Weekend dla Małych i Dużych

Zrealizowane

Skok na sztukę: Stanisław Ignacy Witkiewicz

Skok na sztukę: Stanisław Ignacy Witkiewicz

29 kwietnia 2017

Podczas warsztatów założyliśmy jednodniową „Firmę Portretową”.  Wykorzystując kolorowe pastele stworzyliśmy wyjątkowe autoportrety, a także przedstawienia osób znanych, o ciekawej urodzie i z uwzględnianiem sugestywnej mimiki.
SZCZEGÓŁY

Skok na sztukę: Józef Pankiewicz

Skok na sztukę: Józef Pankiewicz

25 marca 2017

Pankiewicz należał do pionierów polskiej grafiki artystycznej - dyscypliny, która ukształtowała się na przełomie XIX i XX w. To on podjął pierwsze próby tworzenia grafiki oryginalnej, wyzwolonej z funkcji ilustracyjnych i reprodukcyjnych. Zainspirowani tematem podczas zajęć wykonamy prace w technice druku wypukłego.
SZCZEGÓŁY

Skok na sztukę: Tadeusz Makowski

Skok na sztukę: Tadeusz Makowski

11 marca 2017

Podczas zajęć dzieci przeniosły się w magiczny, kukiełkowy świat z obrazów Tadeusza Makowskiego, gdzie postacie stworzone z geometrycznych form pobudzały ich wyobraźnię i zapraszały do wspólnej zabawy. Efektem końcowym było stworzenie przestrzennego dzieła niczym z kukiełkowego teatrzyku.
SZCZEGÓŁY

Skok na sztukę: Jacek Malczewski

Skok na sztukę: Jacek Malczewski

11 lutego 2017

11 lutego, sobota

Niezwykły świat symboli, alegorii i zaskakujących nierealnych istot. Zobaczymy światy, gdzie realizm przeplata się z baśniowością i fantastycznością. Gdzie na tle pejzaży przechadzają się fauny, satyry, chimery, rusałki, nimfy i anioły. Zafascynowani niezwykłymi obrazami, spróbujemy wyczarować postacie mieszkające w naszej wyobraźni.

SZCZEGÓŁY

Skok na sztukę: Pomarańczarka - Aleksander Gierymski

Skok na sztukę: Pomarańczarka - Aleksander Gierymski

28 stycznia 2017

Sztuka polska. Jaka jest? Gdzie się znajduje? Kto ją tworzy? Odpowiedzi na te pytania dzieci znajdą przemierzając artystyczne zakątki polskiej sztuki. Poznają dzieła malarskie, architektoniczne, a także charakterystyczne dla różnych regionów rękodzieło i rzemiosło artystyczne.
SZCZEGÓŁY

Skok na sztukę: Władysław Podkowiński

Skok na sztukę: Władysław Podkowiński

14 stycznia 2017

Sztuka polska. Jaka jest? Gdzie się znajduje? Kto ją tworzy? Odpowiedzi na te pytania dzieci znajdą przemierzając artystyczne zakątki polskiej sztuki. Poznają dzieła malarskie, architektoniczne, a także charakterystyczne dla różnych regionów rękodzieło i rzemiosło artystyczne. Zainspirowani konkretnymi dziełami, uruchomią wyobraźnię, rozbudzą talent i stworzą własne prace plastyczne wykorzystując zdobyte informacje.
SZCZEGÓŁY

Skok na sztukę: Zima jak z bajki, czyli o malarstwie Juliana Fałata

Skok na sztukę: Zima jak z bajki, czyli o malarstwie Juliana Fałata

17 grudnia 2016

Jak namalować pejzaż zimowy, by od samego patrzenia robiło się zimno? Jakie zastosować barwy, by pokazać zaspy iskrzącego się w słońcu śniegu, lód na rzece i kilkustopniowy mróz? Otóż nic prostszego, wystarczy uczyć się od najlepszych! Mali artyści czerpali wiedzę z twórczości Juliana Fałata, jednego z najwybitniejszych zimowych pejzażystów.
SZCZEGÓŁY

Skok na sztukę: W zaczarowanym ogrodzie Józefa Mehoffera

Skok na sztukę: W zaczarowanym ogrodzie Józefa Mehoffera

05 listopada 2016

W poszukiwaniu twórczego natchnienia wybraliśmy się na spacer… Był to spacer po tajemniczym i przesyconym kolorami ogrodzie z obrazu Józefa Mehoffera. Przyglądaliśmy się, jak przedstawił naturę artysta, jakich kolorów użył i jaką scenę uwiecznił, by stworzyć zachwycające i niewątpliwie najsłynniejsze swoje dzieło?
SZCZEGÓŁY

Skok na sztukę: W eterycznym świecie Olgi Boznańskiej

Skok na sztukę: W eterycznym świecie Olgi Boznańskiej

26 listopada 2016

Kim jest urocza dziewczynka z chryzantemami, która z nostalgią spogląda na widza? To bohaterka obrazu Olgi Boznańskiej, artystki, która tak mówiła o swoich obrazach: „Obrazy moje wspaniale wyglądają, bo są prawdą (…). Są ciche i jakby je lekka zasłona od patrzącego dzieliła. Są w swojej własnej atmosferze.”
SZCZEGÓŁY

Skok na sztukę: Stanisław Wyspiański - w świecie pastelu

Skok na sztukę: Stanisław Wyspiański - w świecie pastelu

22 października 2016

Giętka konturowa linia, wyrafinowany, secesyjny styl i zniewalający urok pastelu. Z bogatej twórczości Stanisława Wyspiańskiego dzieci poznały aż tyle i jednocześnie tak niewiele. Podczas warsztatów skupiły się na obrazach, które artysta wykonał posługując się techniką suchego pastelu.
SZCZEGÓŁY

Skok na sztukę: Jan Matejko - historie dużego formatu

Skok na sztukę: Jan Matejko - historie dużego formatu

08 października 2016

Mówi się, że za każdym dziełem stoi jakaś historia, ale tym razem nie była to zwykła historia. Była to najprawdziwsza historia Polski. O królach, walkach, o rycerzach w lśniących zbrojach i o wielu innych wydarzeniach, które skrywają obrazy malowane przez Jana Matejkę. Mówiliśmy przede wszystkim o pasji, dzięki której niepozorny, mały chłopiec stał się wielkim malarzem.
SZCZEGÓŁY

Wehikuł sztuki: Sztuka dalekiej Afryki

Wehikuł sztuki: Sztuka dalekiej Afryki

24 października 2015

Cykl „Wehikuł sztuki czyli historia sztuki dla najmłodszych” to fascynująca przygoda. To podróż do świata sztuki, w którą zabraliśmy dzieci w wieku 6-10 lat. Były eksperymenty artystyczne, zabawy formą i kolorem, a przy okazji poznanie kanonu sztuki, artystów i ich twórczość.
SZCZEGÓŁY

Wehikuł sztuki: Pablo Picasso i jego geometryczny świat

Wehikuł sztuki: Pablo Picasso i jego geometryczny świat

23 maja 2015

Warsztaty o narodzinach nowego kierunku w malarstwie na przykładzie twórczości Pabla Picassa. Dzieci spróbują wykreować nową rzeczywistość w myśl zasad kubizmu. Będziemy rozcinać, rozbijać, zniekształcać, łączyć i rozdzielać tworząc podobne lub zupełnie nowe obrazy zainspirowane twórczością mistrza.
SZCZEGÓŁY

Wehikuł sztuki: Kuba Rozchlapywacz

Wehikuł sztuki: Kuba Rozchlapywacz

13 czerwca 2015

Lekcja historii sztuki poświęcona abstrakcji i malarstwu gestu. Działania odbyły się w plenerze, by swobodniej móc rozlewać, polewać, rozpryskiwać notując na obrazie zamaszyste i pełne ekspresji ruchy. Niczym Jackson Pollock odtańczyliśmy nad obrazem inspirujący "taniec chlapaniec".
SZCZEGÓŁY

Wehikuł sztuki: W magicznym ogrodzie Claude Moneta

Wehikuł sztuki: W magicznym ogrodzie Claude Moneta

09 maja 2015

Dziś nasi mali historycy sztuki poznali malarstwo Claude Monet i kilka ciekawostek z jego życia. Mistrz kazał wybudować ogród, który teraz możemy podziwiać na jego pracach. Gdy nie udało mu się dokończyć jednej z prac, którą rozpoczął, kiedy ogród był jeszcze uśpiony wydał polecenie, by zerwano z drzew wszystkie liście.
SZCZEGÓŁY