskiego i ukraińskiego. W miarę rozpoznawania potrzeb osób z UA działania wzbogacane był o nowe elementy, tj. nauka języka polskiego z Fundacją OUR VOICE, kompleksowa pomoc przy wypełnianiu wniosków o PESEL, kartę miejską, robienie i drukowanie zdjęć do dokumentacji. Przygotowanie osób z UA do odnalezienia się na polskim rynku pracy, czyli udział w warsztatach „jak przygotować CV”, „jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej”, polecanie portali z ofertami pracy. To też organizacja spotkań kulturowych przybliżających kulturę polską i ukraińską, poprzez omawianie zwyczajów, potraw, obchodów świąt.

Ale też rozwój pasji, czyli szycie zabawek, malowanie toreb, warsztaty malarskie, robienie lampionów techniką makramy, warsztaty kulinarne i robienie pralin. Zaprosiliśmy Szkołę Wizażu i Charakteryzacji In Art., która zadbała o dobrostan Pań z UA. Każda z Pań wraz z wizażystkami ze Szkoły IN ART mogła dokonać doboru kolorystyki makijażu i dostosować go do charakteru zdjęć w profesjonalnej sesji zdjęciowej. Uczestniczki mogły zobaczyć swój nowy „look”.

Osoby z UA wychodziły same z propozycjami, by zrobić coś na rzecz społeczności Zacisza. Sadziły rośliny w ogrodzie społecznościowym, prowadziły warsztaty taneczne również dla osób z Polski. Miały charakter integrujący.

W czerwcu 2022 pracownicy DK Zacisze zostali zaproszeni na specjalny pokaz taneczny, mini koncert, recytację wierszy zarówno z repertuaru ukraińskiego jak i polskiego.

W lipcu 2022 we współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) i Staromiejskim Domem Kultury udało się zatrudnić dwie osoby do prowadzenia spotkań i działań animujących.